V Sloveniji bomo končno začutili pravo zimo s sibirskimi temperaturami, ki so zajele že večino Evrope. Po napovedih Agencije RS za okolje (Arso) bodo v noči na soboto snežinke pobelile večino naših krajev. Dežurni prognostik Brane Gregorčič je za 24ur.com povedal, da bo zapadlo od 5 do 10 centimetrov snega, ki se bo zaradi nizkih temperatur tudi obdržal. Zaradi močnega vetra bodo ponekod preglavice povzročali tudi snežni zameti.
Po sneženju bo Slovenijo še bolj stisnil mraz. V osrednji Sloveniji se bodo temperature gibale od –8 do –10 stopinj Celzija. "Lahko bi rekli, da bo ekstremno zimsko," pravi Gregorčič, ki dodaja, da bo živo srebro v nedeljo in ponedeljek zjutraj v zatišnih legah zdrsnilo do –20 stopinj Celzija. V Ljubljani so sicer –20 stopinj Celzija nazadnje izmerili januarja 1985. Tako nizke temperature so za prestolnico malo verjetne, vendar če se bo po sneženju zjasnilo, niso povsem izključene.
Krizni štab v stanju pripravljenosti
Burja na Primorskem se je danes nekoliko umirila, zato so vremenoslovci rdeči alarm spustili za eno stopnjo, na oranžnega. Poveljnik občinskega štaba Civilne zaščite Ajdovščina Igor Benko je za 24ur.com povedal, da je za ajdovske razmere danes pihala zmerna burja, ki je vendarle dosegla krepkih 120 kilometrov na uro. Gasilci so dopoldne v naselju Močila v občini Kanal preprečili nadaljnje odkrivanje strehe na stanovanjskem objektu, težave pa so bile tudi s fotovoltaično elektrarno v Gojačah.
V Ajdovščini se je medtem znova sestal "krizni" štab. Podaljšali so sklep o zaprtju vrtcev, šol in nekaterih javnih ustanov. Na novogoriški občini pa so se odločili, da bodo jutri vrtci, osnovne šole in glasbena šola v Novi Gorici odprti. Tudi šolski prevozi bodo organizirani po normalnem voznem redu. Zjutraj se bo sestal še štab civilne zaščite, ki bo preučil razmere in v primeru močne burje izdal ustrezna navodila.
Sunki burje tudi do 180 kilometrov na uro
Vse pristojne službe za pomoč in reševanje ostajajo pripravljene, saj se od petka popoldne dalje pričakujejo najmočnejši sunki burje v zadnjih dnevih. Benko domneva, da bi lahko sunki dosegli hitrosti, podobne tistim iz leta 2010, ko so v Ajdovščini izmerili sunek s hitrostjo 203 kilometre na uro, kar je zaenkrat neuradni rekord za te kraje.
Da bo burja jutri znova pokazala zobe, ocenjujejo tudi na Arsu. Gregorčič meni, da bodo sunki od jutra proti večeru vse močnejši, vrhunec pa naj bi dosegli v noči na soboto. Po ocenah Arsa naj hitrosti ne bi dosegle vrtoglavih 200 kilometrov na uro, povsem pa naj bi se približale 180 kilometrom na uro. Zvečer je v Dolu pri Hrastovljah blizu Črnega Kala izbruhnil gozdni požar, ki se zaradi burje hitro širi. Gasilci so na delu.
Vreče pomagajo polniti tudi prostovoljni gasilci
Ponoči se je sicer divjanje burje umirilo, zato so si lahko oddahnili tudi gasilci in pripadniki civilne zaščite, ki jim po eni uri zjutraj ni bilo več treba posredovati. Največ dela so imeli ajdovski gasilci pri krotenju dimniškega požaru v Budanjah in ob odkritju strehe drvarnice sredi mesta.
Burja je včeraj poškodovala 20 objektov. Po podatkih Civilne zaščite Ajdovščina so imeli reševalci opravka s podrtimi drevesi, odkritimi strehami ter tudi s prevrnjenimi smetnjaki in reklamnimi panoji. Ajdovski poklicni gasilci za zdaj brez težav odpravljajo posledice burje. Ker pa počasi zmanjkuje vreč za obteževanje sten, bodo na pomoč priskočili tudi prostovoljni gasilci.
Burja je povzročila kar nekaj nevšečnosti. Poglejte fotografije:
Tovornjaki zasedli parkirišča v Vipavski dolini
Precej težav je močna burja povzročila v prometu. Najslabše so jo odnesli vozniki, ki niso upoštevali prepovedi prometa za tovornjake in so ostali ujeti na hitri cesti ali so jih ustavili policisti. Slednje so policisti pospremili do najbližje policijske postaje, kjer so po plačilu kazni dobili nazaj odvzete dokumente.
Tovornjakarji so tako napolnili vsa parkirišča ob hitri cesti v Vipavski dolini in parkirišče družbe Slo-car v Ajdovščini. Na vseh parkiriščih je za voznike poskrbljeno, saj se tam lahko oskrbijo s hrano, pijačo in gorivom. Tovornjakarji bodo lahko pot nadaljevali, ko sunki burje ne bodo več presegali 130 kilometrov na uro. Tovornjaki s ponjavami in hladilniki pa bodo morali počakati do tedaj, ko bo burja pihala le do 100 kilometrov na uro.
Na Darsu pa zaradi napovedi močne burje v petek in soboto razmišljajo o popolni zapori prometa na hitri cesti med cestninsko postajo Nanos in Ajdovščino. V tem primeru naj bi tovornjake preusmerjali na obvoz že pred prihodom na Razdrto ali tik za državno mejo z Italijo.
V Luki Koper ne pričakujejo neposredne škode
Valovanje morja se je čez dan umirilo. V petek in soboto pa lahko najvišji valovi presežejo višino štirih metrov.
V koprskem pristanišču, ki sicer ostaja zaprto za ladijski promet, burja tudi ponoči ni povzročila nobene škode, položaj pa je pod nadzorom, je povedal tiskovni predstavnik Luke Koper Sebastjan Šik. Zaradi burje ne pričakujejo neposredne škode, saj gre za izjemne vremenske razmere, zaradi katerih jim stranke ne morejo zaračunati odškodnine zaradi neupravičenega zadrževanja ladij. Prav tako ne bodo imeli nikakršnega izpada prihodkov, saj bo tovor, ki ni bil pretovorjen v sredo, pretovorjen danes ali v prihodnjih dneh, je še pojasnil Šik.
V spodnji galeriji si lahko pogledate fotografije, ki jih pošiljajo bralci:
KOMENTARJI (220)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.