V luči ukrepov, ki jih od nas zahteva Bruselj, je finančni minister Uroš Čufer včeraj dejal, da se bodo morali v prihodnje nujno dotakniti tudi vprašanja pokojnin. "Do zdaj so vsi drugi segmenti prebivalstva nekako že prispevali k delitvi bremena te krize, mislim, da nas tudi to čaka," je dejal, njegove besede pa so upokojence postavile na noge, saj se ne strinjajo s trditvijo, da niso nič prispevali k reševanju krize.
Že včeraj so se oglasili predstavniki Zveze društev upokojencev Slovenije, ki so dejali, da upokojenci k uravnoteženju javnih financ in vzdržnosti pokojninske blagajne prispevajo že od leta 2000, danes pa se je na to temo ostro odzval tudi sekretar Sindikata upokojencev Slovenije Miloš Mikolič. "Izjave, da nismo bili vključeni v reševanje te krize, so iz trte zvite in kažejo na nepoznavanje situacije," meni. Pravi, da je vlada očitno rahlo zmedena, saj minister govori, da bo treba ukrepati tudi pri pokojninah, istočasno pa vlada navaja, da ne nameravajo posegati v pokojnine, saj da je takšno tudi navodilo iz Bruslja. "To pomeni, da ne vedo, kaj delajo. Morajo se uskladiti in se pomeniti, preden dajejo takšne izjave. Ni se jim treba opravičiti, a stvari morajo popraviti," pravi in dodaja, da bi morala vlada bolj prisluhniti sindikatom. Pravi, da se je že velikokrat izkazalo, da bi morali upoštevati predloge sindikata. "Prav ukrepi vlade so pripomogli k problemom, s katerimi se zdaj ubadamo," meni in pojasnjuje, da po njihovih predlogih Zakon za uravnoteženje javnih financ ne bi tako odvzel pokojnin in jih tudi ne bi bilo treba vračati. "To pomeni, da so bili ukrepi vlade tisti, ki so otežili reševanje iz krize. Prav tako ni še vse odločeno o pokojninskem dodatku, tudi to bodo morda morali vračati," je še dejal in nadaljeval, da se je moralo dodatku odpovedati kar 18.000 upokojencev.
Ministrstvo ne bo dvigovalo meje za pokojninski dodatek
Ministrstvo je na poziv sindikata, naj letni dodatek v letu 2013 dobijo upokojenci, katerih pokojnina je nižja od 783 evrov, odgovorilo negativno. V odgovoru so zapisali, da se zavedajo gmotnega položaja velikega števila upokojencev, a da glede na realno finančno situacijo vlada nima namena spreminjati meril. Dodatek naj bi tako ostal enak kot lani, kar pomeni, da bodo dodatek dobili le tisti, ki prejemajo manj kot 622 evrov.
Kot pravi Mikolič, v sindikatu prejemajo vse več klicev upokojencev, ki pozivajo k ostrejšemu ukrepanju. Kot je povedal, je očitno pritisk potreben. "Spet bo treba iti v neke demonstrativne oblike," je dejal in pozval upokojence, naj svoja pisma in sporočila naslovijo tudi na javna občila in vlado ter s tem povečajo pritisk. Želijo si predvsem boljši socialni dialog, prav tako menijo, da bi lahko poslanci bolj sodelovali z njimi.
Goran Lukič, izvršni sekretar ZSSS, je potezo ministra označil za korak, s katerim so želeli Bruslju pokazati, da so dobri učenci. A kot pravi, ljudje postajajo jezni. "Moramo vedeti, da smo že zelo blizu roba socialnega propada. Le en tak korak ministra bi lahko sprožil oster odziv in pritisk," pravi in dodaja, da "bi šla lahko jeza ljudi tudi mimo sindikata.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.