Po Sloveniji so neurja povzročila za najmanj pet milijonov evrov škode. Po prvih podatkih naj bi bilo poškodovanih 600 hiš in različnih objektov.
V ponedeljek okoli 16. ure je zaradi močnega deževja v preteklih dneh v Krnici v občini Gorje zdrsnil zemeljski plaz. Manjša količina zemlje se je zaustavila ob hiši. Gasilci PGD Gorje in PGD Bled Bohinj so odmetali zemljino od hiše in na plazu naredili začasno odtekanje vode. Zaradi noči delo s strojem ni bilo mogoče, zato so ga opravili ročno.
Vodja reševanja in predstavnik PGD Gorje Drago Stojc je za 24ur. com dejal, da v stanovanjski hiši živi ena oseba, ki pa ni življenjsko ogrožena. Poudaril je, da so že v ponedeljek zaščili hišo, je pa plaz že večkrat ogrožal hišo. Delavci so s stroji očistili okolico, požagali drevesa in očistili vodne kanale. Poudaril je še, da bi okolica morala biti sanirana že prej, vendar pa najverjetneje občina ni poskrbela za to.
Prekinitve oskrbe za vodo
Ponekod pa imajo drugačne težave. JP vodovod – kanalizacija Ljubljana tako obvešča uporabnike vodovodnega sistema Prežganje, ki oskrbuje kraje Prežganje, Malo Trebeljevo, Veliko Trebeljevo, Gabrke in Volavlje v občini Ljubljana, da je z dnem 28. 12. 2009 uveden ukrep obveznega prekuhavanja pitne vode. Obvestilo o prekuhavanju vode velja do preklica.
V Ljubljani na poplave pripravljeni, večje škode ni bilo
Napovedi ob poplavah pred nekaj dnevi so bile za Ljubljano bolj črne, kot so se uresničile, je dejal načelnik oddelka za zaščito, reševanje in civilno obrambo na Mestni občini Ljubljana Robert Kus. Po njegovih besedah je bilo pripravljenih 700 reševalcev, razdelili pa so 250 napolnjenih in 200 praznih protipoplavnih vreč. V Ljubljani je bilo opravljenih 233 ur prostovoljnega dela.
Ob resnih napovedih, da bo Gradaščica prestopila bregove in poplavila jugovzhodni del Ljubljane, je sistem zaščite in reševanja Mestne občine Ljubljana (MOL) deloval, poudarja Kus. Kot pojasnjuje, so aktivnosti izvajali od 23. do 26. decembra, večji del pa je obsegal predpoplavne ukrepe. To so tudi spremljanje napovedi meteorologov, pripravljenost reševalcev, med katerimi so bili poklicni gasilci, prostovoljni gasilci, taborniki in skavti ter obveščanje prebivalcev.
Kot je dejal poveljnik ljubljanske gasilske brigade Tomaž Kučič, je bila zelo blizu tista točka, ko naj bi voda prestopila bregove, ampak ravno nekaj kubičnih metrov pretoka pred tem so se razmere obrnile. Ljubljana je imela po njegovem tokrat srečo, saj do večje škode ni prišlo. Največ dela pa je bilo v Tacnu in v Šentjakobu, pomagali so na šestih objektih pri črpanju vode in prenosu lastnine v višja nadstropja.
Vreme po Sloveniji
Danes bo v severni Sloveniji občasno delno jasno, drugod pretežno oblačno. Na jugu bodo rahle padavine, po nižinah večinoma kot dež, ki se bodo čez dan širile proti osrednji Sloveniji. Dopoldne bo še obstajala možnost poledice, je zapisano na spletnih straneh Agencije RS za okolje.
Najvišje dnevne temperature bodo od 1 do 5, na Primorskem do 10 stopinj Celzija. Jutri bo pretežno oblačno, na vzhodu tudi delno jasno. Predvsem v zahodnih krajih bo deževalo. Zapihal bo jugozahodni veter. Meja sneženja bo na nadmorski višini med 1200 in 1600 metri. Najnižje jutranje temperature bodo od –3 do 3, ob morju okoli 6, najvišje dnevne od 4 do 10 stopinj Celzija.
Napoved za sosednje pokrajine: Danes bo pretežno oblačno, le v krajih severno od nas bo občasno delno jasno. V Istri in Kvarnerju bo rahlo deževalo, popoldne pa bo nekaj dežja tudi drugje v sosednjih pokrajinah. Jutri bo od severnem Jadranu in v severni Italiji oblačno in deževno. Drugje bo zmerno do pretežno oblačno in večinoma suho.
Zapore na cestah
Po podatkih Prometno-informacijskega centra za državne ceste je zaradi goste megle v pasovih ponekod po državi zmanjšana vidljivost. Zaradi snega na cestišču je zaprta cesta čez prelaz Vršič. Popolne zapore zaradi poplav, plazov in poškodovanih cestišč so v Zasavju na cesti Hrastnik–Radeče, na severnem Primorskem na cesti Čekovnik–Idrija, Planina–Unec in Laze–Planina, regionalna cesta Žiri–Spodnja Idrija (plaz), na Gorenjskem na cesti Srednja vas–Lom cesta na Uskovnico.
Zaradi poškodovanih cestišč so polovične zapore na cestah Ajdovščina–Predmeja (Slokarji–Predmeja dovoljen promet za osebna vozila), Ljubljana–Kočevje pri Dolenji vasi in na cesti Železniki–Podrošt pri Jesenovcu.
Več o prometu ... in na strani www. promet. si.
Na Gorenjskem posredovalo 600 gasilcev
Voda je na Gorenjskem po grobih ocenah vdrla v 350 do 400 objektov, na terenu pa je posredovalo okoli 600 pripadnikov Uprave RS za zaščito in reševanje. Nastalo škodo so začeli popisovati tudi v občinah Kanal ob Soči, Bovec in Tolmin. V Kanalu bo po besedah župana Andreja Maffija škoda zagotovo presegla milijon in pol evrov.
Skoraj polovica škode je nastala v občini Bohinj, ki jo je v soboto obiskal tudi premier Borut Pahor. Gladina jezera je v petek namreč narasla za kar dva metra, zaradi poplav in nanosov pa je bila nekaj časa prekinjena tudi glavna cesta med Bledom in Bohinjem. Pahor si je v soboto v Bohinju ogledal nastalo škodo in dejal, da bo država pri pomoči ukrepala interventno. "Še pred novim letom se bo vlada seznanila s prvo informacijo o nastali škodi in pripravila podlago, da bo hitro pomagala tudi s sredstvi," je obljubil.
Na Goriškem, Ajdovskem in Vipavskem so narasle vode poplavile predvsem kmetijska zemljišča, zato večje škode ni bilo. Vsekakor pa si bodo v prihodnjih dneh ogledali stanje na terenu in ocenili, ali je škode dovolj za prijavo.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.