Dobili smo uradni sklep o začetku splošne stavke zdravnikov in zobozdravnikov, je povedal zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan, ki je dodal, da jih je Fides obvestil, da bo stavka 11. januarja, in sicer v vseh zdravstvenih zavodih. "To je že druga napovedana stavka Fidesa v sedmih mesecih vlade. Zanimivo je, da ko je SDS na vladi, ni nikoli nobene napovedane stavke," je dejal. Opomnil je, da imajo s Fidesom sklenjen sporazum, da ne bo sprožal stavkovnih aktivnosti v zvezi z oblikovanjem ločenega plačnega sistema.
Bešič Loredan je nato prebral izjavo Fidesa. Vodja Fidesove pogajalske skupine Gregor Zemljič je v torek pojasnil, da bo stavka enodnevna, in sicer kot opozorilo na nevzdržne razmere. Dodal je, da so žal prišli do točke, ko v ospredju ni več bolnik, pač pa politično obračunavanje. Dodal je, da gre tudi za hujskanje in neprimerno komunikacijo. "Stavka je napovedana za boljši zdravstveni sistem, spočite in predane zdravnike in zdravnice, zadovoljne bolnike in bolnice, za to, da jemljemo bolnike in vlado kot partnerje, in če želimo kritično stanje, ki trenutno vlada, izboljšati, moramo takoj stopiti skupaj in narediti odločne korake, da preprečimo izredne razmere v zdravstvu," je dejal.
"Zanimivo je, da je bila izjava v kontekstu zgodbe, da je glavni odbor Fidesa odločitev o stavki sicer sprejel v začetku decembra, ker zdravniki s ponudbo vlade o odpravi plačnih nesorazmerij oz. dvigom plač niso zadovoljni, ker ustvarja plačna nesorazmerja in anomalije, saj mlajšim zdravnikom ponuja bistveno višji dvig kot izkušenejšim," je dejal minister in poudaril, da gre pri izjavah Fidesa za izjemno kontradiktornost.
"Mislimo, da gre celo morda za kršitev stavkovnega sporazuma"
Izpostavil je, da je vlada že pred prvo napovedano stavko, pa tudi ob podpisu dogovora Fidesu ponudila točno to, kar pišejo. "Da stopimo skupaj in preprečimo izredne razmere v zdravstvu. Vlada se je zavezala, da bo oblikovala zdravstveni steber, ta zaveza velja do 1. aprila. Nikoli nismo na strani vlade ali ministrstva za zdravje rekli, da so zdravniki ali zdravstveni delavci odgovorni za nastale razmere v zdravstvu. Gre za sistem, ki je prišel do točke, kjer je," je dejal.
"Karierna pot, zaveze o prenosu napredovanj, standardi in normativi so zaveze vlade, ki jih bo opredelila v zdravstvenem stebru, in to je tematika zdravstvenega stebra, tako da tukaj s strani ministrice za javno upravo in iz moje strani mislimo, da gre celo morda za kršitev stavkovnega sporazuma, razen v točki 2, kjer Fides zahteva enak dvig za vse zdravnike in zobozdravnike," je dejal minister.
Povedal je še, da so dosegli dogovor s sindikati in da pričakuje, da bodo aneks tudi podpisali. "S 1. januarjem se dvignejo plačni razredi, razen tistim, ki so v 57. plačnem razredu, za pet razredov. Dva s 1. januarjem in trije s 1. aprilom. Prvič v zgodovini je odpravljen strop. In s 1. aprilom bodo zdravniki, ki so v 57. razredu, takoj prešli v 59. razred in z napredovanji potem konec leta vemo, do kod lahko pridejo," je še pojasnil.
"Ureditev plačnih nesorazmerij v trenutnem plačnem sistemu ni možna, zato želimo na skupni poti s pogajanji urediti nov plačni steber v zdravstvu in ga tudi bomo. Do 1. aprila bo ta zadeva urejena, to je zaveza te vlade," je bil odločen. "Razumel bi, da bi napovedali stavko, če bi bili 1. aprila in mi ne bi izpolnili obljube," je dejal Bešič Loredan in dodal, da gre za nepotreben pritisk, saj da plače zdravnikom so dvignili. "Sem mnenja, da je ta stavka povsem nepotrebna, Fidesu je bila ponujena roka," je dejal.
Stavka zdravnikov in zobozdravnikov bo 11. januarja
Stavka bo potekala 11. januarja, toda če zahtevam ne bo ugodeno, bodo zadeve prisiljeni zaostriti, je medtem včeraj dejal Zemljič. Pojasnil je, da bodo na ta dan oskrbljeni mlajši od 18 let in starejši, ostali nenujni bolniki pa bodo prenaročeni. Da bi stavko lahko preklicali, bi se morala pogajanja začeti jutri, zaključiti pa pred 11. januarjem, je dejal in predstavil stavkovne zahteve.
Med drugim zahtevajo, da se vlada jasno opredeli, da za nevzdržne razmere v zdravstvenem sistemu niso krivi zdravniki, in da obsodi kakršno koli obliko nasilja nad zdravniki in zdravstvenim osebjem ter da zdravnike kot nosilce zdravstvene dejavnosti vključi v reformo in oblikovanje boljšega in dostopnejšega javnega zdravstvenega sistema.
Druga zahteva je takojšnja naslovitev plačnih nesorazmerij znotraj zdravstvenih timov brez ustvarjanja novih nesorazmerij z enakim dvigom plač najkasneje do 1. aprila 2023. Zahtevajo pa še začrtanje karierne poti zdravnikov in prenos napredovanj. Ključno se jim zdi tudi dosledno upoštevanje standardov in normativov, pa tudi vzpostavitev pravnih podlag za nagrajevanje zdravnikov in zobozdravnikov, ki te normative presegajo.
KOMENTARJI (311)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.