Po torkovem iztirjenju tovornega vlaka, ko se je v predoru v Dolu pri Hrastovljah od kompozicije 18 vagonov tovornega vlaka iztirilo šest vagonov in se nagnilo na steno predora, ob čemer se je izteklo okoli 10.000 litrov kerozina, intervencija na terenu teče po načrtih. Iz predora Hrastovlje morajo odstraniti le še en vagon.
Na Slovenskih železnicah so medtem pojasnili, da bodo, potem ko bodo vagone odstranili, intenzivno začeli s sanacijo proge Koper-Divača, da bi bila ta v petek prevozna. A ob tem izpostavljajo, da je varnost na prvem mestu.
Več kot 100 delavcev se je tako trudilo izpolniti obljubo vodilnih na Slovenskih železnicah, da bo proga Koper Divača jutri odprta. Delavci so kljub veliki vročini iz predora ves dan odstranjevali poškodovane tire. Postavili so nove in po njih pripeljali vagone iz predora. Cisterne so morali napolniti s penilom in z njim prekrili delovišče, da ne bi pri rezanju in odstranjevanju vlakovne kompozicije izbruhnil požar. Delavci bodo sicer delali še celo noč.
Najpomembneje je zaščititi pitno vodo
Kljub hitenju vsi opozarjajo, da je najpomembneje zaščititi pitno vodo. V družbi Rižanski vodovod so sicer že prekinili odjem vode iz samega zajetja, vodo pa zdaj zajemajo iz izredno nizkih ravni podtalnice, okrepili pa so tudi odjem iz sosednjih vodovodov v Sežani in hrvaškem Buzetu.
Zaenkrat je voda še pitna in varna. A vsi se pripravljajo na to, da bo del razlitega kerozina odtekel v podtalnico. Če se zgodi najhuje, pa bo več kot 90.000 ljudi imelo moten dostop do pitne vode.
Po odstranitvi zadnjega poškodovanega vagona iz predora pri Hrastovljah bodo danes ponoči tako začeli z odvzemom in odvozom onesnažene zemljine, je po današnjem sestanku z vpletenimi napovedal minister za okolje in prostor Simon Zajc. Nad izvajanjem del bodo bdeli predstavniki Arsa in okoljske inšpekcije.
Kot je pojasnil Zajc, so se s Slovenskimi železnicami dogovorili glede postopka sanacije. Onesnaženo zemljino bodo začeli odstranjevati že danes ponoči, na samem kraju pa bodo prisotni predstavniki Agencije RS za okolje (Arso) in okoljske inšpekcije, ki bodo poskrbeli, da bodo zemljino obravnavali v skladu z zakonodajo.
Glede ponovne vzpostavitve železniškega prometa je bil Zajc jasen: "Ko bomo sanirali toliko, da bo ta grožnja, da pride kerozin v vodni vir, zminimalizirana, takrat se bomo pogovarjali o prometu."
Zajc pa je napovedal, da bo ministrstvo nudilo vso podporo Rižanskemu vodovodu glede monitoringa vode in nadaljnjih ukrepov, zlasti če bo kerozin dosegel vodno zajetje. V sredo je minister sicer v Luxembourgu že govoril s hrvaškim kolegom, ki mu je izrazil pripravljenost pomagati v primeru, da bodo v slovenski Istri potrebovali dodatne količine vode iz virov v hrvaškem delu polotoka.
Zajc je napovedal še, da bo treba poiskati trajno rešitev glede dodatnega vodnega vira za slovensko obalo. "Ta dogodek je bil jasen signal, da je zdaj dosti tega pregovarjanja," je navedel in dodal, da bo sklical sestanek z vsemi župani s tega območja, da se dogovorijo, kako rešiti problematiko.
Vzrok za nesrečo poškodovana kretnica?
Vzrok za torkovo nesrečo sicer še ni znan. Generalni direktor Slovenskih železnic Dušan Mes je v sredo dejal, da je velika verjetnost, da je bila poškodovana kretnica, manjša verjetnost pa je, da je bil poškodovan vagon. "Človeška napaka je izključena. Tudi sama kretnica je bila letos pregledana z vsemi ustreznimi napravami. Obstajajo tudi zapisniki, da je bila nepoškodovana oz. v dobrem stanju. Ugotavljanje, ali je bila napaka na materialu ali pri proizvajalcu, bo stvar nadaljnjih preiskav," je dodal.
Prizorišče iztirjenja tovornega vlaka na progi si bo danes ogledal tudi okoljski minister Simon Zajc.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.