Na krožišču nad Portorožem že več dni stoji skulptura, ki je na socialnem omrežju Facebook zaradi svoje nenavadne oblike postala tarča šaljivih in pikrih komentarjev tamkajšnjih prebivalcev. Za dodatno mero posmehljivih odzivov je poskrbel neznanec, ki je v skulpturi prepoznal sarmo – jed, ki je stalnica na naših jedilnikih predvsem po najdaljši noči v letu – in jo oplemenitil z napisom 'Sarmalandija' po vzoru Čudolandije v neposredni soseščini ter tako poskrbel za nasmehe na obrazih krajanov.
Potem ko so napis odstranili, sta se čez noč ob skulpturi pojavila še ogromna vilica in nož. "Dobro jutro pa dober tek. Samalandija vam ponuja še pribor, da se sarmo lažje poje," je novo dopolnitev pospremila ena izmed komentatork na Facebooku. Pod objavami fotografij in videoposnetkov so se prebivalci Portoroža obregnili tudi na podlago, na kateri skulptura stoji ter jo primerjali s sosedovo "preorano njivo".
V luči dejstva, da krožišča marsikje po državi predstavljajo aktivnosti ali kulturne, cvetličarske presežke lokalnega okolja, pa je nek drugi komentator občinskim veljakom predlagal, da bi lahko namesto kipov, za katere nihče ne ve, kdo jih je naredil in čemu, postavili nekaj, kar dopolnjuje zgodbo kraja. "Kot se je pokazalo že večkrat do sedaj, imajo navadni ljudje več smisla za zgodbe, kot za to poklicani in plačani profesionalci. Sarmalandija je zakon! Že zato, ker opozarja na popolno anemičnost odločevalcev. /.../ In zgodil se je ljudski humor," je zapisal. Nekateri so celo izrazili razočaranje, da si te posebne ’inštalacije’ niso uspeli pravočasno ogledati v živo, saj so jo iz krožišča že pred njihovim prihodom odstranili.
Delo turškega akademskega kiparja
Skulptura, ki se je znašla sredi plazu posmehljivih komentarjev, je sicer delo turškega akademskega kiparja in nosi naslov Skrito. Nastalo je na lanskem mednarodnem kiparskem simpoziju Forma viva, in sicer prav za postavitev na omenjenem portoroškem krožišču. Kot so za Primorske novice pojasnili v Obalnih galerijah Piran, delo turškega kiparja spominja na ogromen kokon, ki ponazarja začetek in konec oziroma življenje in smrt. Umetnikovo delo je skrito v teksturah, vsak posameznik pa si lahko sam razlaga, kaj bo prišlo iz njih. Postavitev napisa ob skulpturi 'kokona' po njihovih besedah priča o nepoznavanju umetnosti in kulturne naravnanosti. So pa prikimali temu, da je postavitev prometnih znakov ob njej z vidika estetike vprašljiva, vendar gre tudi za upoštevanje prometnih in varnostnih pravil.
KOMENTARJI (73)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.