Pogajanj z vlado o ukrepih za znižanje sredstev za plače v javnem sektorju so se udeležili sindikati iz Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije, pogajalsko skupino dela sindikatov javnega sektorja pa je zastopal samo vodja pogajalske skupine Janez Posedi. A slednji je sestanek z vladno stranjo zapustil že po 20 minutah in z vlado se tako pogovarja le še Konfederacija sindikatov javnega sektorja.
Ob odhodu je Posedi pojasnil, da je ministrico za javno upravo Irmo Pavlinič Krebs seznanil, da se nameravajo pogajati na način in v rokih, kot jih določa kolektivna pogodba.
Ta pogodba sindikatom določa 60-dnevni rok za odgovor na vladni predlog aneksa h kolektivni pogodbi. Posedi pravi, da tako današnja neudeležba na pogajanjih, ki jih je sklicala vladna stran, ne pomeni odstopa od pogajanj in napoveduje, da se bodo do vladnega predloga opredelili v roku, ki ga določa kolektivna pogodba. "Mi moramo dejansko z aneksom seznaniti naše člane – gre za čas dopustov – in pridobiti njihova stališča, saj potrebujemo nek pogajalski okvir," je poudaril Posedi, ki je danes zastopal celotno pogajalsko skupino.
Ob navedbi, da se zaradi priprave državnega proračuna za prihodnji dve leti mudi, je Posedi spomnil, da so podpisali dogovor o ukrepih na področju plač do novembra leta 2011, "tako da se vladi mudi zaradi njene nepremišljene politike, ne pa zato, ker mi ne bi želeli sodelovati".
Po njegovih besedah "gre preprosto za to, da je potrebno stvari urejati v nekem vrstnem redu in spoštovanju med seboj". Na vprašanje, kakšen bi bil njihov protipredlog, pa Posedi odgovarja z vprašanjem: "Kakšen pa naj bo protipredlog na to, da ni regresa? Kakšen naj bo protipredlog na to, da ni eskalacije?"
V pogajalski skupini, ki jo vodi, so nezadovoljni tudi zato, ker je bila v DZ sprejeta novela zakona o sistemu plač v javnem sektorju vključno s sporno določbo, ki so jo pri položajnem dodatku vnesli na predlog koalicijskih poslancev.
Sestanek nadaljevali brez Posedija
Predstavniki vlade in Konfederacije sindikatov javnega sektorja so po odhodu Posedija začeli s pogajanji o ukrepih, ki jih je za znižanje sredstev za plače predlagala vlada. Znova se bodo sestali v četrtek, ministrica pa bo povabila tudi sindikate, ki so vključeni v Posedijevo pogajalsko skupino
Čeprav se tudi sindikati konfederacije v pomembnem delu ne strinjajo z vladnimi predlogi, je Pavlinič Krebsova zadovoljna, da so se pogajanja sploh začela. Upa pa, da bo za pogajalsko mizo prišel tudi drugi del sindikatov.
Posedijevo stališče, da zadostuje, da v skladu s kolektivno pogodbo na vladni predlog aneksa odgovorijo v 60 dneh, po besedah ministrice ne vzdrži. Sedmi člen kolektivne pogodbe za javni sektor in sedmi člen poslovnika, ki ureja način pogajanj, namreč "jasno govorita, da so pogajanja začeta, ko nasprotna stran prejme aneks". Tega pa je prejela tri dni pred napovedanimi pogajanji.
Poleg aneksa h kolektivni pogodbi je vlada del ukrepov sindikatom posredovala kot predlog dogovora in v tem delu, pojasnjuje ministrica, pravil glede tega, kako se usklajevati in pogajati, ni.
Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj je pojasnil, da bodo z mandatom članstva izčrpali vse možnosti na pogajanjih. Predlagani dogovor za sindikate konfederacije ni sprejemljiv, so pa predlagali polje pogajanj, kjer se je možno dogovoriti. Odgovor vlade pričakujejo v četrtek, do takrat pa bo vlada preučila njihove zahteve.
Kot je pojasnil Štrukelj, na zniževanje plač ali kakršnih koli drugih prispevkov v konfederaciji ne morejo pristati, so se pa pripravljeni pogovarjati o nekaterih zamrznitvah, ki bi lahko bile predmet pogajanj, pri čemer so vladni predlogi tudi na tej točki bistveno pretrdi, da bi bili za konfederacijo sprejemljivi.
"Veliki ne" ZSSS zamrznitvi pokojnin
Ker pa naj bi vlada v okviru omejevanja proračunskega primanjkljaja razmišljala tudi o zamrznitvi pokojnin, so se danes oglasili tudi v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS). Takim nameram pričakovano nasprotujejo, saj menijo, da bi država varčevala na tistih, ki imajo najmanj.
Predsednik ZSSS Dušan Semolič je dodal, da nas je aktualna politika z nekaterimi napačnimi odločitvami, denimo reševanjem bank, pripeljala do velikega proračunskega primanjkljaja. Prav zato utemeljenega razloga za poseg v pokojnine ne vidi.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.