Projekt Vrečka na vrečko, ki poteka od 20. do 28 novembra, je vzbudil veliko zanimanje ljudi. Člani društva Eco Vitae so se povezali z Ekologi brez meja ter z umetniki oblikovalskega studia Lukatarina in The Miha Artnak v želji, da bi z omenjeno akcijo opozorili na škodljivost in prekomerno rabo plastičnih vrečk.
Na Kongresnem trgu s svojo stojnico obveščajo mimoidoče o škodljivosti plastičnih vrečk, obenem pa iz odpadnih vrečk izdelujejo umetniške izdelke. Obiskovalci lahko na stojnico prinesejo odpadne plastične vrečke in v zameno bodo prejeli bombažno vrečko za večkratno uporabo.
Povprečni Slovenec porabi od 150–300 vrečk na leto, največ se porabi brezplačnih vrečk!
Barbara Bedenk iz ljubljanske Ekoteke se zadnji dve leti, kot sama pravi, 'bori z mlini na veter' oziroma s trgovci, ki jih prepričuje v uporabo bombažnih vrečk in odstranitev plastičnih. ''Plastične vrečke so 'kuga' našega planeta ... Navidezno praktične ter pregrešno poceni plastične vrečke uničujejo okolje, živi svet, zmanjšujejo konkurenčnost podjetij in povečujejo energetsko odvisnost držav.'' Kot alternativo pa Bedenkova predlaga uporabo papirnatih ali bombažnih vrečk.
Tudi Anja Horvat Jeromel iz uredništva Ekologičen.si ostro nasprotuje uporabi plastičnih vrečk. ''Nenazadnje smo vsi del istega planeta in vse strupene snovi, ki jih kakor koli spuščamo v okolje, se posledično znajdejo tudi na našem krožniku.'' Ustvarjalci portala Bodieko so prepričani, da dokler ljudje ne bodo prisiljeni večkrat uporabljati isto vrečko, tega ne bodo počeli.
Predsednica društva Eco Vitae Andreja Palatinus kot glavni cilj njihovih prizadevanj označuje, ''da plastičnih vrečk ne bi uporabljali več ali v izjemno majhni količini. Če pa odpadne vrečke že nastanejo, jih je potrebno odvreči v koš za odpadno embalažo, od koder naj se jih pripravi za reciklažo.''
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.