Predstavniki tako delodajalcev kot delojemalcev v zadnjem času opozarjajo, da socialni dialog ne teče, kot bi moral. Vlada denimo pogosto obravnava in sprejema zakonodajne predloge brez predhodne obravnave in uskladitve znotraj ESS ali pa na sejah tega tripartitnega organa ne zagotavlja sklepčnosti ter krši roke in posredovanje gradiv. Eden takšnih primerov je predlog zakona o dolgotrajni oskrbi, ki ga je vlada neusklajenega poslala v DZ 26. junija.
O vodenju socialnega dialoga in kršitvah pravil o delovanju ESS so se želeli socialni partnerji pogovoriti na seji 23. junija. Vendar se je Robert Golob zaradi vnaprej predvidene odsotnosti opravičil, nakar so tudi delodajalci sporočili, da se seje ne bodo udeležili. To pomeni, da bi bil ESS nesklepčen, zato je bila seja odpovedana.
Znova so se tako sestali danes, edina točka dnevnega reda pa je bila socialni dialog, je povedal trenutni predsedujoči ESS Jakob Počivavšek, sicer vodja Konfederacije sindikatov Slovenije Pergam. Na novinarski konferenci po koncu seje je poudaril, da so bili socialni partnerji kritični do nekaterih potez vlade glede sprejemanja zakonodaje. Razprava je bila obsežna, ob koncu pa so se strinjali, da je socialni dialog izjemno pomemben. Dogovorili so se, da bodo v prihodnje pomanjkljivosti odpravljene s spoštovanjem pravil o delovanju ESS, je dodal Počivavšek.
Po njegovih besedah so se dogovorili, da bodo v petek, ko ima ESS na dnevnem redu obravnavo izvajanja načrta za okrevanje in odpornost, pregledali reformne načrte in časovnico. Opredelili bodo tiste, ki terjajo večji angažma socialnih partnerjev in vlade, in pri katerih se bodo lahko o predlogih možnih dopolnil dogovarjali tudi po tem, ko bodo predlogi zakonov že vloženi v obravnavo v DZ.
Kot je še poudaril, so reforme izjemnega pomena za vse, če želimo, da imajo odločitve legitimnost, da so ustrezno implementirane in da ne naletijo na nasprotovanje družbe, pa moramo doseči najširši možen konsenz, kar pa terja svoj čas.
Predstavnik delodajalcev Marjan Trobiš je povedal, da so na današnjem srečanju pogrešali malo več samokritičnosti vlade. Ocenil je, da je predsednik vlade zelo zaščitniški do svojih ministrov, trenutni predlogi pa so po njegovem mnenju pisani na kožo sindikatom in vladi, ne pa delodajalcem. Dejal je, da so po današnjem sestanku sicer pomirjeni, da pa niso v celoti prepričani, da bodo lahko socialni dialog peljali na način, kot bi ga morali.
Premier Golob je dejal, da so se vse tri strani strinjale, da je socialni dialog eden od temeljev, "da dosežemo višjo blaginjo v družbi". "Ni naša izbira, ampak naša obveza," je poudaril. Povedal je, da so ga na seji soočili z nekaterimi kritikami, in sicer na račun delovanja nekaterih ministrstev. Kljub vsemu je ocenil, da je bil sestanek konstruktiven in koristen. Povedal je tudi, da je socialni dialog "nekaj živega" in da so časovni okvirji včasih dane, objektivne okoliščine, ki se jih ne da spreminjati.
"Verjamem, da bo delovanje v prihodnjih 12 mesecih učinkovito in da bodo rešitve boljše za ljudi," je poudaril.
KOMENTARJI (187)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.