Veter je podrl številna drevesa, razkrival je strehe, težave je povzročal na morju. Poklicali smo na Agencijo RS za okolje in dežurnega vremenoslovca Janeza Markoška povprašali, kakšne hitrosti je dosegal.
V Ljubljani so najhitrejši sunek vetra ujeli s hitrostjo 83 kilometrov na uro, v Celju so bili sunki vetra približno 90 kilometrov na uro, v Krškem 82, v Prekmurju so sunki vetra dosegali okoli 72 kilometrov na uro.
''Najmočnejši sunki so bili med 80 in 95 kilometrov na uro. V višjih legah pa seveda več. Na Lisci je veter pihal s hitrostjo 109 kilometrov na uro, na Krvavcu 111, 108 kilometrov na uro pa so sunki vetra dosegali na Kredarici. Ampak to so kratkotrajni sunki,'' je naštel Markošek.
''Če bi bila burja, ne bi bilo škode''
Najhitrejši sunek vetra zahodne smeri na morju je zapihal s hitrostjo 95 kilometrov na uro. ''Na Obali je zahodnik precej neugoden,'' je dejal vremenoslovec.
Te hitrosti vetra po državi so izjemne. Na Obali je bilo nevarno predvsem zaradi smeri vetra, je povedal Markošek in dodal, da ''če piha burja s tako hitrostjo, ni nobene škode''.
Shladilo se je za okoli 10 do 15 stopinj
Tudi temperaturni padec je bil izrazit, saj se je po državi shladilo za več kot 10 oziroma 15 stopinj. A iz dneva v dan bo spet bolj toplo in za vogalom je že tretji vročinski val.
''Pred nami je suho vreme vsaj deset dni. Od petka naprej pritisne vročina, ki bo vztrajala vsaj pretežni del prihodnjega tedna. Ne bo pa tako ekstremna, kot je bila zdaj. Najvišje temperature se bodo gibale okoli 35, 36 stopinj Celzija,'' je povedal Markošek.
Ali se bo tudi tretji vročinski val končal podobno hudo kot drugi, vremenska napoved še ne kaže.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.