Predstavniki zaposlenih in delodajalcev so nadaljevali pogajanja za sklenitev nove kolektivne pogodbe o načinu usklajevanja plač, povračilu stroškov v zvezi z delom in regresu za letni dopust za leti 2008 in 2009. Sindikati, ki so do zdaj vztrajali pri usklajevanju plač z inflacijo že v letošnjem letu, so danes predstavili svoj predlog za prihodnjo kolektivno pogodbo.
Kot je povedal predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič, sindikati v predlogih za kolektivno pogodbo za prihodnje obdobje predlagajo, da se prvo usklajevanje z inflacijo opravi že januarja, ko bo znan podatek inflacije za leto 2007, in sicer v višini 100-odstotne inflacije. Plače bi se tako uskladile za razliko med dejansko povprečno inflacijo v letošnjem letu in dogovorjenim uskladitvenim zneskom v višini 2,5 odstotka, ki je bil dogovorjen.
Sindikati tako ne vztrajajo več pri spremembah obstoječe kolektivne pogodbe. Kot je dejal Semolič, bi z januarsko uskladitvijo pri izplačilu plač v februarju pokrili razliko med dogovorjeno 2,5-odstotno uskladitvijo in dejansko stopnjo inflacije. Poleg tega sindikati predlagajo v prihodnjem letu še dvojno uskladitev z inflacijo, in sicer v mesecu juniju in novembru.
Zahteve sindikatov nekonsistentne?
Delodajalci so po pogajanjih sporočili, da bi se po predlogu sindikatov za leti 2008 in 2009 plače usklajevale trikrat letno, in sicer junija in novembra tekočega leta z dejansko inflacijo ter februarja v sledečem letu za razliko med dejansko realizirano in predvideno inflacijo.
"Iz slednjega predloga je razvidna nekonsistentnost, saj sindikati predlagajo sprotno usklajevanje z dejansko inflacijo po podatkih Statističnega urada RS, hkrati pa zahtevajo usklajevanje med predvideno inflacijo in dejansko realizirano, kljub temu da v svojem predlogu ne izhajajo iz predvidene inflacije," so v skupnem sporočilu za javnost zapisali v Gospodarski zbornici Slovenije in Združenju delodajalcev Slovenije.
Sindikati so predlagali tudi, da se v dejavnostih, kjer je izkazan čisti dobiček ter visoka produktivnost, 10 odstotkov tega zneska izplača delavcem kot dodatek iz naslova produktivnosti. Z vidika delodajalcev je ta predlog nesprejemljiv, saj, kot so pojasnili, na ravni dejavnosti uvaja delitev na podlagi povprečnega poslovnega rezultata, neodvisno od poslovnih rezultatov posameznega podjetja.
Nesprejemljivo je, tako delodajalci, tudi podvajanje oziroma mešanje kriterijev za delitev dobička, saj predlog govori na eni strani o produktivnosti, na drugi pa o čistih dobičkih. Nenazadnje je ministrstvo za gospodarstvo pred kratkim socialnim partnerjem predstavilo osnutek predloga zakona o finančni participaciji delavcev, ki zajema rešitve s tega področja, dodajajo.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.