Kot smo že poročali, so inšpektorji za varno hrano že na začetku poletja odkrili kršitve v mesnicah večjih trgovskih verig. V mesnih pripravkih so namreč odkrili uporabo prepovedanega aditiva žveplovega dioksida, ki preprečuje oksidacijo. ''Dodaja se ga zato, da meso ne postaja sivo in je zato lahko dlje časa v prometu,'' je takrat pojasnila mag. Nadja Škrg iz UVHVVR, ki je povedala, da so kršitve skupno ugotovili v treh trgovskih verigah, v petih poslovalnicah.
Žveplov dioksid lahko alergikom povzroči hude reakcije. "Od povsem blagih, se pravi rdečice obraza in tako naprej, do recimo zatekanja, pa tudi do dihalne stiske lahko pride," razlaga Urška Blaznik z NIJZ. Nevaren je lahko že v zelo majhnih količinah. "Tisti najbolj občutljivi posameznik je lahko imel težave že ob eni porciji," potrdi Blaznikova.
Čeprav so ga inšpektorji v mesnicah dveh trgovcev odkrili že v začetku junija – v enem primeru jim je uporabo sulfita priznal kar eden od zaposlenih sam – javnosti na to niso opozorili. Andreja Bizjak, direktorica inšpekcije za varno hrano, je dejala, da ob prvih rezultatih niso mogli domnevati, da gre za veliko, razširjeno prakso. Nekaj dodatnih primerov so odkrili še v avgustu in septembru, torej ravno v času sezone piknikov. "Ker gre za živilo, ki ima izjemno kratek rok trajanja, sama analiza pa traja kar nekaj dni, o tem dejansko nismo obveščali potrošnikov," pove Bizjakova.
Na Zvezi potrošnikov Slovenije svarijo, da je takšno ravnanje Uprave za varno hrano oziroma ravnanje celotnega kmetijskega ministrstva, ki je nase prevzelo obveščanje javnosti tudi v imenu uprave, zelo zaskrbljujoče. "Ne razumemo, kako niso izvedli odpoklica. Zavedati se je treba, da ga potrošniki tudi zamrzujejo. Mislim, da je popolnoma nesprejemljiva praksa, da prihaja do takšnih informacij s takšnim časovnim zamikom. To daje potuho ponudnikom, trgovcem in prehrambeni industriji," je ogorčena Breda Kutin z ZPS. Prav tako ne razumejo, dodaja Kutinova, kako pristojnim ob ugotovitvah niso zazvonili vsi alarmi, da bi opravili izredne nadzore. Bodo zalegla le izrečena opozorila kršiteljem? "Ne moremo sprejeti dejstva, da naj bi to bil samo prekršek. Če gre za zavestno dodajanje prepovedane substance, bi moralo ministrstvo oziroma Urad za varno hrano ukrepati takoj. Lepo je, če je eden sam priznal, ampak ali je šlo za osamljen primer ali je to praksa?" se še sprašuje Kutinova.
Pojavlja se tudi vprašanje, ali so mesarji s pomlajevanjem mesa zdravje kupcev ogrožali na lastno pest ali pa so to počeli z vednostjo delodajalcev. Trgovci so se vprašanju, ali so mesarji še zaposleni pri njih, izognili.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.