Kar nekaj priljubljenih pohodnih poti je močno poškodovanih in zato ostajajo zaprte.
Iz Celja, kjer jih je ta teden že večkrat prizadelo neurje, opozarjajo, da je priljubljena pot okoli Šmartinskega jezera zaradi podrtih dreves in poškodb, ki so nastale, nevarna, zato odsvetujejo njeno uporabo. "Sprehajati se trenutno ni mogoče, prav tako močno odsvetujemo zadrževanje na površinah ob jezeru in uporabo igral. Občanke in občane pozivamo, naj pazijo nase v tem nestabilnem vremenu," sporočajo z občine in dodajajo, da bo v soboto v sodelovanju s krajevnimi skupnostmi in mestnimi četrtmi organizirana čistilna akcija, na katero vabijo občane, da pomagajo pri čiščenju po neurjih.
Številne poti zaprte tudi na Bohinjskem
Na Občini Bohinj opozarjajo, da številni turisti žal ne upoštevajo navodil, naj ne hodijo po območju, kjer se odstranjuje padlo drevje. Zato se boji, da se utegne zgoditi še kakšna nesreča. Tudi v Bohinju vse domačine in obiskovalce naprošajo, naj bodo previdni in strpni, saj so zaradi podrtega drevja marsikje zaprte ceste in poti.
Območje Pod skalco in pot od cerkve sv. Janeza do gostišča Kramar sta zaradi podrtih, predvsem pa na pol podrtih dreves izredno nevarna, opozarjajo na Občini Bohinj in ljudi pozivajo, naj se do konca sanacije ne zadržujejo na tem območju.
Tudi v Posočju zaprte nekatere pohodne poti
Po hudem neurju, ki je Posočje prizadelo v preteklih dneh, so nekatere pešpoti v dolini Soče poškodovane ali celo neprehodne, sporočajo iz javnega zavoda Turizem Dolina Soče. Pohodnikom zato svetujejo, da se o prehodnosti poti pred odhodom pozanimajo v turistično-informacijskih centrih.
Številne ekipe preverjajo stanje v naravi in odpravljajo škodo. Doslej so pregledali poti v Tolminskih koritih, na Javorci, kobariško zgodovinsko pot, pot Kobarid-Magozd in planina Kuhinja-Planica. Pohodniške poti v okolici Bovca so večinoma prehodne, vendar vseeno priporočajo previdnost.
Del poti po Bučenici je normalno prehoden, na zahodnem delu poti (Mengorska stran) pa je čez pot kar nekaj podrtih dreves in je zato potrebna previdnost. Poškodovane so pot do slapu Beri, pot do Grofove vode je popolnoma neprehodna, poškodovana je tudi Huljeva pot.
PZS: Pred potjo preverite, kakšno je stanje na terenu!
Tudi na Planinski zvezi Slovenije (PZS) opozarjajo, da so bili na območjih, ki so jih prizadela nedavna močna neurja, številni vetrolomi. Na drevesih je lahko obešenih več večjih odlomljenih vej ali celo obviselih dreves, ki lahko kadar koli, tudi ob najmanjšem vetru, padejo na tla. Poti so lahko poškodovane tudi zaradi delovanja hudornikov in nanosov grušča in drugega materiala. Zato na PZS svetujejo določeno mero previdnosti pri hoji po planinskih poteh.
Planinsko društvo Dovje - Mojstrana obvešča, da je planinska pot, ki vodi od glavne ceste Mojstrana–Radovna na Jerebikovec, zaprta, in sicer zaradi vetroloma in posledično velike količine podrtega drevja. Na poti in v okolici je poleg podrtih dreves tudi ogromno obviselega drevja in večjih vej, zato je kakršno koli gibanje na tem območju smrtno nevarno!
Na širšem območju Mojstrane je zaradi vetroloma zaprtih tudi več gozdnih cest, med njimi cesti, ki vodita v Kot in Krmo. Dostop proti Triglavu, Rjavini in drugim okoliškim goram se zato precej podaljša. Zaradi padlega drevja priporočajo, da se do normalizacije razmer na te poti ne odpravljate.
Poškodbe poti čim prej sporočite PZS
Na PZS uporabnikom planinskih poti priporočajo, da se na spletni strani stanje-poti.pzs.si, v bližnji planinski koči ali pri lokalnem planinskem društvu predhodno informirajo o dejanskem stanju planinskih poti. Če opazite poškodbe planinskih poti ali njihovo neustrezno urejenost, prosijo, da na naslov poskodbe.poti@pzs.si pošljete sporočilo, v katerem navedete, na kateri planinski poti ste opazili pomanjkljivost, to pomanjkljivost opišite ter, če je mogoče, dodajte tudi fotografijo.
Poročanje o poškodovanih poteh je mogoče tudi prek aplikacije maPZS.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.