Vršilec dolžnosti generalnega direktorja Policije mag. Boštjan Lindav je uvodoma pojasnil, da so poročilo o izrednem nadzoru pri varovanju protestov v letih 2020 in 2021 v Policiji v minulem mesecu temeljito preučili. Dodal je, da mora Policija služiti ljudem, ne pa interesom katere koli politike, kar je še posebej pomembno v času kriz, ko mora Policija javnost pomirjati. Vedno se je namreč zavzemal za to, da se vsaka anomalija preveri in v nadaljevanju tudi odpravi, če je do nje dejansko prišlo. To poročilo jim je postavilo ogledalo, je povedal in dodal, da gre za kompleksno materijo, zato so pristopili k preverjanju dodatnih okoliščin. V določenih primerih so zaznali nekatera odstopanja, generalno pa se strinjajo z ugotovitvami poročila, da je Policija v določenih primerih šla čez dopustno mejo.
Poudaril je, da so zaradi časovne oddaljenosti dogodkov, nekateri delovno pravni pogoji že zastarali in bi bili postopki odpuščanja nezakoniti, sicer pa njihove ugotovitve temeljijo na pregledu celotnega gradiva, je še pojasnil. Glede disciplinskih oziroma delovno pravnih postopkov v povezavi z nepravilnostmi pri varovanju protestov so se oprli tudi na primerjalni pregled desetletnega obdobja izvajanja podobnih ukrepov v Policiji. Preveriti so morali več policijskih postopkov, ki jih je opravilo veliko število policistov. Pri tem so ugotovili kršitve zakonov, podzakonskih predpisov in pravil stroke. Zaradi ugotovljenih strokovnih nepravilnosti so opravili 63 razgovorov z uslužbenci Policije, v katerih so jih opozorili na ugotovljene strokovne nepravilnosti, je dodal. Gre za nepravilnosti pri ocenjevanju skladnosti, sorazmernosti, strokovnosti in zakonitosti pri uporabi prisilnih sredstev ter strokovne nepravilnosti pri evidentiranju uporabe prisilnih sredstev, še posebej pri izvajanju policijskih pooblastil policistov posebne policijske enote proti množici. Za odpravo teh nepravilnosti v prihodnosti so že izvedli vrsto aktivnosti, določene pa so še v teku, je dodal Lindav. Izvedli so že posvete in usposabljanja za policijske vodje in za delavce v operativnih štabih, za policiste PPE in tudi druge.
Do sedaj so razloge za sum, da je 13 policistov storilo kazniva dejanja, za katera se storilec preganja po uradni dolžnosti; pri varovanju protestnega shoda 26. maja 2020 je podan sum, da so trije uslužbenci storili kaznivo dejanje protipravnega odvzema prostosti, pri varovanju protestnega shoda 15. septembra 2021 je pri enemu uslužbencu podan sum storitve kaznivega dejanja kršitve človeškega dostojanstva z zlorabo uradnega položaja ali uradnih pravic in sum storitve kaznivega dejanja protipravnega odvzema prostosti, pri varovanju protestnega shoda 5. oktobra 2021 je za sedem uslužbencev podan sum storitve kaznivega dejanja kršitve človeškega dostojanstva z zlorabo uradnega položaja ali uradnih pravic, za enega uslužbenca je podan sum storitve kaznivega dejanja kršitve človeškega dostojanstva z zlorabo uradnega položaja ali uradnih pravic, za enega uslužbenca pa je podan sum storitve kaznivega dejanja nevestnega dela v službi. Med 13 uslužbenci policije so tudi štirje vodstveni delavci, je dodal Lindav. Vse primere so odstopili specializiranemu oddelku državnega tožilstva.
Ministrica za javno upravo v funkciji ministrice za notranje zadeve Sanja Ajanović Hovnik je zadovoljna, da je Policija že izvedla nekatere ukrepe, za katere verjame, da bodo preprečevali, da še kdaj pride do zlorab, tudi v politične namene. Poudarila je, da ne govorimo o lovu na čarovnice, gre za to, da se prepreči, da v prihodnje še kdaj do tovrstnih dogodkov pride.
Specializirano državno tožilstvo bo sedaj preverilo sume, in če bodo potrdili ugotovitve Policije, bo sprožilo ustrezne postopke pred sodiščem, to pa bo nato ugotovilo, če so sumi tudi kaznivo dejanje in takrat lahko pride do delovno pravnih ukrepov, je pojasnila ministrica.
Spomnimo
Kot je znano, so na notranjem ministrstvu pripravili poročilo o izrednem nadzoru nad delom Policije pri varovanju protestov v letih 2020 in 2021. Šlo je za najzahtevnejši in najbolj obsežen nadzor, ki ga je kdaj koli opravil Direktorat za policijo in druge varnostne naloge, poročilo namreč obsega kar 161 strani.
Kot so ugotovili v nadzoru, je bila sporna uporaba vodnega curka s primesjo plinskih sredstev proti posameznikom, ki niso huje kršili javnega reda in celo proti vidno bolnemu posamezniku, prav tako prisilna sredstva zoper invalida. Ugotovili so še neprimerno komunikacijo policistov in prirejanje vsebine dokumenta o uporabi prisilnih sredstev. Ugotovljene so bile tako sistemske kot tudi posamezne nepravilnosti, v poročilu pa zaposleni niso izpostavljeni z imeni in priimki, zato so na notranjem ministrstvu od vodstva Policije zahtevali, da identificirajo posameznike.
Ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik, ki po odstopu Tatjane Bobnar začasno vodi notranje ministrstvo, je na osnovi poročila v začetku januarja podala usmeritve in navodila vodstvu Policije, od katerega je pričakovala izvedbo notranje varnostnih postopkov preverjanja in na podlagi ugotovitev sprožitev delovnopravnih postopkov. O tem, koliko premestitev in zamenjav posameznih kadrov bo to prineslo, takrat niso govorili. Policija naj bi o svojih ugotovitvah poročala 31. januarja, ko naj bi bilo tudi znano, koliko ljudi so identificirali na Policiji in koliko na notranjem ministrstvu.
KOMENTARJI (420)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.