Slovenija

Po dobrem letu začetek sojenja vpletenim v zadevo Teš 6

Ljubljana, 26. 08. 2022 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Dobro leto po tem, ko so obtoženi za zlorabo položaja in ponarejanja listin pri gradnji šestega bloka Teša na celjskem sodišču zanikali krivdo, bo predvidoma stekla glavna obravnava v sojenju nekdanjemu direktorju Teša Urošu Rotniku, lobistu Petru Kotarju in drugim soobtoženim. Usoda priznanja General Electrica bo znana prihodnji teden.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Začetek sojenja Rotniku in soobtoženim
    02:53
    Iz 24UR: Začetek sojenja Rotniku in soobtoženim
  • Iz SVETA: Začetek sojenja v zadevi Teš 6
    02:59
    Iz SVETA: Začetek sojenja v zadevi Teš 6

 

Prvoobtoženi za domnevne nepravilnosti pri gradnji šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj (Teš) Uroš Rotnik, takratni prvi mož omenjene družbe, sredi lanskega junija krivde ni priznal in je zavrnil očitke iz obtožnice.

Enako so storili tudi ostali soobtoženi: vodja projekta Bojan Brešar, lobist Peter Kotar, direktor podjetja CEE Boštjan Kotar, uslužbenci Teša Darko Weiss, Jože Lenart in Miran Leben, predstavnika Alstoma Frank Lehmann in Josef Reisel, davčni svetovalec Darko Končan, finančni strokovnjak Bogdan Pušnik in podjetje Sol Intercontinental, ki je v likvidaciji.

Po sklenjeni sodni poravnavi s Holdingom Slovenske elektrarne (HSE) je krivdo lani priznala le ameriška skupina General Electric Power, sicer pravna naslednica francoskega Alstoma, ki je zgradil šesti blok. Slednja se je že marca s HSE dogovorila za 261 milijonov evrov visoko zunajsodno poravnavo in hkrati takoj izvedla nakazilo 131 milijonov evrov na račun Teša, ki je tako umaknil zahtevek iz uveljavljane škode v arbitražnem postopku zaradi investicije iz leta 2008.

Omenjena skupina je nato podpisala še sporazum s tožilstvom, s katerim se je pogodila za denarno kazen v višini 23 milijonov evrov in plačilo okoli 50.000 evrov sodnih stroškov. Tudi po več kot letu dni še ni znano, ali bo sodnica Mojca Turinek sprejela priznanje krivde. Nadaljevanje predobravnavnega naroka, kjer bo sodišče obravnavalo sporazum o priznanju krivde, bi moral biti dan pred načrtovanim začetkom sojenja ostalim obtoženim, a je bilo preloženo.

Na celjskem sodišču so povedali, da je nadaljevanje omenjenega naroka zdaj razpisano za 1. in 2. september, ob tem pa dodali, da za zdaj za petek načrtovani začetek glavne obravnave ostaja v veljavi, saj da sodišče odloča o krivdi oziroma odgovornosti za vsakega obdolženca posebej. Naslednji naroki so predvideni od 1. septembra naprej in so zaenkrat razpisani do konca januarja 2023, je še pojasnila predsednica celjskega okrožnega sodišča Petra Giacomelli.

Uroš Rotnik
Uroš Rotnik FOTO: Bobo

Rotnikov zagovornik Mitja Jelenič Novak je sicer že na lanskem predobravnavnem naroku predlagal njegovo preložitev, saj je ocenil, da bi se morala sodnica najprej opredeliti do sporazuma o priznanju krivde s strani General Electrica, saj naj bi bili od tega odvisni procesni in dokazni predlogi obrambe, a je Turinkova njegov predlog zavrnila kot neutemeljen. Najverjetneje bo obramba obtoženih iz istih razlogov tudi tokrat skušala začetek sojenja preložiti na čas po končanju naroka zoper General Electric.

Zloraba položaja in pranje denarja

Obtožnica, vložena maja 2020, vpletenim očita kazniva dejanja zlorabe položaja pri gospodarski dejavnosti in pranja denarja ter pomoči pri navedenih kaznivih dejanjih. Kriminalisti so prva obvestila glede domnevnih nepravilnosti okrog izgradnje Teša 6 začeli zbirati leta 2010, hišne preiskave so se začele junija 2012. Kazenska ovadba je bila vložena oktobra 2014, mesec dni pozneje je tožilstvo na celjsko sodišče vložilo zahtevo za sodno preiskavo proti desetim osumljencem na čelu z Rotnikom.

Slednji naj bi Alstomu omogočil premoženjsko korist v višini več kot 284 milijonov evrov. Po neuradnih podatkih naj bi imel nekdanji prvi mož Teša leta 2013 kar 14 milijonov evrov premoženja, kar je moral pojasnjevati tudi finančni upravi. Dobil naj bi tudi najmanj 870.000 evrov provizij.

Rotnik je Teš vodil od aprila 2003 do novembra 2010, v času, ko je prišlo do odločitve o gradnji 600-megavatne elektrarne, ki se je s sprva ocenjenih 650 milijonov evrov povzpela na 1,428 milijarde evrov. Skupaj z nekdanjim prvim možem borznoposredniške hiše Medvešek Pušnik Bogdanom Pušnikom so ga novembra 2014 privedli pred preiskovalno sodnico celjskega sodišča, ki je zanj odredila pripor, za Pušnika pa ne.

Iz pripora je bil izpuščen 24. decembra 2014, potem ko je vrhovno sodišče ugotovilo, da je bil sklep o odreditvi pripora nezakonit, saj dokazi, posredovani s strani tožilstva, niso bili zadostni. V preiskavi so kriminalisti ugotovili domnevno 250 milijonov evrov vredno oškodovanje pri gradnji Teša 6. Cena projekta naj bi se zaradi slabega vodenja podražila na 1,41 milijarde evrov, čeprav bi morala prvotno znašati 650 milijonov evrov. Gre za eno najobsežnejših obtožnic v Sloveniji, saj ima 1332 strani in 43.000 prilog. Obdolženim grozi zaporna kazen do 20 let.

TEŠ 6
TEŠ 6 FOTO: Bobo

Rotnik je bil v zvezi z omenjeno zadevo že pred časom zaslišan tudi pred preiskovalno komisijo DZ za ugotavljanje politične odgovornosti nosilcev javnih funkcij pri investiciji v Teš. Na zaslišanjih je zatrjeval, da je bil projekt Teš 6 voden transparentno in gospodarno, z vsemi podrobnostmi glede šestega bloka pa da so bili seznanjeni vsi predpostavljeni.

S preiskavami sumov nepravilnosti v zvezi z zadevo Teš 6 se je sicer ukvarjal kriminalist Mitja Nerat, ki je od junija na bolniškem dopustu in ga je novi vodja Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) Darko Muženič po poročanju medijev le nekaj dni po prevzemu položaja razrešil s preiskave in naloge dodelil drugim preiskovalcem.

Nerat se je z zadevo praktično sam ukvarjal še v času službovanja na celjski policijski upravi, v času prejšnje vlade pa se je preselil na NPU. V zvezi s tem je bil novembra lani tudi zaslišan pred komisijo DZ, ki je preiskovala sum političnega vmešavanja v delo Policije. Takrat je na zaprtem delu seje članom komisije pojasnjeval tudi okoliščine stikov z nekdanjim notranjim ministrom Alešem Hojsom.

Portal N1 je poročal, da naj Neratov bolniški dopust po neuradnih virih iz Policije ne bi bil tako dolgotrajen, da bi bila potrebna prerazporeditev nalog, čeprav so na Policiji zatrdili, da so naloge v zadevi Teš 6 prerazporedili prav "zaradi dalj časa trajajoče odsotnosti preiskovalca in izključno zaradi tega". Kot so še pojasnili, na vprašanja o razlogih in času trajanja odsotnosti preiskovalca ne morejo odgovarjati zaradi varstva osebnih podatkov, navedbe v medijih o namernem zaustavljanju preiskave kaznivih dejanj ali celo pomoči osumljencem pa so po njihovem neresnične.

Obravnavani primeri sumov kaznivih dejanj, za katere se v Policiji vodijo kriminalistične preiskave, niso vezani na posamezne kriminaliste, temveč so evidentirani po policijskih enotah, v katerih vodje skrbijo za pravočasno in strokovno vodenje preiskav. NPU ima na razpolago dovolj usposobljenih, strokovnih in visoko motiviranih kriminalistov, ki so predani svojemu delu, zato morebitne dalj časa trajajoče odsotnosti zaposlenih v ničemer ne vplivajo in ne smejo vplivati na njihov delovni proces, so še dodali na Policiji.

Sicer pa po njihovem kriminalistična preiskava sumov več kaznivih dejanj, ki so povezani s Tešem, na NPU poteka nemoteno. Trenutno je v fazi pregledovanja in analize bančnih podatkov, poslovne dokumentacije in podatkov iz zaseženih elektronskih naprav.

Na Policiji so še poudarili, da omenjene zadeve ni nikoli preiskoval samo en kriminalist, ampak je v letu 2013 takratni generalni direktor s sklepom ustanovil delovno skupino za preiskavo sumov kaznivih dejanj v tej zadevi, v kateri je po posameznih sklopih naloge izvajalo devet kriminalistov iz NPU, Policijskih uprav Celje in Novo mesto ter Sektorja za gospodarsko kriminaliteto v Upravi kriminalistične policije na Generalni policijski upravi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (61)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ssbobo
26. 08. 2022 21.51
-1
Bo zraven kriminalist Kateri je obdelal primer Baričević pa sodnik z šnel kurz partia odabrazovanje......... luastacijo TAKOJ
titonium
26. 08. 2022 19.33
+1
Rotovniku sds, pa je mama poklonila 2 milijona evrov, od prodaje zelene solate! nuti rumene niti rdeče!ha,ha
titonium
26. 08. 2022 19.34
+1
bonkintos
26. 08. 2022 19.52
-2
titonium
26. 08. 2022 19.31
+3
To novico ne daste na čelo, ker sta vpletena 2 največja slovenska politika: Pahor in janša!
kuncci1
26. 08. 2022 18.35
+3
Pahor bo pa molčal? Masla ima na glavi iz Teša več kot marsikdo drug, ki ga preganjajo!
sinhron
26. 08. 2022 20.17
+2
V Pahorjevi vladi je ministrica za gospodarstvo ugotovila nepravilnosti , ki so se dogajale v projektu TEŠ6 , pa jo je SDS ( Janša in Vizjak ) utišala !
gostb6fa2
26. 08. 2022 17.54
+8
Žalostno ali res v naši državi če si le malo pri koritu že tlačiš everčke v žep. V naši državi je nekaj hudo narobe. Imam občutek, da se tudi politikom zdi to že normalno. Ne mine dan brez afere. Tisti ki bi morali ukrepati ki jih plačujemo davkoplačevalci pa glavo v pesek.
btbslo
01. 09. 2022 15.27
Ne eur v zep,,, vsi blizu teš-a, ne samo v njem- dooolge lovke- podizvajalci........so si v tem casu pridobili ogromno nepremicnin na Krku in Sloveniji!!!!
Uporabnik S2020
26. 08. 2022 17.14
+8
od kje miljon evrov gotovine v trezorju potem pa pravi da je to mamin denar
zavetnik
26. 08. 2022 16.26
+7
Kako kaj pa predsednik Pahor in ostali vpleteni joj so pa preskovalni organi preveč hitri, zdaj se še Rotnik pritužuje na hitrost zaslišanja in obravnav
zajebant2
26. 08. 2022 16.26
-4
Levim se sojenje začenja, ko so levi na oblasti, da vse oprostijo
Rookoko
26. 08. 2022 17.05
+5
Desni vidite le neko zaroto, ste večne žrtve... brez vsebine
Hasan
26. 08. 2022 16.08
+5
Zanimivo je to,da med osumljenimi ni nobenega politika,ker da bi tak denar odtekal brez blagoslova politike enostavno ni možno.
Sickk 2
26. 08. 2022 15.52
+5
Itak ne bo nc od tega, ze videno stokrat
bonkintos
26. 08. 2022 14.49
-9
ROTNIK NIČ SE NE BOJ TEBI SODI RDEČA KLIKA...
Brakedirt
26. 08. 2022 14.53
+7
bonkintos
26. 08. 2022 15.14
-7
JA VSE SODBE RDEĆIH--ALA JANKOVIČ--SO ŠLA V ZASTARANJE---40 MILJONOV EU...JANŠA DOBIL ZAPOR ZA SOJENJE NA NEZNANEM KRAJU IN NEZNANEM ČASU V ČASU VOLITEV...IN SEDAJ RDEČI SAMI PONUJAJO ODŠKODNINO ZA KAJ SO SODILI...JAJJAJAJ BRAVO..KLIKA..
pekoči paradižnik
26. 08. 2022 14.16
+8
Epilog, če do njega pride bo podoben tistemu iz afere patria. Tisti, ki je priznal krivdo, tuji partner, bo kaznovan, domači udeleženci bodo pa kandidirali za poslance ali predsednika države. Namerno nisem napisal predsednika vlade, ker takrat bo še vedno Golob predsednik vlade. Smrt janšizmu,... svoboda narodu in poštena sodba za obtožene lumpe.
sinhron
26. 08. 2022 10.49
+10
Med obtoženimi pogrešamo Janšo , Vizjaka , Lahovnika , Medveda in še nekatere iz Šaleškega lobija , ki so zavajali in dajali lažne podatke samo da bi projekt TEŠ 6 stekel . Tako so z lažnimi podatki o količini premoga in zmogljivosti premogovnika Velenje zavajali ( sedaj bodo premog uvažali !)!
bonkintos
26. 08. 2022 14.49
-11
Ja seveda...Janšo je treba pograšati da levičerji imajo izgovor za krajo..
User300173
26. 08. 2022 10.11
+14
Ko bo sojenje končano, bo elektrarna od starosti že za razgradnjo.
vlahov
26. 08. 2022 10.05
+2
jaz pa pokojnino 370 e ....
UsliŠana
26. 08. 2022 16.19
+2
Učil bi se kot drugi. Imel bi dve službi in polno denarja.,...
islamint
26. 08. 2022 09.54
+2
Škoda časa in denarja, ne bodo obsojeni. Obsojeni so samo pašteta tatiči.
Sickomania
26. 08. 2022 09.32
+11
Vsi vemo kaj se zgodi tem ki kradejo pri nas , ČISTO NIČ
džonborno
26. 08. 2022 09.39
+4
resslovenka
26. 08. 2022 09.29
+14
Ojej, ojej. Še ena farsa, ki se bo vlekla kot jara kača. Rezultat na koncu pa ? Obilo porabljenega časa in energije. Zakaj to pravim? Ker se vedno, no skoraj vedno konča s sklepom, da ni moč ničesar dokazati. Čeprav dokazi so! 😎
zavetnik
26. 08. 2022 09.14
+3
Ker se je vse dogajalo aanonimno iin nihče do včeraj ni vedel za to je res odlična novica presenečenje, da so tako hitro ukrepali kriminalisti, tožilstvo in preiskovalni sodniki bravo pa naj še povedo da nismo pravna država in ne skrbimo za rodovnike ala Pahor in ostali poštenjakki, ki so tako nežno kradli. Zdaj pa po stari navadi sledi izbris komentarja joj ste na 24 ur com razsodni vse kar sene ujema z vašo propagando STOP info
Stauffenberg
26. 08. 2022 09.13
+7
Mafijski odvetniki dobro služijo....
zavetnik
26. 08. 2022 11.11
+6
Zakaj pa pametni sodniki tega ne preprečijo?