Mariborski kriminalisti skupaj s kriminalisti in policisti policijskih uprav Ljubljana, Celje in Kranj ter ob koordinaciji Uprave kriminalistične policije ter sodelovanju Specialne enote in Posebne policijske enote so izvedli preiskovalne aktivnosti v povezavi s sumi kaznivih dejanj trgovine z ljudmi. Predkazenski postopek usmerja specializirano državno tožilstvo.
Današnje akcije so rezultat večmesečne mednarodne kriminalistične preiskave kaznivih dejanj, so sporočili z GPU Ljubljana. Preiskave slovenskih in tujih preiskovalcev so usmerjene proti trgovini z ljudmi in finančnemu kriminalu, potekale pa naj bi še na Hrvaškem in Češkem.
Več informacij o preiskavah sta razkrila Boštjan Lindav, pomočnik direktorja Uprave kriminalistične policije na Generalni policijski upravi, ter Robert Munda, vodja Sektorja kriminalistične policije na Policijski upravi Maribor.
11 hišnih preiskav in pet preiskav vozil
Preiskovalci na območjih mariborske, kranjske, ljubljanske in celjske policijske uprave so izvedli 11 hišnih preiskav v različnih stanovanjskih objektih in pet preiskav osebnih vozil. Kriminalisti so v tej zvezi pridržali pet slovenskih državljanov in tri tuje državljane.
Kriminalisti so v preiskavi ugotovili, da so osumljeni slovenski državljani, skupaj s tujimi sostorilci azijskega porekla, na območju Slovenije od leta 2015 najemali večje stanovanjske hiše, v katere so nastanili tuje državljane azijskega porekla in jim v tej hiši omejili gibanje. V hiši so nato vzpostavili računalniški sistem, preko katerega te osebe, žrtve kaznivih dejanj, izvršujejo kazniva dejanja goljufij v mednarodnem telefonskem prometu na škodo tujih državljanov.
V aktivnostih je sodelovalo 150 policistov in kriminalistov, v predkazenskem postopku pa je slovenska policija zaradi učinkovitejše izvedbe preiskovalnih aktivnosti sodelovala tudi s tujimi varnostnimi organi in Europolom.
V letu 2017 je policija zaznala in obravnavala več pojavnih oblik trgovine z ljudmi. Najpogosteje je obravnavala primere trgovine z ljudmi zaradi izkoriščanja prostitucije in drugih spolnih zlorab, prav tako je v tej zvezi zaznala sume izkoriščanja različnih oblik prisilnega dela (prisilno beračenje, prisilno delo, služabništvo). V večini primerov so storilci državljani Slovenije, so sporočili z generalne policijske uprave in dodali, da se Slovenija pojavlja kot ciljna in tranzitna država trgovine z ljudmi za namene izkoriščanja prostitucije in drugih spolnih zlorab ter v zvezi pojavne oblike prisilnega dela. Žrtve so običajno državljani tretjih držav (Srbija, Ukrajina ...) in državljani nekaterih držav EU (Slovaška, Madžarska ...).
Robert Munda je dejal, da sedanja preiskava nakazuje, da naj bi bilo spornih objektov na območju Slovenije do osem. Ne morejo še trditi, da so se v vseh teh objektih izvrševala takšna kazniva dejanja. V Mariboru naj bi bil eden od centrov v garaži, ki je pred kratkim zgorela, največji center pa naj bi bil v Ljubljani pri Dolgem mostu. Zaenkrat kaznivih dejanj trgovine z ljudmi sumijo tri tuje državljane ter pet slovenskih. Za ostale pridržane (vseh pridržanih naj bi bilo po poročanju nekaterih medijev kar 36) še preverjajo, ali so osumljenci ali žrtve.
Munda sklepa, da so se goljufije izvajale na podoben način, kot so jih pred časom razkrili v Španiji. Klicatelji so od strank pridobivali identifikacijske podatke, nato pa so jih skušali prepričati, naj svoj denar prenakažejo na t. i. varne račune. Večina oškodovancev je bila državljanov azijskih držav.
Diplomatski "spor"
Sicer pa je zaradi preiskav danes naše zunanje ministrstvo od Ljudske republike Kitajske prejelo diplomatsko noto. Njihovi državljani naj bi namreč bili med oškodovanimi, naša država pa naj bi mimo njih sodelovala s tajvanskimi organi. Ministrstvo bo zdaj za pojasnila prosilo policijo, notranje ministrstvo in tožilstvo, potem pa bo na diplomatsko noto odgovorilo.
KOMENTARJI (71)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.