V Premogovniku Velenje so pojasnili, da je včeraj, malo po 19. uri, na odklopu CD 4 v Jami Preloge Premogovnika Velenje prišlo do nepričakovanega vdora materiala. V tem času je bilo na tem odklopu 14 ljudi. Sprva so bili pogrešani trije rudarji, enega so kasneje našli, a brez znakov življenja.
Trenutno reševanje še vedno poteka z reševalno četo Premogovnika Velenje, saj sta dva rudarja še pogrešana. Direktor rudnika Marko Mavec je na današnji izjavi za medije pojasnil, da gre za najhujšo nesrečo v zadnjih letih. Po prvih podatkih je v rudnik vdrl moker glinen material, ki ga je zelo težko odstraniti. Preminuli rudar in dva pogrešana so se nahajali ravno ob mestu vdora. Poleg njih je bil še en rudar, ki pa je uspel pobegniti.
Po besedah Mavca upanje, da sta pogrešana rudarja živa, še obstaja, a situacija ni ravno spodbudna."Upamo na najboljše, bojimo se najslabšega," je dejal direktor. Nihče od ostalih rudarjev, ki so bili v času vdora na odkopu, ni potreboval zdravniške pomoči, vsi pa potrebujejo psihološko pomoč, saj jih je dogodek izjemno prizadel. "Izgubili so kamerada, to so vsi bratje, pomoč bodo potrebovali še naprej," je v solzah dejal Mavec.
Kot je še pojasnil, tovrstni pojav spremlja tudi zaplinjanje jame, zato je reševanje sprva potekalo v maskah. Zdaj, ko so vzpostavili zračenje, maske niso več potrebne. Prvo 'zmago', ki so jo dosegli danes, je bilo vzpostavljanje transporterja, začeli so z ročnim odstranjevanjem materiala. "Računamo, da se bomo danes ali v naslednjih dneh uspeli prebiti skozi material, po ocenah ga je vdrlo med 500 in 700 kubičnih metrov, ga odstranili in prišli še do ostalih pogrešanih."
Če se pogrešana rudarja nahajata blizu mesta začetka reševanja, bi jih lahko našli še danes, v nasprotnem primeru pa bi lahko reševanje trajalo dlje časa.
Proizvodnja na odkopih je sicer od včeraj zaustavljena. Po informacijah portala N1 je najmlajši ponesrečeni rudar star 23 let, najstarejši pa okoli 50 let. Vsi so izkušeni rudarji.
Po besedah direktorja gre sicer za lokalno omejen dogodek, anomalijo, ki se ni zgodila že od 80. let prejšnjega stoletja. Nevarnosti na drugih deloviščih sicer ni. "Očitno smo zadeli v geološki del, sloj, ki ga nismo predvideli," je dejal in pojasnil, da je rudarjenje poklic, ki je izredno zahteven in 'brutalen', saj se ne da do potankosti napovedati, kaj se bo zgodilo v jami.
Na Policijski upravi Celje so danes potrdili, da so reševalci do zdaj našli mrtvo eno osebo, dve pa še vedno iščejo. Ogled kraja nesreče opravljajo kriminalisti in policisti, kraj sta si ogledali tudi preiskovalna sodnica in državna tožilka.
Če bo mogoče, si bodo rudarski inšpektorji ogledali lokacijo, kjer se je nesreča zgodila, in na podlagi ugotovitev izdelali pisno mnenje o vzrokih zanjo, so sporočili z Inšpektorata RS za naravne vire in prostor. Rudarska inšpekcija je bila o nesreči obveščena v ponedeljek ob 19.35. Na kraj nesreče sta takoj odšla direktorica inšpekcije za naravne vire in rudarstvo in dežurni rudarski inšpektor, ki sta uvedla inšpekcijski postopek, v okviru katerega bosta odredila ukrepe za zavarovanje dokazov in druge varnostne ukrepe, so še sporočili.
V Premogovnik Velenje je danes prispel tudi predsednik vlade Robert Golob. Vodstvo ga je seznanilo s trenutnimi razmerami in potekom reševalne akcije. Premierja spremljata tudi okoljski minister Bojan Kumer in minister za naravne vire in prostor Jože Novak.
Premier Golob je povedal, da so se z vodstvom premogovnika dogovorili, da se vsaj v času trajanja reševalne akcije ustavi proizvodnja na vseh ostalih odkopnih poljih. Poleg tega bo vzpostavljen poseben program pomoči za družine preminulih. Vodstvo premogovnika in država bosta poskrbeli za to, da družine ne ostanejo same, je dejal Golob.
Premogovnik sicer sistemskega postopka za zagotavljanje pomoči svojcem ponesrečenih po Mavčevih besedah nima, gre za individualen pristop. "Poskrbeli bomo, da družine ne bodo materialno prikrajšane. Za otroke bomo poskrbeli s štipendijami in da bodo imeli službe, če bodo imeli tako izobrazbo, da bodo lahko delali pri nas," je povedal.
Premier je zagotovil, da bo tudi v prihodnje Premogovniku Velenje, kjer skladno s predpisi od poneedeljka že teče tudi inšpekcijski nadzor, na voljo dovolj sredstev za varnostna vlaganja.
V rudnik so že v ponedeljek zvečer prišli minister Kumer, notranji minister Boštjan Poklukar in v. d. generalne policije Damjan Petrič. Vsi trije so družini umrlega rudarja izrekli sožalje.
Mestna občina Velenje je medtem do nadaljnjega odpovedala vse prireditve, je povedal župan Peter Dermol.
Ob tragični nesreči je sožalje družini, bližnjim in sodelavcem izrekla tudi predsednica republike Nataša Pirc Musar. Ob tem je pristojne institucije pozvala, naj temeljito preiščejo vzroke za nesrečo. Pirc Musarjeva se je ob tej priložnosti zahvalila reševalcem, ki sodelujejo v reševalni akciji. "Vaša predanost in pogum sta neprecenljiva," je poudarila. Od pristojnih institucij pričakuje, da bodo temeljito preiskale vzroke za nesrečo, "da bi v prihodnje preprečili podobne tragedije in zagotovili varnost vseh rudarjev".
Nesreče v Premogovniku Velenje niso tako redke. Zadnja večja delovna nesreča se je zgodila februarja lani, ko je v jami prišlo do povečane koncentracije plina in so bili poškodovani štirje rudarji. Leta 2023 so bili v delovni nesreči poškodovani trije rudarji, še leto prej pa je bilo v stebrnem udaru lažje poškodovanih 14 ljudi.