Nekaj minut čez deseto uro dopoldne je letalo ameriške delegacije z državnim sekretarjem ZDA Mikom Pompeom na krovu pristalo na brniškem letališču. Tam ga je pričakal slovenski zunanji minister Anže Logar skupaj z ameriško veleposlanico v Sloveniji Lyndo C. Blanchard. Pompeo je proti Logarju segel z roko, ta pa mu je nastavil komolec. Potem so se vsi pozdravili na takšen način, kot je postala nova navada v času koronavirusa.
Logar in Pompeo sta izmenjala nekaj besed – naš zunanji minister je izrazil zadovoljstvo ob obisku ameriškega visokega predstavnika ZDA v Sloveniji, saj je od zadnjega minilo več kot dvanajst let, Pompeo pa je šele drugi vodja ameriške diplomacije, ki je v Sloveniji na bilateralnem obisku. Leta 1997 je Slovenijo obiskala Madeleine Albright.
Strinjala sta se, da so odnosi med Slovenijo in ZDA strateškega pomena, prav tako sta oba prepričana, da bo obisk pomembno prispeval k iskanju novih priložnosti za sodelovanje tako na političnem področju kot v kibernetski varnosti, gospodarstvu, znanosti in tehnologiji.
V pogovoru sta poudarila tudi pomen zavezništva Natu, ki ga Slovenija in ZDA pojmujeta kot najtrdnejši temelj evropsko-ameriških odnosov. Omenila sta tudi okrepljeno sodelovanje obeh držav v regionalnih povezavah, na primer v pobudi Tri morja, so zapisali na MZZ.
Ameriški zunanji minister se je na Bledu sestal s slovenskim premierjem Janezom Janšo, tudi na štiri oči. S slovenskim kolegom Logarjem je Pompeo pred začetkom skupne novinarske konference podpisal omenjeno izjavo o varnosti pri vzpostavljanju telekomunikacijskih omrežij nove generacije, pred odhodom ob 16. uri pa ga je na kosilu gostil še slovenski predsednik Borut Pahor.
Pompeo in Janša pričakujeta okrepitev gospodarskih odnosov
Janša se je po podpisu memoranduma o varnosti v omrežjih 5G uvodoma zahvalil ZDA za "obrambo pred nacizmom, fašizmom in tiranijo komunizma". Nato je izrekel dobrodošlico Pompeu in njegovi ženi ter poudaril prispevek ZDA k padcu železne zavese, izrazil pa je tudi solidarnost v spoprijemanju s pandemijo covid-19, ki je državo precej prizadela.
Nadalje je dodal, da so se pogovarjali tudi o okrepitvi gospodarskega sodelovanja med državama. Omenil je slovenska podjetja, ki se ukvarjajo z informacijsko tehnologijo in dodal, da bi lahko sodelovala pri nadaljnjem razvoju tehnologije 5G. Kot so sporočili z MZZ, poteka zaključna faza vključevanja Slovenije v Natov center odličnosti za kibernetsko obrambo v Talinu. Janša je izrazil prepričanje, da so ZDA edina država zahodne civilizacije, ki nas lahko obrani pred novimi oblikami varnostnih groženj.
Dotaknili so se tudi mednarodnih tem, Janša pa je dejal, da delijo poglede o razmerah na Zahodnem Balkanu, ki bodo po njegovih besedah v ospredju našega predsedovanja Svetu EU. V odnosih s Kitajsko in Rusijo pa moramo iskati strateški interes naše civilizacije, ki temelji na vrednotah varnosti, svobodi vladavine prava in demokracije, je prepričan premier.
Pompeo se je zahvalil za pripravo obiska in dejal, da prva dama Melanija Trump pošilja pozdrave v Slovenijo. Dejal je tudi, da sta se tako predsednik Donald Trump kot ona zelo razveselila novice, da bo ameriška delegacija odšla na obisk v Slovenijo. "Ko se bom vrnil v Washington, bom z njo zagotovo govoril o tem prijetnem obisku," je povedal.
Pompeo je na vprašanje slovenskega novinarja, zakaj je bilo potrebno podpisati memorandum o 5G ravno s Slovenijo, odgovoril, da je ključno, da se vsaka država zase odloči, kako bo ravnala glede varnosti v omrežjih 5G in je previdna pri postopanju okoli tega pomembnega vprašanja. Za Slovenijo je dejal, da ga podpis tega dokumenta zelo veseli. Izrazil je prepričanje, da bodo današnji pogovori okrepili gospodarsko sodelovanje med državama. Povedal je, da se bo sestal še z ministrom za infrastrukturo Jernejem Vrtovcem, razpravljala pa bosta predvsem o energetiki.
Sicer je tokratna Pompeova pot po Srednji Evropi, ki vključuje tudi Češko, Avstrijo in Poljsko, namenjena predvsem krepitvi zavezništev v ameriškem "spopadanju" s Kitajsko v kibernetskem prostoru. Temu je namenjena tudi omenjena izjava o varnosti v omrežjih 5G, ki je uperjena predvsem proti kitajskemu telekomunikacijskemu gigantu Huaweiu, ki da s svojo tehnologijo vohuni za Kitajsko.
Huawei sicer vse obtožbe zanika in opozarja, da Washington ni ponudil še nobenih dokazov. Slovensko vlado so tudi pozvali k pogovorom in podpisu sporazuma o neprisluškovanju, s katerim bi zagotovili, da ne bo dopustil uporabe svoje tehnologije za nadzor. A zaenkrat se vlada na ta poziv še ni odzvala. Kako se bodo v podjetju Huawei zdaj odzvali na podpis omenjene izjave, bodo predstavniki tega podjetja predstavili v petek na novinarski konferenci v Ljubljani.
Pahor obisk ocenil kot "koristen, dobrodošel in uspešen"
Osrednje teme pogovorov med Pahorjem in Pompeom so bile sodelovanje med državama s poudarkom na varnosti, gospodarstvu, znanosti in energetiki ter krepitev partnerstva in sodelovanja pri soočanju z globalnimi izzivi.
Predsednik Pahor se je zavzel za krepitev sodelovanja z ZDA v prid stabilnosti in razvoja na Zahodnem Balkanu in drugje po svetu. Sogovornika je seznanil z aktualnim dogajanjem glede pobude Brdo – Brijuni Process. V okviru te pobude sta leta 2015 predsednik Pahor in hrvaška predsednica Kolinda Grabar-Kitarović gostila takratnega ameriškega podpredsednika Josepha Bidna. Predsednik Pahor je izpostavil tudi pomen pobude Tri morja, katere vrh je v Sloveniji gostil pred letom in se ga je na njegovo povabilo udeležil tudi ameriški minister za energetiko Rick Perry.
Pahor je poudaril pomen multilateralizma in dodal, da lahko številne izzive v čedalje bolj prepletenem svetu rešujemo le skupaj in s tesnim sodelovanjem. "Predsednik redno poudarja, da so ZDA naša tesna zaveznica in partnerica. Ob različnih priložnostih se je doslej večkrat srečal z ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom, najprej julija 2017 v Varšavi in pozneje dvakrat na kratko ob robu Generalne skupščine ZN v New Yorku. Na njegovo pobudo vsako leto obeležimo dan slovensko–ameriškega prijateljstva, pogosto z visokimi gosti iz ZDA, med njimi je bil leta 2017, denimo, tudi pokojni senator John McCain. Obeležili smo ga tudi letos, ko sta Predsednik Republike in veleposlanica Združenih držav Amerike Lynda C. Blanchard s posebnima poslanicama potrdila dobre in prijateljske odnose," so ob Pompeovem obisku zapisali v Pahorjevem kabinetu.
Da je bil obisk koristen, dobrodošel in uspešen, je še ocenil Pahor. Poudaril je naklonjeno in prijazno ozračje srečanja, ki obeta, da se bo sodelovanje in zaupanje med obema državama nadaljevalo.
Predsednik meni, da ameriški državni sekretar Pompeo odhaja z najboljšimi vtisi o velikih potencialih, ki ga prinaša nadaljevanja sodelovanja med Slovenijo in Združenimi državami Amerike. Izrazil je zadovoljstvo, da v pogovorih ni bilo izraženega nobenega odprtega vprašanja, ki bi nas razdvajalo. Popolnoma jasno je, tako predsednik republike, da imamo različne poglede na določene teme, a je najbolj pomembno, da se pogovori zaključijo z vzajemnim zaupanjem, da smo prijatelji.
KOMENTARJI (1871)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.