Agencija za varnost v prometu v poročilu, ki ga je po tragični ponedeljkovi nesreči na primorski avtocesti posredovala ministru za infrastrukturo Petru Gašperšiču, predlaga 18 hitrih in nujnih ukrepov za izboljšanje prometne varnosti. V ospredje postavljajo krepitev preventive in medijske kampanje ter nadzor nad kršitelji cestnoprometnih predpisov, so pojasnili.
Stanje v prometu se je močno poslabšalo
Konkretneje o predlogih na agenciji še ne govorijo, saj da so še predmet usklajevanja s pristojnimi ministrstvi, ki se še niso začela. Sestanek z Gašperšičem in notranjo ministrico Vesne Györkös Žnidar bo predvidoma v torek.
S povečanimi preventivnimi kampanjami in oglaševanji bo sicer agencija začela že v ponedeljek, policija pa je že začela s povečanim poostrenim nadzorom, pravijo na agenciji. Policija je sicer v petek začela poostren nadzor nad motoristi, cel konec tedna pa bodo promet nadzorovali tudi iz zraka. Za prihodnji teden pa napovedujejo poostren nadzor nad vozniki tovornih vozil in avtobusov.
Med 1. in 16. julijem na slovenskih cestah umrlo kar 21 ljudi
Stanje varnosti cestnega prometa se je v mesecu juliju namreč močno poslabšalo, izpostavljajo. Med 1. in 16. julijem je na slovenskih cestah umrlo kar 21 ljudi, kar pomeni, da je letos skupaj umrlo že 65 udeležencev cestnega prometa oziroma 13 oseb več kot lani v enakem obdobju.
Agencija v poročilu, ki ga je pripravila za ministra, ugotavlja, da je v julijskih prometnih nesrečah, ki so se končale s smrtjo katerega od udeležencev, največ umrlih iz ranljivih skupin v cestnem prometu. Največ je bilo voznikov motornih koles in kolesarjev, in sicer po pet umrlih. Kar deset umrlih je bilo starih med 45 in 65 let, večina umrlih so moški. Letos julija sta umrla tudi dva mlajša otroka.
Šest julijskih prometnih nesreč s smrtnimi žrtvami so povzročili vozniki osebnih vozil, štiri pa vozniki tovornih vozil. Sedem povzročiteljev prometnih nesreč je umrlo. Najpogostejši vzrok smrtnih prometnih nesreč tudi julija ostaja neprilagojena hitrost ter neupoštevanje pravil o prednosti in nepravilna stran oziroma smer vožnje. Zaradi teh vzrokov je umrlo 18 ljudi. Vse prometne nesreče z izjemo ene so se zgodile v svetlem delu dneva, večina pa na državnih cestah.
K ukrepom pristojne poziva tudi Zavod Varna pot, kjer ocenjujejo, da je neodgovoren odnos pristojnih do varnosti cestnega prometa pahnil Slovenijo v zadnjih desetih dneh za nekaj let nazaj. Prav tako menijo, da pristojni v agenciji za varnost v prometu ne opravljajo svojega poslanstva na odgovoren način, strokovno in učinkovito.
Ob tem dodajajo, da je poziv mišljen dobronamerno in v želji, da pristojni poiščejo primerno odgovornost in rešitve za naprej.
KOMENTARJI (483)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.