Napetosti v Janševi SDS so vse večje. Stranko in njeno poslansko skupino zdaj namreč zapušča še poslanec Andrej Čuš. Na vprašanje, zakaj, je odgovoril: "Vera Ban ima prav."
"Edina valuta, ki jo ima politik, je njegova doslednost in dostojnost," je dejal na novinarski konferenci in pojasnil, da resno jemlje zavezo, da je predstavnik ljudstva.
Spomnil je, da v SDS vseskozi napovedujejo predčasne volitve. Pomemben vidik teh izjav je po njegovem mnenju discipliniranje lastnih funkcionarjev, letos je namreč stekel kandidacijski postopek za volitve. Vsem, ki so bili do nekaterih ravnanj kritični, so po njegovih besedah poskušali kandidaturo preprečiti. "To naredijo, potem pa pravijo, da si užaljen, ker nisi v kandidacijskem postopku dobil okraja. No, jaz sem ga, saj sem v volilnem okraju od lokalnih odborov prejel izjemno podporo," je dodal.
V SDS pa so v pisnem odzivu navedli, da Čuš pri evidentiranju za kandidiranje na naslednjih volitvah ni dobil podpore vseh odborov v volilnem okraju, kjer je bil leta 2014 izvoljen za poslanca. Ker pa se kandidacijski postopek po končanem evidentiranju ni še niti začel, je govorjenje o uvrstitvi oz. neuvrstitvi na kandidatno listo, o čemer v skladu s statutom odloča več organov stranke, povsem prezgodnje, so pojasnili.
Čuš do nekdanje stranke sicer ne goji zamer, je pa prepričan, da bo bolj uspešna, ko bodo njeni poslanci v večji meri tekmovali "v iskanju boljših rešitev v korist razvoja Slovenije in v nekoliko manjši meri v tem, kdo bo boljše poslušal predsednika Janeza Janšo".
'Kot da smo leta 1990'
"V stranko sem se včlanil leta 2009 v znak podpore ob porazu na volitvah 2008. Takrat so bile v ospredju teme kot so gospodarstvo, boj proti krizi, sociala ... V zadnjem obdobju pa sem opazil, da smo se spet vrnili v spiralo ideologije. Ni se mi zdelo več prav in dobro, da včasih grem v DZ in se počutim, da sem rojen leta 1945, včasih kot da smo v letu 1990. Sprava mora biti, ampak iskrena, z iskrenimi nameni. Ne pa s provokacijami," je povedal v oddaji SVET.
Kot samostojni poslanec bo naredil prvi korak v smeri aktivnega parlamentarizma, s tem pa da bodo presegli položaj v slovenski politiki, "ko si dve osebi delita državo". Za uspešno delovanje in pripravo zakonskih sprememb bo oblikoval programski svet, v katerega želi vključiti strokovnjake, ki so uspešni doma in v mednarodnem okolju. Verjame tudi, da bodo s predlaganimi rešitvami na prihodnje volitve pritegnili tisto polovico državljanov, ki že nekaj časa bojkotirajo volitve. "Naša skrb bo usmerjena v slovensko sedanjost in prihodnost," je napovedal, a ob tem ni odgovoril na vprašanje, ali je to napoved ustanovitve nove stranke. Na vprašanja novinarjev namreč ni odgovarjal.
"Vsem ljubiteljem zarot sporočam, da me ne pošiljata ne Janez in ne Milan, prav tako za mano ne stoji noben stric ali teta iz ozadja," je še povedal Čuš in zagotovil, da se je za izstop iz SDS odločil samostojno, na podlagi tega, kar se dogaja v državi, in ker mu ni vseeno za mlade in njihovo prihodnost.
Vera Ban: Ljudje ne morejo več uveljavljati svojih mnenj
Banova je sicer v ekskluzivnem pogovoru za POP TV brez dlake na jeziku razgalila način delovanja predsednika SDS, Janeza Janše. Med drugim je dejala, da je odšla, ker ni mogla več gledati, kako Janša ravna s svojimi ljudmi, in da ljudje v tej stranki ne morejo več uveljaviti svojih mnenj. "En sam človek ne more vsega vedeti, ne more vsega znati, vsega čutiti in to se mi zdi nerazumno", je dejala Banova, ki je stranko zapustila pred kratkim. Predsedniku SDS je očitala avtoritarno vodenje, sprenevedanje okoli njenega razloga za odhod in ukvarjanje le še z ideološkimi temami.
Janšo zapušča vse več znanih imen
Neuradno so podobne razloge za izstop iz SDS navedla številna znana imena, ki so stranko in predsednika Janšo že zapustila. Nazadnje je SDS zapustil nekdanji notranji minister in bivši poslanec Dragutin Mate, iz vseh organov stranke sta izstopila nekdanja evropska poslanka Romana Jordan in nekdanji šolski minister Žiga Turk, poslovili so se tudi Dimitrij Rupel, Sonja Ramšak, Gregor Virant, Miha Brejc, Pavle Rupar, Angelca Likovič, Ivo Hvalica in številna manj znana imena. Izpad članstva stranka SDS ne razkriva.
Se bo v SDS usul plaz izstopov? Kdo se bo iz SDS poslovil naslednji?
V zadnjih dneh se krepijo ugibanja, da naj bi več (okoli pet) poslancev resno razmišljalo o odhodu iz poslanske skupine. Kritični naj bi bili zlasti do tega, kot neuradno pravijo, da je glavna prioriteta SDS ideološki boj.
V SDS, ki po vseh javnomnenjskih anketah med strankami še vedno prednjači na vrhu, so pred dnevi odgovorili, da obžalujejo izstope, "prihodi v SDS in odhodi iz nje pa so vedno bili". Medijem, ki se bolj kot z oblastjo ukvarjajo s stanko SDS, pa sporočajo, naj se pogledajo v ogledalo in videli bodo, da namesto na nogah stojijo na glavi. "Nobeni od njih slovenski režimski mediji v času razpadanja niso posvetili toliko pozornosti kot nekaj izstopom iz opozicijske SDS. Ta tema se v slovenskem medijskem prostoru praviloma pogreje vedno, kadar SDS prepričljivo vodi v podpori javnega mnenja," ugotavljajo v sporočilu za javnost. Ob tem dodajajo, da je to praviloma vedno takoj zatem, kadar problematizirajo "kako dejanje njihovega rdečega božanstva iz Murgel".
Mediji zadnje dni niso poročali le o izstopih iz SDS, pač pa tudi o razhajanjih v izjavah prvaka SDS Janeza Janše glede sestrelitve helikopterja JLA, ki ga je pilotiral Toni Mrlak leta 1991. A se v SDS na to poročanje niso odzvali.
Kot sta poročala Svet24 in Dnevnik, je junija 1992 Janša za Odmeve namreč obžaloval, da je bil v tem helikopterju Slovenec, "s katerim smo imeli prej kontakte, in je bilo dogovorjeno, da bo prestopil".
Marca letos pa je ob zaslišanju brigadirja Toneta Krkoviča, ki se zaradi sestrelitve zagovarja na sodišču, dejal, da "kot minister za obrambo do te akcije in še leto kasneje nisem slišal, da bi gospod Mrlak želel prestopiti". Dejal je še, da za priimek Mrlak ves čas vojne ni nikoli slišal, pa tudi, da nihče ni vedel, kdo je bil v sestreljenem helikopterju.
KOMENTARJI (2323)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.