Računsko sodišče je revidiralo sistem izjemnih pokojnin v obdobju od 1. januarja 1998 do 10. avgusta letos. Po ugotovitvi sodišča pravna ureditev sistema izjemnih pokojnin ne zagotavlja pogojev za enakopravno obravnavo vlog oseb, ki so v primerljivem položaju. Kriteriji za dodelitev izjemne pokojnine in njene višine na ministrstvih za kulturo, za šolstvo in šport ter za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo so nedorečeni in določeni le v internih dokumentih, navaja v reviziji.
Vlada ni sprejela posebnih kriterijev za presojo upravičenosti posameznikov do dodelitve izjemne pokojnine. Z odločitvijo, da od aprila 2004 do oktobra 2007 ne odloča o morebitnih prejemnikih izjemnih pokojnin, pa je te posameznike neenako obravnavala v primerjavi s posamezniki pred tem obdobjem in po njem, opozarja sodišče.
Ugotovilo je tudi nepravilnosti na strani Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Ta je v več primerih odmeril del vdovske pokojnine od pokojnine, do katere je bil pokojni upravičen po splošnih predpisih, čeprav bi bila za posameznika ugodnejša odmera od izjemne pokojnine. Zavod je v več primerih tudi napačno uskladil izjemne pokojnine, ugotavlja sodišče.
Po podatkih pokojninskega zavoda naj bi v letu 2009 izjemno pokojnino prejemalo 342 oseb, ki so skupaj prejele 3,8 milijona evrov.
Sodišče je zato od vlade, pokojninskega zavoda in ministrstva za delo zahtevalo popravljalne ukrepe za odpravo ugotovljenih nepravilnosti. Podalo je več priporočil, med njimi to, da je treba sistem spremeniti.
Na ministrstvu za kulturo so pojasnili, da se ključne ugotovitve sodišča pri pripravi novega zakona s tega področja že upoštevajo. Predlog zakona je pripravljen in gre v medresorsko usklajevanje, med vsemi ključnimi resorji pa je dosežen konsenz, zagotavljajo. Kot je napovedala ministrica za kulturo Majda Širca, bo vlada obravnavala predlog zakona še letos.
Z ministrstva za delo pa so sporočili, da so v okviru modernizacije pokojninskega sistema že predlagali ukrepe, ki bodo zagotovili ustreznejši nadzor nad izvajanjem teh pravic. Pokojnine, ki nimajo podlage v plačanih prispevkih, bodo v bodoče izločili iz pokojninskega sistema in jih nameravajo urediti z drugimi pravnimi predpisi.
Po podatkih pokojninskega zavoda naj bi v letu 2009 izjemno pokojnino prejemalo 342 oseb, ki so skupaj prejele 3,8 milijona evrov. Od izplačanega zneska je 1,6 milijona evrov kot razliko med izplačanimi izjemnimi pokojninami in pokojninami, ki bi osebam pripadale po splošnih predpisih, poravnal državni proračun. V letu 1998 pa je bilo prejemnikov 696.
Maja 2008, ko je bila priznana in odmerjena zadnja skupina izjemnih pokojnin, je najvišja izjemna pokojnina znašala 1592 evrov.
Vlada je v revidiranem obdobju izdala 124 pozitivnih odločb, od tega 104 za dodelitev izjemne osebne pokojnine in 20 za dodelitev izjemne družinske pokojnine.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.