Včerajšnji dan je minil v negotovosti za delavce v zdravstvu. Če so jih z Zavoda za zdravstveno zavarovanje (ZZZS) še zjutraj obvestili, da plač zaradi zapletov z Davčno upravo RS (Durs) v petek ne bo, pa se je pozno popoldan končno "zjasnilo". ZZZS in Durs sta se dogovorila glede vračila preveč izplačanih sredstev. Z ministrstva za zdravje so sporočili, da bo ZZZS denar vrnil Dursu do konca leta, hkrati pa bo zavod za mnenje zaprosil računsko sodišče, naj ugotovi, ali je Durs ZZZS res preplačal 37,6 milijona evrov. Če bo računsko sodišče ugotovilo, da davčna uprava tega zneska ni preplačala, bodo zdravstveni blagajni denar vrnili. Ta dogovor pa je bil zelena luč za odobritev dodatnega posojila v višini 44 milijonov evrov ZZZS iz zakladnice.
V vmesnem času je padlo veliko težkih obtožb, finančni minister Janez Šušteršič pa je direktorju ZZZS Samu Fakinu celo grozil z odstavitvijo. Minister za zdravje Tomaž Gantar je dejal, da takšni zapleti niso potrebni in da bi se jim dalo izogniti. "Mislim, da se zdravstva na ta način ne da jemati za talca," je dejal Gantar in zagotovil, da ne gre za prepir znotraj vlade, temveč med Durs in ZZZS.
Minister za finance pa je včeraj večkrat poudaril, da je imel ZZZS dlje možnost, da preplačana sredstva Dursu vrne. Po njegovih besedah so Fakinu že pred mesecem dni dali možnost, da bi sredstva vračali postopoma in hkrati zagotavljali likvidnost zavoda. "Gospod Fakin žal te ponudbe ni sprejel, odločil se je za konflikt. Isti dan je stopil pred novinarje, poklical ministra, vso zadevo spravil na današnji koalicijski sestanek, skratka, odločil se je za pot konflikta, čeprav mu je bila ponujena normalna rešitev problema," je bil kritičen Šušteršič.
Jezni so bili predvsem zaposleni v zdravstvu
Predsednik zdravniškega sindikata Fides Konrad Kuštrin je včerajšnje dogajanje označil kot dokaz za nekaj, na kar sindikat že več let vztrajno opozarja, in sicer da je zagotavljanje pravic bolnikov v naši državi tako krhko, da ga lahko dobesedno v enem dnevu ogrozi kakršno koli nesoglasje med ZZZS in državno zakladnico.
Sindikat zdravstva in socialnega varstva zgroženo opozarja, da je tako igranje vlade in ministrstva za finance vredno obsodbe in poziva na odgovornost tiste, ki so neodgovorni.
Kje se je zapletlo?
Vse skupaj se je zapletlo, ko je Durs sporočil, da so zaradi napak v informacijskem sistemu zadnje leto dni ZZZS nakazovali preveč sredstev. Zato je Durs zahteval, naj ZZZS do petka vrne 37,6 milijona evrov, direktor Fakin pa je javno dejal, da tega zavod ne namerava storiti in bo počakal na računsko sodišče. Finančno ministrstvo je zato ZZZS zablokiralo najem likvidnostnega posojila pri državni zakladnici v vrednosti 44 milijonov evrov.
Po sestanku ministra Gantarja s Fakinom in z v. d. generalnega direktorja Dursa Tomažem Peršetom je vendarle prišlo do dogovora glede povračila spornega zneska, zato je minister za zdravje zagotovil, da v petek denar za izplačila oktobrskih plač zaposlenim v zdravstvu bo.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.