Vlada je danes razrešila ministra za javno upravo Borisa Koprivnikarja kot glavnega pogajalca s sindikati javnega sektorja ter na to mesto imenovala njegovo namestnico, generalno sekretarko vlade Lilijano Kozlovič. Premier Miro Cerar je po seji vlade dejal, da si vlada želi dogovora, ki bo sprejemljiv za sindikate in za vlado, skratka dogovor, ki bo v sprejemljivih javnofinančnih okvirih.
Na sindikalni strani so v napovedih, kaj bo prinesla zamenjava na mestu vodje vladne pogajalske skupine, zadržani in opozarjajo, da bo največ odvisno od tega, kašen mandat bo novi glavni pogajalki podelila vlada. Obžalujejo pa, da vlada novih izhodišč za pogajanja še ni sprejela danes.
Koprivnikarja so razrešili na njegovo željo, saj je ocenil, da bi morda lahko prav zamenjava v vodstvu pogajalske skupine ta pogajalski proces sprostila in intenzivirala, je na novinarski konferenci po seji vlade dejal Cerar.
"To je tudi moja želja," je zagotovil premier in dodal, da je zato danes že naročil Kozlovičevi, da nemudoma, če je mogoče že v petek oziroma takoj v naslednjih dneh, nadaljuje s pogajanji. Ker je bila Kozlovičeva doslej namestnica vodje pogajalske skupine, je bila v pogajanja že doslej tesno vpeta, kar pomeni, da gre za kontinuiteto, je dejal premier.
Poudaril je, da je interes države, da skušajo v čim krajšem možnem času doseči nek kompromisni dogovor, ki bo sprejemljiv tako za sindikate kot tudi za vlado v smislu, da bo ostal v razumnih javnofinančih okvirjih.
Potem ko so sindikati zavrnili zadnji vladni predlog o enoodstotnem dvigu plačne mase, je Cerar danes dejal, da je odklonilni odnos sindikatov do teh zadnjih izhodišč znak vladi, da mora nemudoma pripraviti drugačna izhodišča.
"Na tem že intenzivno delamo. Pričakujem, da bomo prihodnji teden na seji vlade sprejeli drugačna izhodišča. Da pa bodo ta bližje temu, kar želijo sindikati, a še vedno v okvirih, ki jih dopuščajo javnofinančne zmožnosti, bo nova vodja pogajalske skupine generalna sekretarka vlade Lilijana Kozlovič že jutri ali takoj v ponedeljek imela srečanja s sindikalno stranjo, da preveri, kje sedanji predlog ni ustrezen in v čem bi ga bilo možno izboljšati," je še povedal Cerar.
'Če ima ista izhodišča kot Koprivnikar, potem veliko ne bo spremenila'
Glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj pravi, da se je Kozlovičeva potem, ko je postala članica vladne pogajalske skupine, nekaj krogov pogajanj udeležila, ampak to je bistveno premalo, da bi se dalo kar koli reči o njej. Želijo pa si, da bi pogajanja vodila racionalno, da bi se lahko osredotočili na bistvo stavkovnih zahtev.
Kot je dodal, je bistveno, kakšen je oz. bo njen mandat za pogajanja, pri čemer je spomnil na sklepe, ki jih je vlada sprejela prejšnji teden, in so bili po njegovih besedah škandalozni. "Če ima ona enaka izhodišča, kot jih je imel zdaj že bivši vladni pogajalec, potem kaj bistvenega tudi ne more spremeniti," je ugotavljal Štrukelj.
Preseneča ga, da vlada, ki je imela priložnost na novo oblikovati svojo pogajalsko skupino, vanjo ni imenovala ministrice za finance, "ki ima na nek način zelo udoben položaj, ni se ji treba izpostavljati v argumentacijah s sindikati, ključne odločitve pa prihajajo od nje". Pričakoval je tudi, da bo vlada že danes odločila o novem mandatu za pogajanja, pri čemer upa, da se je vlada odrekla taktiki zavlačevanja.
Tudi policisti še nimajo informacije o nadaljevanju pogajanj. Predsednik Policijskega sindikata Slovenije Radivoj Uroševič pravi, da zamenjava vodje pogajalske skupine zanje ne spremeni ničesar. Njihove zahteve ostajajo iste, pravzaprav so dosedanja pogajanja v bistvu zaključili na izhodiščni točki.
Potem ko so 21. decembra lani napovedali stavko in vlado tudi seznanili s stavkovnimi zahtevami, stavko pa so 12. februarja tudi že začeli, po Uroševičevih besedah s prejšnjim pogajalcem dva meseca niso uspeli doseči nikakršnega zbližanja in pričakujejo, da bo z novo vodjo na nek način nadomestili čas, ki so ga izgubili.
Predsednica Sindikata delavcev v zdravstveni negi Slovenije Jelka Mlakar je dejala, da računajo, da se bodo z vladno stranjo dobili čim prej. Kozlovičeva je bila prisotna že na prejšnjih pogajanjih z njimi in Mlakarjeva meni, da težav ne bo, pričakuje pa tudi, da bo delovala manj provokativno kot dosedanji vodja. "Računamo na konstruktiven pogovor, a bomo videli," je še dodala.
Današnje napovedi premiera, da bo vlada prihodnji teden odločala o drugačnih izhodiščih za pogajanja, pa je komentirala z besedami, da se očitno zavedajo, da jih morajo pripraviti. Sicer pa, je izpostavila, jim vladna stran protipredloga na njihove zahteve še ni dala.
Koprivnikar: Predvsem sindikati so tisti, ki morajo popustiti
Na novinarsko vprašanje glede njegove zamenjave, je minister Koprivnikar danes dejal, da bo osebno še sodeloval pri vseh pogajalskih procesih, ne bo pa več sedel za pogajalsko mizo. Glede zbliževanja stališč pa je dejal, da so predvsem sindikati tisti, ki bodo morali popustiti, upa pa, da bo pogajalski proces pod vodenjem Kozlovičeve znova zaživel.
Kar zadeva njegov ministrski položaj, je Koprivnikar dejal, da ga nihče v stranki ni pozval k odstopu. Odločitev pa je v rokah premierja. "Če se odloči ali da vedeti, da mi ne zaupa več, bom to takoj sprejel. Tudi sam sem povedal, da ne vztrajam na mestu ministra, če nisem vreden zaupanja," je dejal Koprivnikar. O tem zaupanju je povprašal predsednika vlade in ga, kot zatrjuje, tudi dobil.
Kozlovičeva v vlado iz poslanskih klopi SMC
Kozlovičeva je generalna sekretarka vlade od septembra 2016. Na vlado je prišla iz poslanskih klopi, kjer je bila med drugim namestnica vodje poslanske skupine SMC in vodja odbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo.
Med letoma 2005 in 2014 je bila načelnica Upravne enote Koper, leto prej je bila podsekretarka na ministrstvu za javno upravo v direktoratu za e-upravo in upravne procese, v letih 2001 do 2004 pa je vodila oddelek za upravno notranje zadeve v Upravni enoti Koper. Med letoma 1997 in 2001 je bila tam na čelu referata za osebna stanja, migracije ter javni red. Pred tem je bila zaposlena na Policijski upravi Koper, kjer je leta 1981 tudi začela svojo poklicno pot.
KOMENTARJI (91)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.