
Vodstvo Pošte Slovenije je danes s podjetniškim sindikatom delavcev prometa in zvez, ki deluje v okviru Zveze Svobodnih sindikatov Slovenije, podpisalo novo kolektivno pogodbo. S tem so se uspešno zaključila dolgotrajna in zahtevna pogajanja, ki so se začela maja 2010, ter Pošti Slovenije prinesla prvo podjetniško naravnano kolektivno pogodbo.
Kot so po podpisu sporočili iz omenjene družbe v državni lasti, bo kolektivna pogodba pomembno prispevala k stabilnemu in uspešnemu dolgoročnemu poslovanju Pošte Slovenije, njenim zaposlenim pa s tem zagotovila ustrezno socialno varnost tudi v prihodnje.

Z razumnim kompromisom do leta 2016
Nova kolektivna pogodba, ki bo nadomestila pogodbo iz leta 2003, bo uveljavljena 1. marca 2012, rok njene veljavnosti pa je opredeljen do 1. marca 2016. Usklajena je z določili sedaj veljavne kolektivne pogodbe za poštne in kurirske dejavnosti, kar med drugim pomeni, da zaposlenim Pošte Slovenije prinaša tudi nov plačani model.
Generalni direktor Aleš Hauc je ob tem povedal, da plačni model, ki ga prinaša pogodba, predstavlja razumen kompromis obeh pogajalskih strani, saj sledi smernicam in določilom Združenja delodajalcev Slovenije ter temelji na osnovni in ne več na izhodiščni plači kot doslej.
"Nov plačni model je fleksibilen v smislu nujnega prilagajanja gospodarskim razmeram v širši družbi in doseženim rezultatom poslovanja. Menim, da bo zagotavljal primerne poslovne rezultate ter pravično, od doseženih rezultatov poslovanja odvisno, nagrajevanje zaposlenih. V trenutnih zaostrenih gospodarskih razmerah je namreč usmerjenost zgolj v zaščito pravic zaposlenih, ne glede na rezultate poslovanja, zelo kratkoročna in na dolgi rok za družbo lahko celo pogubna," meni prvi mož Pošte Slovenije.

V Konfederaciji sindikatov s pogajanji le delno zadovoljni
Predsednica Konference sindikatov Pošte Slovenije Hedvika Možina pa je povedala, da z izpogajanim sicer niso povsem zadovoljni, saj so se trudili v čim večji meri zadržati dosedanje pravice, predvsem pa zadržati enake plače.
"Vendar pa se hkrati zavedamo, da bi bila lahko vsaka drugačna opredelitev za zaposlene še slabša. Pri tem imam v mislih morebitno odpoved sedaj veljavne kolektivne pogodbe s strani delodajalca in prehod na kolektivno pogodbo dejavnosti, ki pa bi za zaposlene na Pošti Slovenije pomenil precej slabši položaj," je dejala Možina.
Ob tem je obžalovala, da je od pogajanj odstopil Sindikat poštnih delavcev KS90 kot drugi reprezentativni sindikat v podjetju, sami pa so se po tehtnem premisleku vseeno odločili, da s pogajanji nadaljujejo. Pogajanja je označila kot korektna, obe pogajalski strani pa sta se po njenih besedah našli nekje na sredini ter tako skupaj oblikovali primeren dokument, ki bo urejal pravice zaposlenih v naslednjih letih.
Tudi Pošta po poti podjetništva?
"Naša ocena je, da smo z novim plačnim sistemom in preostalimi določili kolektivne pogodbe uspeli zagotoviti ustrezno socialno varnost zaposlenih tudi v prihodnje. Nova kolektivna pogodba je namreč podjetniško naravnana in prinaša preglednejši plačni sistem in stimulativnejše nagrajevanje zaposlenih," je še dejala predstavnica sindikata, ki zdaj pričakuje, da bodo kmalu po podpisu pogodbe sklenili še letni dogovor o politiki stroškov dela, ki ga kolektivna pogodba predvideva že za letošnje leto.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.