
Parlamentarni odbor za notranjo politiko ne bo obravnaval domnevno spornega ravnanja policije v primeru protestne akcije študentskih aktivistov Avtonomne tribune na ministrstvu za visoko šolstvo. Obravnavo sta predlagala Majda Širca in Pavel Gantar (oba NP), razširitvi dnevnega reda pa je nasprotovalo sedem članov odbora.
„Obravnava bi bila upravičena le v primeru, da se izkaže, da so bile kršiteljem kršene njihove pravice,“ je menil poslanec SDS Ivan Grill. Poudaril je, da imajo vsi, ki so prejeli plačilne naloge, možnost pritožbe v postopku. „Pravni red mora veljati za vsakega od nas, pa naj bo študent ali upokojenec,“ je poudaril Grill. „Policija je postopala v skladu z zakonom,“ je še dodal.
Opozicijska poslanca želita od ministrstva za notranje zadeve in policije izvedeti, na kakšni podlagi je policija kaznovala študentske aktiviste. Kot je znano, so ti 22. maja vstopili v avlo ministrstva za visoko šolstvo in ga prelepili s protestnimi letaki. S tem so želeli izraziti nestrinjanje z načrti ministrstva glede ureditve področja visokega šolstva.
Po mnenju Gantarja in Širce je nesprejemljivo, da "policija v obrazložitvi prekrška navaja, da so študentje lepili plakate s protivladno vsebino in prebirali peticijo, saj slednje ravnanje v demokratični družbi ne bi smelo biti podlaga za odločanje policije, ali je v tem primeru šlo za prekršek".
Po njunem mnenju gre za nesprejemljivo inkriminacijo svobode izražanja in ustavne pravice do dajanja peticije. Študente je policija oglobila z denarno kaznijo v višini 250 evrov.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.