Slovenija

Po mnenju ljubljanskega CSD je nasilja v družini več, kot kažejo uradne številke

Ljubljana, 16. 03. 2021 15.18 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

V Centru za socialno delo (CSD) Ljubljana so letos zabeležili 680 stikov oziroma prijav nasilja v družini, pri čemer je Policija v 125 primerih povzročitelju izrekla ukrep prepovedi približevanja, hkrati pa so opravili 43 namestitev v varno okolje. Vendar so v omenjenem centru prepričani, da so številke mnogo višje od uradnih podatkov.

Kot so poudarili v ljubljanskem CSD, ki pokriva območje prestolnice, Grosupljega, Vrhnike in Logatca, nasilje v družini še vedno predstavlja prikrito problematiko in zahteva vso pozornost tako od pristojnih in države kot tudi od vsakega posameznika, pa naj gre za soseda, prijatelja, družinskega člana ali koga drugega.

Nasilje med družinskimi člani, še posebej v intimnih partnerskih odnosih, je namreč po njihovih navedbah pogosto prikrito, dogaja se za zaprtimi vrati, zato ga je tudi težje prepoznavati in preprečevati. Žrtve pogosto potrebujejo veliko strokovne podpore in pomoči, da zmorejo spregovoriti o nasilju. Ob tem je tovrstno nasilje v Sloveniji še vedno stigmatizirano, toleranca pa je kljub izboljšanju razmer v zadnjih letih še vedno prevelika, medtem ko centri za socialno delo zagovarjajo ničelno toleranco do nasilja v družini. 

Po mnenju ljubljanskega CSD je nasilja v družini več, kot kažejo uradne številke.
Po mnenju ljubljanskega CSD je nasilja v družini več, kot kažejo uradne številke. FOTO: Shutterstock

Podatki, ki jih beležijo, kažejo na to, da je še vedno velik delež primerov, v katerih so žrtve nasilja ženskega spola, pri čemer posebej poudarjajo, da so otroci žrtve nasilja tudi, če so ob njem le prisotni ali živijo v okolju, kjer prihaja do nasilja. Otroci pa imajo kot žrtve nasilja prednost pri obravnavi.

Vsako nasilje je treba prijaviti

Na ljubljanskem CSD zato poudarjajo, da je vsako nasilje treba prijaviti, žrtve pa imajo na voljo različne vrste in vire pomoči, s katerimi jim lahko pristojne institucije pomagajo pri odpravljanju ogroženosti. Center za socialno delo je osrednja institucija pri obravnavi nasilja v družini, žrtvi pa bodo ponudili tudi možnost spremljevalca, ki jo lahko spremlja na policijo, da lažje izpove svojo zgodbo.

Poudarjajo tudi, da grožnje potencialnega povzročitelja in strahove žrtve vselej vzamejo zelo resno, žrtve pa svarijo, da je najnevarnejši čas za žensko takrat, ko želi zapustiti ali že zapusti nasilnega partnerja, saj lahko ta uporabi vse načine, da bi jo pridobil nazaj.

Žrtvam družinskega nasilja center najprej posreduje informacije in jih seznani z vsemi organizacijami, na katere se lahko obrnejo. Po navadi je prva institucija, ki vstopa v družino ter se sooči z obravnavo in preiskavo nasilja v družini, Policija, ki ima možnost žrtev zaščititi tudi tako, da povzročitelju izreče prepoved približevanja. Kot so še pojasnili v sporočilu za javnost, se pogosto dogaja, da žrtve nimajo dovolj moči, da bi poiskale pomoč. V svoji okolici namreč pogosto naletijo na nerazumevanje, prisotna sta sram in strah, nekateri lahko žrtve celo obsojajo.

Čeprav v času epidemije na ljubljanskem CSD niso zaznali naraščanja števila primerov nasilja v družini, to ne pomeni, da se je tovrstno nasilje zmanjšalo. V tem obdobju so bili namreč družinski člani večinoma doma, žrtev pa je še težje klicala ali poiskala pomoč, saj je bil povzročitelj ves čas prisoten.

V svetu se vse bolj uveljavlja tudi poseben znak za pomoč ob nasilju. Oseba, ki ga doživlja, pokaže znak osebi na drugi strani tako, da najprej pokaže odprto dlan, nato palec premakne v dlan in ga pokrije z ostalimi prsti. Oseba pri tem ne uporabi nobenih besed in lahko to opravi skrivaj, ne da bi povzročitelj, če je v bližini, to opazil, so še dodali.

Nasilje lahko prerase v kaj hujšega prijavijo naj ga tudi sorodniki, sosedje in znanci

Na območju Šmarja pri Jelšah se je v ponedeljek zgodila družinska tragedija, v kateri sta umrli dve osebi. Kot kaže, je 61-letni moški ustrelil 57-letno žensko, ko so v stanovanje prišli policisti, pa so našli še hudo ranjenega moškega, ki je kljub nudenju hitre pomoči umrl.

Gre za že drugi umor na območju PU Celje v manj kot tednu dni. V nedeljo je 36-letni moški, ki so ga celjski policisti v preteklosti že obravnavali zaradi kaznivih dejanj s področja prepovedanih drog in kršitev javnega reda in miru, do smrti zabodel mamo in poškodoval očeta, nato pa pobegnil s kraja dogodka. "Ne spomnim se, da bi v tako kratkem času prišlo do ponovitve družinske tragedije," je komentiral Aleš Slapnik s PU Celje, a dodal, da so to v Sloveniji redki pojavi in jih med sabo ne moremo povezovati. 

Vse žrtve nasilja tudi Policija poziva, naj vsako obliko takoj prijavijo. "Le na ta način bomo lahko storili vse, da žrtev zaščitimo in proti storilcu pravočasno ukrepamo. Prav tako pozivamo sorodnike žrtev, sosede, znance, skratka vse, ki posumijo, da se med štirimi zidovi dogaja nasilje, naj nas o tem obvestijo," so še dodali celjski policisti. 

V ponedeljek se je tako zgodil že peti umor v Sloveniji v dveh mesecih in pol. Lani jih je bilo kar 16, od tega trije trojni.

Koronavirus pasica nova
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (15)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

naveza
16. 03. 2021 21.30
Me je moderator takoj brisal ko sem napisala resnico ,da smo smo tudi ženske krive ker težimo partnerju za vsako malenkost.
prinašalec2
16. 03. 2021 21.05
+1
Vi ste prvi, ki ste potrebni v tem procesu temeljite prenove. Organizacijske, kadrovske, ucinkovitost delovanja. Sedaj ste samo "evidenticarji" stanja, samo knjizite stanje in porocate. Vase delo bi moralo bit v glavnem na erenu ne pa v pissrnah.
diMarzio
16. 03. 2021 16.52
+4
CSDji so del problema in ne rešitve. Kakšno strokovno pomoč oni lahko ponudijo? Zavaljene uradnice brez svojih otrok bi druge učile, kako vzgajati otroke in biti dober partner...
Uporabnik1095190
16. 03. 2021 20.37
Seveda, če se samo pasejo po pisarnah in prekladajo papirje.
ssbobo
16. 03. 2021 16.37
+3
Izjavo Pirc-eve uslužbenke CSD Bežigrad ne smete objaviti tukaj prebirajočim....... naj malo ljudje zvedo kakšen kader je tam zaposlen...... pa ne me spet brisat....
Astalaviva1958
16. 03. 2021 16.32
+3
Tako, in precej večji delež nasilja žensk nad moškimi kot si mislite, kako to vem? gledal kako je mama doma raztur delala ko jo je pa enkrat potegnil je pa bil on vse samo človek ne....isto se dogaja vsakodnevno v sosednjih stanovanjih...
Pepe Bolcev
16. 03. 2021 16.13
+0
Laz! V jansetovi sloveniji ni nasilja! To so lazi levicarskih medijev!
diMarzio
16. 03. 2021 16.52
+2
Hmmm, slabo ti kaže... steklina je neozdravljiva, stari..
o?nica
16. 03. 2021 16.08
+2
Kaj pa nasilje nad moškimi, ki vse ustrežejo ženam, one pa varajo okol. Zvečer pa utrujena, da nima časa za partnerja.
Eastman
16. 03. 2021 16.40
-1
pomlaq1
16. 03. 2021 16.00
+0
Ja,nikoli ne ves,kaj se dogaja za vrati,Nove hise,novi avtomobili..na zunaj vse ok....za zaprtimi vrati pa....groza
2fast4
16. 03. 2021 15.59
+4
Na tem portalu skozi jamrajo vse državne službe od CSD-ja naprej, pa vsi samo čakajo, kaj bo naredila policija. Pojdite na teren in naredite svoje, sam se ve, da bi se podelali ali bi potem bili na bolniški pol leta od stresa...
RamzesII
16. 03. 2021 15.50
+1
Stara mantra, ne vem kaj iščejo, podlago za ...
Kazimir Plemeniti
16. 03. 2021 15.36
+6
Nasilja je bilo vedno veliko, samo včasih se o tem ni govorilo.
Amasakul
16. 03. 2021 15.27
+3
že 15 let... prepozno