Vlada v osnutku novega zakona o minimalni plači, ki ga je socialnim partnerjem predstavila na današnji seji ekonomsko-socialnega sveta, zvišanje minimalne plače na 510 evrov predlaga z letom 2010.
Vlada predlaga, da se višina minimalne plače veže na ocenjene minimalne življenjske stroške, to je znanih 562 evrov, je povedal minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik.
Do zvišanja minimalne plače naj bi prišli postopno. "V začetku naj bi minimalno plačo zvišali na 510 evrov, v naslednjih dveh korakih pa naj bi dosegli 562 evrov plus inflacijo, ki v tem času potiska življenjske stroške navzgor," je dejal Svetlik.
Do zvišanja minimalne plače na 510 evrov neto bi po predlogu vlade lahko prišli z davčnimi razbremenitvami, ki jih na finančnem ministrstvu še pripravljajo. Potem pa je to strošek delodajalcev, je dejal Svetlik.
Sindikati nezadovoljni
Predlagano zvišanje je prenizko, je dejal predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič, ki ne more verjeti, da se zvišanje minimalne plače na prag življenjskih stroškov predlaga šele z letom 2012.
Nezadovoljstvo je izrazil tudi nad predlaganim načinom zvišanja minimalne plače; do 510 evrov bi namreč lahko po Svetlikovih besedah prišli z davčnimi razbremenitvami, ki jih na finančnem ministrstvu še pripravljajo, zatem pa naj bi bil to strošek delodajalcev. S tem delodajalci dobijo čisto darilo, je nasprotoval Semolič.
Generalni sekretar Združenja delodajalcev Slovenije Jože Smole na te očitke odgovarja s vprašanjem, odkod državi denar. "Najprej da gospodarstvo državi in država deli," je dejal. Delodajalci so sicer danes pogrešali izračune, kakšne bodo posledice zvišanja minimalne plače. "Minimalne plače so res nizke in jih je treba zvišati, a to sproži val posledic," je dejal Smole ter menil, da bi se bilo prav odločati šele po tem, ko se bodo soočili tudi s posledicami.
Strokovna skupina socialnih partnerjev se bo o predlogu zakona vnovič pogovarjala prihodnjo sredo. Država mora ponuditi višje številke, je ob tem pozval Semolič. Minister Svetlik pa je na vprašanje, ali bo prihodnji teden na mizi številka, ki bo višja od 510 evrov, odgovoril: "Naš predlog je tak, kot je."
Vprašanje minimalne plače je sicer po Svetlikovih besedah del širšega dogovora, v katerega vključujejo tudi vprašanje varnosti zaposlitve in fleksibilnosti zaposlovanja.
Na ministrstvu za delo so predlog novega zakona o minimalni plači pripravili, potem ko so sindikati konec novembra na protestih v Ljubljani zahtevali zvišanje minimalne plače na vsaj 600 evrov neto.
KOMENTARJI (142)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.