Najprej je močna nevihtna linija udarilo ob zahod države, kjer je pustošil predvsem močan veter. V regijskem centru za obveščanje Koper so na območju občine Ankaran zabeležili dve prijavi dogodkov. Aktivirali so poklicne gasilske enote in Prostovoljno teritorialno gasilska društvo Hrvatini.
S priveza v Valdoltri je sunek vetra odtrgal jadrnico, poroča Uprava RS za zaščito in reševanje. O dogodku je bila obveščena Uprava za pomorstvo – Pristaniška kapitanija Koper in Služba za varovanje obalnega morja, ki je jadrnico odvlekla v Valdoltro.
V Padni so gasilci odstranili drevo, ki je ogrožalo stanovanjsko hišo. Delavci Telekoma Slovenije pa bodo poskrbeli za podrt telekomunikacijski drog. V Izoli pa so zaradi neurja aktivirali gasilce JZ GB Koper, ki so v izolskem avtokampu prekrivali konstrukcijo počitniške prikolice.
Na območju Kopra so zabeležili osem dogodkov. Delavci Elektra Primorske so z električnih vodnikov odstranjevali veje, delavci službe DARS so drevo odstranjevali s hitre ceste med Bertoki in Koprom. Gasilci JZ GB Koper, PGD Hrvatini, PGD Pobegi-Čežarji in Movraž pa so odstranjevali podrta drevesa in odlomljene veje. Delavci Telekoma Slovenije bodo zamenjali podrt telefonski drog v Lukinih.
Iz kampa rešili 25 otrok
Okoli 16. ure so iz kampa blizu naselja Želebej v občini Metlika gasilci PGD Božakovo in Metlika evakuirali 23 otrok in jih prepeljali v gasilski dom Metlika.
Neurje se je nato pomaknilo v notranjost države, okoli 18. ure pa je zapustilo Slovenijo. S seboj je poleg močnega vetra prineslo tudi hujše nalive in debelejšo točo. Ta je na primer padala v Golu pri Igu, na Rakitni, v Ivančni Gorici ter v Krškem.
Okoli 15.30 ure se je neurje s točo razbesnelo tudi na Dolenjskem v Šentvidu pri Stični. Po poročanju bralcev je toča padala dobrih pet minut.
"Toča lahko lokalno uniči posevke. Ob hudourniških vodotokih so možne silovite poplave. Zelo verjetne so poplave meteorne vode. Udari strel lahko zanetijo požare. Veter lahko ruva drevesa in odkriva strehe," so pred tem zapisali na Arsu.
Na območju občine Hrastnik je sunek vetra na stanovanjskem objektu v Čečah odkril folijo, s katero je bila pokrita streha. Posredovala sta gasilca PGD Hrastnik. Na Dolu pri Hrastniku pa so tamkajšnji gasilci položili protipoplavne vreče in s tem preprečili dotekanje meteorne vode v klet stanovanjske hiše.
Ministrstvo za infrastrukturo je sporočilo, da so neurja povzročila veliko škode tudi na cestni in železniški infrastrukturi. "Škodo se trudimo čim prej sanirati, v vmesnem času pa prosimo za potrpežljivost in razumevanje," so dodali.
Škoda zaradi udarov stel, veter podiral drevesa
V naselju Štrit, občina Škocjan, strela udarila v dimnik stanovanjskega objekta, poroča Uprava RS za zaščito in reševanje. Udar strele je poškodoval okoli dva kvadratna metra ostrešja in dimnik, do požara ni prišlo. Gasilci PGD Škocjan in Bučka so objekt in ostrešje pregledali s termovizijsko kamero in prekrili poškodovano ostrešje s strešniki. Višino škode bodo ocenili pristojni.
Okoli 17. ure pa je v naselju Zloganje strela udarila v ostrešje hleva. Manjši požar so pred prihodom gasilcev PGD Škocjan pogasili vaščani. Gasilci so objekt in ostrešje pregledali s termovizijsko kamero ter prekrili okoli dva kvadratna metra poškodovanega ostrešja. Na kraju je bil tudi dežurni delavec elektro službe. Višino škode bodo ocenili pristojni.
Z več koncev Slovenije sicer poročajo o intervencijah zaradi neurja. Gasilci odstranjujejo podrto drevje. V Orleku, občina Sežana, pa je močan veter podrl latnik na dva parkirana avtomobila. Gasilci ZGRS Sežana in PGD Sežana so s tehničnim posegom dvignili latnik in odstranili poškodovana avtomobila.
Na območju Črne na Koroškem pa medtem poročajo o hujših poplavah. V Spodnjem Javorju so narasli hudourniki, ogroženih je več hiš.
Nekaj pred 17. uro je v Šmarjeti meteorna voda zalila prostor pred objektom in kletne prostore osnovne šole. Gasilci PGD Šmarjeta so izčrpali okoli deset kubikov vode in pomagali očistiti ter pospraviti prostore. Z meteorno vodo pa so se spopadali tudi gasilci PGD Trbovlje mesto. V naselju Knezdol so namreč z vrečami peska preprečili izlivanje meteorne vode v kletne prostore stanovanjske hiše.
Gasilci PGD Kolovrat so posredovali v naselju Zabava, kjer so očistili meteorne jaške pri hiši. V Podkumu je hudournik pred hišo nanesel naplavine. Gasilci PGD Podkum so z vrečami peska naredili vodno pregrado, preusmerili hudournik in počistili naplavine.
Na več postajah so izmerili močne nalive. Na Uršlji gori 43 mm, v Idriji 27 mm, Trebnjem in Pasji Ravni 23 mm, na Šebreljskem vrhu pa 22 mm. Ob tem lahko narastejo hudourniški vodotoki, so še opozorili pri Arsu.
Sunki vetra so dosegali hitrost tudi nad 100 kilometrov na uro, lokalno lahko celo 150 kilometrov na uro, opozarja portal Meteoinfo Slovenija. Izmerjeni sunki vetra ob prehodu nevihte čez Slovensko Istro so po podatkih državnih meteorologov na letališču Portorož dosegli 94 km/h, prav tako tudi na oceanografski boji Vida. V kapitaniji Koper pa so izmerili 84 km/h.
Ozračje je bilo danes še bolj nestabilno kot v torek. Za razliko od včeraj, ko so neurja zajela le manjša območja, se je tokrat burno vremensko dogajanje razširilo v večjem delu Slovenije. Močnejše nevihte se lahko zvečer in ponoči ponovno pomaknejo tudi nad Istro in Kvarner.
Malo po 9. uri se je čez Loški Potok pomaknilo že drugo neurje danes. V kraju Travnik je klestila precej velika toča.
Nekoliko prijaznejše vreme se nam obeta šele v nedeljo
Nevihte se bodo ponekod nadaljevale tudi v noč na soboto. Sicer pa bo tudi čez dan sobota vremensko zelo nestabilna. Nekoliko prijaznejše vreme se nam obeta šele v nedeljo.
Po več nevihtnih dneh stabilnega vremena tako še ne bo. Kot napovedujejo, bo danes in v soboto spremenljivo oblačno s krajevnimi plohami in nevihtami, nekatere so lahko tudi močnejše. Krajevne plohe in nevihte pa se bodo nadaljevale v noč. Najvišje dnevne temperature bodo od 23 do 28, na Primorskem do 31 stopinj Celzija.
V soboto bo spremenljivo do pretežno oblačno s plohami in nevihtami. Najnižje jutranje temperature bodo od 12 do 18, ob morju do 20 stopinj Celzija, najvišje dnevne od 21 do 26, na Primorskem do 28 stopinj.
Tudi četrtek je prinesel nevihte, najhuje je bilo na Celjskem
Vreme nam je včeraj znova pokazalo manj prijetno plat. Čez severno in vzhodno Slovenijo se je popoldne in zvečer pomaknilo več manjših, a zelo močnih nevihtnih celic, ki so prerasle v lokalna neurja z nalivi, močnim vetrom, udari strel in točo. Ponekod je bilo toče toliko, da so jo morali celo odmetavati z lopatami.
Po podatkih Uprave RS za zaščito in reševanje so bila prizadeta območja regijskih centrov za obveščanje Brežice, Kranj, Ljubljana, Maribor, Murska Sobota, Ptuj, Slovenj Gradec, Novo mesto in Celje, kjer se je neurje najbolj razbesnelo, saj so po do sedaj zbranih podatkih zabeležili 261 od skupno 426 dogodkov.
V občini Kozje je toča povzročila veliko škode na poljščinah in objektih, na območju občine Mokronog – Trebelno pa škodo na nekaj objektih. Močan veter je podiral drevesa, električne in komunikacijske drogove ter odkrival strehe objektov. Zaradi podrtega drevja je bilo neprevoznih nekaj cest.
Meteorna voda je zalila stanovanjske, gospodarske in druge objekte ter poplavila vozišča. Zaradi razmočenega terena se je sprožilo devet zemeljskih plazov. V naselju Parož v občini Dobrna in v naselju Kozjak v občini Mislinja sta bili poškodovani cesti, v naselju Lemberg pri Novi Cerkvi v občini Vojnik pa je zemeljski plaz poškodoval stanovanjsko hišo, so navedli v poročilu uprave za zaščito in reševanje.
Za sanacijo posledic so bile po njihovih podatkih aktivirane 103 gasilske enote, od tega tri poklicne. Gasilci so iz poplavljenih objektov črpali meteorno vodo, čistili cestne prepuste, s protipoplavnimi vrečami zaščitili ogrožene objekte, zasilno prekrili poškodovana ostrešja in splazeno zemljino ter odstranjevali podrto drevje in vejevje.
KOMENTARJI (509)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.