
Slovenija je opravila uspešen razvoj, na katerega je prav, da smo ponosni, je po prvi seji častnega odbora za proslavo 20. obletnice samostojnosti dejal predsednik Danilo Türk.
Prepričan je, da bodo slovesnosti v prihodnjem letu dni okrepile naše domoljubje in idejo aktivnega državljanstva ter pomagale k nadaljnji krepitvi ugleda Slovenije v svetu.
Častni odbor za praznovanje 20. obletnice samostojnosti Slovenije bo bdel nad praznovanjem 20. obletnice osamosvojitve v časovnem loku, ki bo segal od 20. obletnice plebiscita, ki bo 23. decembra letos, pa do okrogle obletnice sprejetja ustave 23. decembra 2011. V odbor so povabili 26 uglednih osebnosti – tako osrednje akterje osamosvojitve kot sedanje nosilce najvišjih funkcij v državi.

Janša, Bajuk in Peterle odpovedali sodelovanje
A le tri dni pred 20. obletnico plebiscita so Janez Janša, Andrej Bajuk in Lojze Peterle odpovedali sodelovanje v častnem odboru. Razlog: plakat za leto praznovanj okrogle obletnice vključuje tudi 70. obletnico nastanka Osvobodilne fronte. V SDS so namreč pred dnevi ocenili, da je sodelovanje v odboru nesprejemljivo, saj vlada zlorablja obletnice za nadaljevanje ideološkega boja. Zapisali so: "Ne delamo si iluzij , da se bo vlada Boruta Pahorja opredelila proti takšni zlorabi zgodovinskih dogodkov, saj bi s tem priznala, da stisnjena pest na plakatu ni nič drugega kot še eden od dvignjenih sredincev, ki smo ga že videli pred leti v oglasu Socialne demokracije." Lojze Peterle in Andrej Bajuk pa sta že potrjeno sodelovanje preklicala. Peterle pravi, da se po odlikovanju Tomaža Ertla skuša osamosvojitev znova sopripisati kontinuiteti.
V zvezi z nesodelovanjem Janše, Peterleta in Bajuka pri delu odbora je predsednik Türk po prvi seji častnega odbora dejal, da je članstvo v odboru prostovoljno. "Verjamem pa, da je samostojno izključevanje iz članstva v tem odboru nekaj, kar pravzaprav poglablja delitve, ki pri nas sicer obstajajo, ki jih poznamo, ki niso nove, ampak bi bilo prav, da jih poskušamo v proslavljanju naše skupne 20-letnice premagovati," je ob tem dodal Türk.
Predsednik republike je še poudaril, da je slovenska država "utemeljena na globokem domoljubju naših državljanov". Türk je tudi izpostavil upravičen ponos na dosedanji razvoj slovenske države.
"Četudi so od časa do časa kritična mnenja o raznih vprašanjih, ki nas tarejo, to ne more in ne sme zamegliti osnovne značilnosti, ki je v tem, da je naše domoljubje čvrsto," je dodal Türk in povedal, da Slovenija popolnoma upravičeno velja za uspešno državo. To je po njegovih besedah tudi tista temeljna misel, okoli katere bodo pripravili slovesnosti v prihajajočem letu.

Ob obletnici plebiscita in dnevu samostojnosti in enotnosti, ki ga sicer praznujemo 26. decembra, bo v četrtek v Cankarjevem domu potekala osrednja državna slovesnost, na kateri bo slavnostni govornik premier Borut Pahor. Istega dne bo potekala tudi slavnostna seja DZ, ljubljanski nadškof metropolit Anton Stres pa bo daroval mašo za domovino.
KOMENTARJI (961)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.