Šlo je za tehnično napako, strokovni potek reanimacije je bil popoln. Tako danes v urgentnem centru bolnišnice v Šempetru pri Gorici o neuspešnem oživljanju bolnika po delovni nesreči 10. marca. Bolnika so namesto s kisikom oskrbovali s smejalnim plinom. Nevede.
Kot pravijo, sumijo, da je napaka v napeljavi, po kateri je tako namesto kisika tekel plin, ki ga uporabljajo za lajšanje bolečin in kratkotrajne narkoze.
S sumi bolnišnice se zdaj ukvarjajo kriminalisti. A dejstvo je, da ni prvič, da tamkajšnji urgentni center buri duhove. Tako je bilo, še preden je stal.
Dolga pot do ugentnega centra
Stavbo so slovesno odprli decembra, pot do dokončane stavbe pa je bila polna zapletov. Urgentni center ob šempetrski bolnišnici so namreč načrtovali že leta 2008, ko so tudi dobili gradbeno dovoljenje, na koncu pa lani komaj ulovili roke, preden bi propadlo evropsko financiranje.
Urgentni blok je stal 6,7 milijona evrov, 3,7 je prispevala Evropska unija, približno 700 tisočakov naša država, dobra 2 milijona bolnišnica, je poročal MMC.
A če so priprave na gradnjo začeli jeseni leta 2013, je do postavitve temeljnega kamna preteklo še precej vode. Zapletalo se je z izbiro izvajalcev, nato je država ugotavljala, ali sploh ima svoj delež denarja. Severnoprimorski župani so dogajanje takrat opisali kot "sramotno".
Na koncu je šel posel gradnje v roke trojice izvajalcev - družb CPG Nova Gorica, IMP PPS in Kolektor Koling. "Za območje severnoprimorske regije s 120.000 prebivalci bo ta center velika pridobitev," je na slovesnosti ob postavitvi temeljnega kamna dejal šempetrsko-vrtojbenski župan Milan Turk.
A pred izvajalci je bil resen izziv. "Krčevito lovijo rok za dokončanje" - tako so razmere opisali v enem od slovenskih medijev, izvajalci so sami zagotavljali, da "delajo z vsemi silami".
Center so postavili v manj kot letu dni. Rok za gradnjo so tako ujeli.
Gradili trije, napako zanikajo vsi, tudi njihovi podizvajalci
Ko je odjeknila novica, da naj bi bila napaka na napeljavi, se je marsikdo vprašal, ali ni morda hitrosti, ki lahko vodi v površnost, kriva za napako, ki je povzročila tragedijo.
A izvajalci del eden za drugim pravijo, da z njihovim delom ni bilo nič narobe.
Iz družbe IMP so sporočili, da je družba dela na Urgentnem centru Nova Gorica izvajal v skladu s partnersko pogodbo s partnerjema Kolektor Koling d. o. o. in Cestno podjetje Nova Gorica, d. d.
"V skladu s partnersko pogodbo je IMP na objektu izvajal elektro instalacijska dela, Cestno podjetje Nova Gorica gradbena dela ter partner Kolektor Koling strojno instalacijska dela, vključno z medicinskimi plini, vgradnjo medicinske opreme in obrtniška dela," pojasnjujejo.
"Tragičen dogodek obžalujemo, prepričani pa smo, da IMP na tem projektu ni odgovoren za tragično nesrečo. Prepričani smo tudi, da bo preiskava nesreče odgovorila na vprašanje, zakaj se je nesreča dogodila in kdo je za to odgovoren," so še sporočili.
Direktor Kolektor Kolinga Tine Vadnal pa je sporočil, da je bilo že ob podpisu pogodbe ministrstva za zdravje in splošne bolnišnice Dr. Franca Derganca Nova Gorica v okviru projekta "Mreža urgentnih centrov" z izvajalcem IMP PPS d.o.o. in partnerjema Kolektor Koling d.o.o. in CGP d.d. jasno zapisano, da bo konzorcij izvedbo del pogodbenih obveznosti prenesel na podizvajalca z ustreznimi strokovnimi referencami, in sicer podjetje IMP d.d. in Medicoengeneering.
"Prav slednji je bil odgovoren za vgradnjo in dobavo medicinske opreme. V podjetju Kolektor Koling dogodek v Šempetrski bolnišnici obžalujemo in izrekamo iskreno sožalje svojcem bolnika. Kot smo neuradno izvedeli je v zvezi s tem stekla tudi uradna preiskava, katere cilj je ugotoviti vzroke za tragičen dogodek. Podjetje Kolektor Koling ni del preiskave, vendar smo pripravljeni s preiskovalci tvorno sodelovati, saj želimo s svojimi močmi prispevati k razjasnitvi situacije, odpravi morebitnih pomanjkljivosti in prispevati, da se taki dogodki v prihodnosti ne bi več ponovili," pravi Vadnal.
V Medicoengeneeringu pa so pojasnili, da so le dobavili medicinsko opremo, ki je priključena na pline, priklope plinov pa je izvajal Medicop.
Kot je dejal, je priklop medicinskih plinov na šempetrski bolnišnici izvedel Medicop, ki pa ni bil podizvajalec Medicoengineeringa, ampak podjetja Kolektor Koling.
"To so predstavniki Medicopa včeraj v preiskavi tudi potrdili policistom oz. kriminalistom," je pojasnil direktor podjetja Igor Zabret, ki sicer tej izjavi oz. priznanju ni bil navzoč, so mu pa to povedale osebe, ki so bile prisotne. Zabret trdi, da Medicoengineeringa kriminalisti niso ne obiskali ne poklicali.
Medicop zatrjuje: testi so bili opravljeni in bili so uspešni
V podjetju Medicop pa so za STA navedli, da so v šempetrski urgenci izvedli instalacijo medicinskih plinov in nato izvedli vse teste skladno s pogodbo.
Ti so bili uspešno opravljeni, kar dokazuje dokumentacija, so zatrdili. Medicop skladno s pogodbo ne odgovarja za priklop stativa ter njegovo pravilno delovanje, zato se od morebitnih napak ograjujejo.
KOMENTARJI (227)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.