Leto je naokoli in Slovenci bomo lahko znova priča tako tradicionalni maturantski paradi kot tudi dolgoletnemu sporu med organizatorjema. Tako v sporih kot v rekordih namreč tudi tokrat tekmujeta Plesna zveza Slovenije in Plesna šola Urška, ki letos prvič v zgodovini velikega dogodka plesanje četvorke organizirata ločeno – vsaka na svoj datum.
Predstavniki Urške, ki maturantsko parado organizirajo v Ljubljani, Postojni, Novi Gorici, Tolminu, Ilirski Bistrici oziroma v okoli 70 mestih osmih držav, bodo svoje učence v plesne korake četvorke popeljali že ta petek, točno opoldne. "Za ta datum smo se odločili predvsem zato, da smo lahko usklajevali vse interese vseh držav, ki imajo tudi svoje šolske koledarje. Tretji petek v maju je tako kar primeren termin," je za oddajo 24UR pojasnil njihov predstavnik Tomaž Ambrož.
Rudi Kocbek iz Plesne zveze Slovenije, ki plesanje ulične četvorke organizira 25. maja, je dejal, da poskušajo ohraniti datum, ki je čim bližje zadnjemu šolskemu dnevu maturantov. "Takrat je tudi najlažje, da dejansko zapustijo šolske klopi," je dejal.
Bitka za rekord bo ostra
Kot so nam sporočili iz Plesne zveze Slovenije, se je ulična četvorka v Sloveniji sicer plesala že leta 1995. Plesna šola Urška je prvo četvorko organizirala pred enajstimi leti, ko pa se je prireditev širila s pomočjo drugih plesnih šol, so se slednje leta 2005 tedanji nosilki parade uprle in organizirale svojo četvorko. Kljub sporu so prireditvi vse do letos organizirali na isti dan.
Urška je lastnica rekorda v plesanju četvorke z 7.244 plesalci na enem mestu, Plesna zveza Slovenije pa ima po njihovih besedah že tri leta zapored priznan Guinnessov rekord z največjim številom plesočih na različnih lokacijah. Lani je skupno pri nas in v tujini plesalo 33.202 plesalcev.
"Lansko leto smo postavili rekord za največjo četvorko na enem mestu, to je v Ljubljani, letos nam pa hudo dobro kaže, dobili smo zelo dobrega partnerja v Ukrajini in bomo kandidirali za rekord na več lokacijah in mislim, da bomo prišli blizu številke 35 tisoč," je o novem rekordu prepričan Ambrož. "Verjetno bomo postavili rekord po številčnem stanju, nismo pa še prepričani, da ga bomo uveljavljali," je temu dodal glavni organizator Boris Prokofjev. Poleg Slovenije ter Ukrajine bodo srednješolci med drugim plesali tudi v Srbiji, na Hrvaškem ter v Bosni in Hercegovini.
Na drugi strani v svoj vnovičen uspeh verjamejo tudi organizatorji ulične četvorke, ki jo v okviru projekta European Quadrille Dance Festival organizira Plesna zveza Slovenije. V petek, 25. maja, bo namreč na tej prireditvi ob 12. uri v enaindvajsetih slovenskih in v več kot 30 mestih v sedmih evropskih državah zaplesalo najmanj 30.000 plesalcev. Na zvezi so še dodali, da bo najbolj množična udeležba v Sloveniji v Mariboru, kjer bo okoli 2500 plesalcev.
Na maturantsko četvorko brez alkohola!
Jutri se bodo v Ljubljani dijaki na Slovenski cesti zbrali ob 11. uri, kjer bo pred glavnim dogodkom še generalka. Po končani četvorki se bo ob 13. uri na Gospodarskem razstavišču začela zabava, pri čemer pa različne institucije ter tudi civilna družba pozivajo maturantke in maturante, naj tega dne ne izkoristijo za opijanje.
Ministrstvo za zdravje se je tako kot lansko leto tudi letos povezalo z organizatorji dogodka, državnimi institucijami, strokovnimi in nevladnimi organizacijami, da bi se dogovorili za izvajanje različnih ukrepov, ki bi lahko pripomogli k temu, da dijakinje in dijaki tega dne ne bi izkoristili za opijanje. Kot so sporočili z ministrstva za zdravje, pričakujejo, da bodo organizatorji zagotovili, da mladoletnim in opitim v okviru omenjene zabave ne bodo prodajali oziroma ponujali alkoholnih pijač. Organizatorji so na poziv že odgovorili z obljubo, da na dogodku ne bodo ponujali žganih pijač ter da bo vstopno mesto na dogodek samo eno, vnos alkohola pa ne bo dovoljen.
Kot še pravijo na ministrstvu, bodo jutri visoko zavihale rokave tudi pristojne inšpekcijske službe. Na terenu bo več kot 50 inšpektorjev, ki jim bo pomagala tudi policija, zato pozivajo vse trgovce in gostince, naj dosledno upoštevajo zakon in alkoholnih pijač ne prodajajo opitim in mladoletnim.
Z območnimi zavodi za zdravstveno varstvo so se dogovorili, da bodo v povezavi s posameznimi srednjimi šolami spodbujali dijake k odgovornemu odnosu do alkohola. Zavod za zdravstveno varstvo Ljubljana bo, denimo, postavil svojo stojnico ob Slovenski cesti in brezplačno razdeljeval plastenke vode. Različne preventivne aktivnosti za zmanjševanje tveganega in škodljivega pitja alkoholnih pijač pa bodo izvajale tudi nevladne organizacije.
Ukrepi so lani pokazali dobre rezultate
Leta 2010 so pristojne ustanove in organizacije prvič sistematično pristopile k proaktivnemu in preventivnemu delovanju, zlasti glede pitja alkohola in opijanja pred plesnim dogodkom, med njim in po njem. Že leta 2011 so se pokazali nekateri premiki na bolje, zlasti glede množičnosti popivanja, saj se je občutno zmanjšalo pitje alkohola v skupinah, tako da so v večji meri kot leta 2010 izstopali zgolj posamezniki. V celoti se je zmanjšalo pitje alkohola pred dogodkom in po njem, kar je po vsej verjetnosti v precejšnji meri povezano tudi z obsežnejšo preventivno dejavnostjo različnih pristojnih ustanov in organizacij ter civilne družbe.
"Želimo si, da bi maturantom in maturantkam ta dan ostal v čim lepšem spominu, zato k sodelovanju vabimo vse tiste, ki mladim lahko s pozitivnimi zgledi in sporočili pokažejo, da se je mogoče zabavati brez alkohola. V mislih imamo predvsem starše, pedagoške delavce, predstavnike lokalnih skupnosti, civilne družbe in medijev," so še zapisali v sporočilu.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.