Po Sloveniji večinoma dežuje, pretoki večine rek po državi so še vedno veliki. Upadanje pretokov bo zaradi padavin upočasnjeno. Krka in Ljubljanica poplavljata na območjih pogostih poplav. Krka trenutno stagnira, Ljubljanica pa počasi upada, pojasnjujejo na Agenciji za okolje RS.
Danes dva nova plazova
Zjutraj je krajan iz Brežic sporočil, da mu plaz ogroža stanovanjsko hišo. Obvestili so strokovnega delavca na občini, ogled na terenu pa so opravili gasilci PGD Brežice.
Ob 13.45 pa se je plaz sprožil pri domačiji Kramberger v Bodislavcih v občini Ljutomer. Gasilci PGD Mala Nedelja so plaz v dolžini 30 metrov prekrili s plastično folijo. Čeprav trenutno ničesar ne ogroža, ga bodo še naprej spremljali, so sporočili z Uprave za zaščito in reševanje.
Morje poplavilo obalo
Okoli 12. ure je v Piranu morje zaradi povišanega plimovanja in močnega južnega vetra delno poplavilo in zalilo cestišče na Kidričevem nabrežju, so sporočili z Uprave za zaščito in reševanje.
Plaz Stogovce še vedno drsi
Plaz Stogovce na Vipavskem med Lokavcem in Predmejo, ki je v minulih dneh odnesel skoraj kilometer državne ceste, še vedno drsi in se počasi premika proti vasi Slokarje, je danes za 24ur.com dejal poveljnik občinskega štaba Civilne zaščite (CZ) Igor Benko.
Poudarja, da zaradi premikanja plazu s stroji ne morejo storiti ničesar, bodo pa začeli sekati drevesa, ki so prišla v rečno strugo, da ne bi ustvarila nepotrebne pregrade. Poleg tega bodo začeli nadzorovati hiše, ki so od plazu oddaljene okoli dva kilometra. Gre za deset hiš, ki so jih zgradili po prvi svetovni vojni v rečni strugi. Vas šteje okoli 40 ljudi, prebivalci pa niso ogroženi.
Poudaril je tudi, da je državna cesta Predmeja–Col, ki se sedaj zaradi nevarnosti plazu uporablja kot obvoz, zelo uničena, obnova pa še vedno ni stekla. Zaradi povečanega prometa so že sedaj vidne razpoke, varnost ceste pa je prav tako vprašljiva. Če obnove ne bo do začetka zime, se bo zgodila katastrofa, še dodaja.
Na Barju stanje umirjeno
Na območju Barja so se zadeve umirile. Danes naj bi se čiščenje posledic poplav končalo, je v nedeljo pojasnil načelnik oddelka za zaščito, reševanje in civilno obrambo na Mestni občini Ljubljana Robert Kus. Civilna zaščita naj bi tudi danes svoje delo predala rednim službam.
Na odgovor podjetja Hidrotehnik glede urejanja vodotokov in izvajanja izrednih ukrepov v času poplav in hudourniških izbruhov ter sanacijska dela po naravnih nesrečah še čakamo.
Krka in Sava v mejah normale
Na Civilni zaščiti v Brežicah so danes za 24ur.com dejali, da se stanje na celotnem območju umirja, Krka in Sava navkljub dežju nista visoki, zaenkrat pa tudi ni potrebe po razglasitvi izrednega stanja. Občanom v Krški vasi in drugod pomagajo pri črpanju vode, saj so nekatere kleti še vedno zalite.
Krka je sicer narasla, vendar je višina vodostaja v mejah normale. V okolici Brežic je danes prišlo tudi do novega zemeljskega plazu, ki pa ne ogroža prebivalcev.
Na občini Brežice so pojasnili, da si je vodja za sanacijo plazov že ogledal posledice plazov, na terenu pa je tudi kar nekaj ekip, ki popisujejo škodo po poplavah in plazovih. Popisovanje bo trajalo vsaj še tri dni, so pojasnili na občini.
Župan občine Kostanjevica na Krki Mojmir Pustoslemšek je danes dejal, da je škodo, ki je nastala ob poplavah, trenutno težko oceniti, bo pa večja, kot so najprej predvidevali. Poplavljenih naj bi bilo od 90 do 110 individualnih hiš in gospodarskih objektov. V mnoge hiše so tudi namestili izsuševalce vode oziroma vlage.
Občane so tudi pozvali, naj prijavijo škodo, kmalu pa bodo na terenu tudi popisovalci škode, predvidoma še ta teden. Poudarja, da se je Sava umaknila, nivo reke Krke pa je ustaljen.
Zbrali že več kot 60 tisoč evrov
Slovenske humanitarne organizacije že zbirajo prostovoljne prispevke za pomoč prizadetim prebivalcem. Rdeči Križ je do sedaj zbral 20.786 evrov. Posameznike, podjetja, ustanove in institucije prosijo, da pomagajo po najboljših močeh in prispevke nakazujejo na: TRR 03100-1111122296, sklic 937044, s pripisom "Poplave 2010".
V Slovenski Karitas pa so zbrali kar 39.470 evrov za pomoč ljudem. Če želite prispevati, lahko denar nakažete na TRR: 02140-0015556761, namen: Poplave Slovenija, Sklic: 00 2011. Položnice so na voljo v župnijah in po vseh poštah po Sloveniji, še poudarjajo v Karitas.
Umrle živali v sežig
Na Veterinarsko-higienski službi so danes za 24ur.com dejali, da so se v času poplav odzvali na vsak klic občanov in civilne zaščite glede odstranitve poginulih živali. Na ogroženih območjih so postavili zabojnike, v katere so občani odlagali trupla. Pri poplavah je prišlo tudi do izpada električne energije, kar pomeni, da je bilo meso uničeno. Vsa trupla in pokvarjeno meso so odpeljali na sežig.
Poudarili so še, da je najhujše najverjetneje mimo, po upadu ravni voda pa lahko odkrijejo še več trupel.
Popolne zapore zaradi poplavljenih cestišč.
- (LC) Hrastnik–Radeče ob desnem bregu Save;
- (LC) Unec–Planina;
- (LC) Laze–Planina;
- (LC) Črni Vrh–Zadlog–Kovk;
- (LC) Lešje–Koritno;
- (LC) Gorenje–Stara Cerkev;
- (TC) Rakov Škocjan–Podskrajnik v Rakovem Škocjanu.
Zaradi odstranjevanja posledic poplav na cesti Vavta vas–Dolenjske Toplice–Podturn je pri Dolenjskih Toplicah polovična zapora do 30. 9.
Zemeljski plazovi in poškodovana cestišča:
Zaradi plazov je zaprta cesta Logatec–Žiri pri Rovtah; Ajdovščina–Predmeja (obvoz je urejen Ajdovščina–Col–Predmeja). Zaprta je tudi cesta Laze–Telče–Malkovec, Trnovec–Poklek. V kraju Sadinja vas–Javorje je oviran promet, na cesti Grosuplje–Višnja Gora je pri Peščeniku promet urejen izmenično enosmerno; na cesti Šmartno pri Litiji–Radohova vas je pri Bogenšperku prav tako promet urejen izmenično.
Vir: www. promet. si
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.