Ker na nobeni strani ni umikanja, lahko jutri na svetu stranke pričakujemo zelo vročo in dolgo polemiko – politično vojno za vodenje te najmanjše koalicijske stranke.
Prva in glavna točka bo razprava in glasovanje o nezaupnici Aleksandri Pivec. Druga pa določitev datuma izrednega kongresa. Sodeč po podpori pokrajinskih odborov bi za nezaupnico lahko glasovalo med 35 in 38 svetnikov, dobrih 20 pa naj bi jih Pivčevo podprlo. Glasovanje je načelno javno, nasprotniki ministrice bodo jutri na seji predvidoma skušali to spremeniti v tajno. V zakulisju pa je tudi precej lobiranja za glasove 60 svetnikov. In ključna dilema: ali bi Pivčeva v primeru izglasovane nezaupnice lahko tudi sama odstopila kot predsednica DeSUS? Njeno današnje pisanje, češ da svet stranke lahko izrazi svoje mnenje, razrešitev vodstva pa bi bila nezakonita, kaže, da ne.
Po drugi strani imajo njeni kritiki v tem primeru že izdelan scenarij s predlogom za razrešitev in začasno predsedovanje Tomaža Gantarja do prihodnjega kongresa ali pa plan B – odhod poslancev med nepovezane. Vse to pa bi pomenilo popoln razkol v stranki.
"Če nam ne uspe z nezaupnico, je za nas, na naši strani, prav, da se umaknemo. In če se umaknemo, pomeni, da gremo po svoje. To pomeni, da bomo imeli svojo poslansko skupino. Vendar sem prepričan, da bodo člani vedeli, da je to za stranko boljše," je povedal poslanec DeSUS Jurij Lep.
Kako se bo odzval Janša?
Bo Pivčeva s svojim vztrajanjem na vrhu stranke ogrozila koalicijo ali pa ji bo umik naposled predlagal kar sam Janez Janša, ki za trdnost koalicije potrebuje poslance DeSUS?
Kot je znano, je poslanska peterica stranke upokojencev premierju Janši pretekli petek dala jasno vedeti, da je Pivčeva zanje zgodovina, ta pa jim je obljubil, da se ne bo postavljal na nikogaršnjo stran. Pred vrhom koalicije na Brdu pri Kranju je bilo sicer od DeSUS slišati pričakovanje, da bi Pivčevi odhod predlagal kar predsednik vlade Janša, ki poslance DeSUS nedvomno potrebuje bolj kot Pivčevo.
Kmetijska ministrica in predsednica stranke, ki je brez podpore poslancev, namreč nima nobene politične teže, in mu ne v vladi ne v koaliciji ne koristi prav veliko. Poslanci pa so večkrat dali jasno vedeti, da bi jutrišnja zaupnica Pivčevi prinesla njihov odhod na samostojno pot in odhod zdravstvenega ministra Gantarja. A tudi če je oziroma če bo Janša dal kakšen nasvet Pivčevi, bo najbrž to storil na štiri oči in ne na odprti koalicijski sceni.
Če si Pivčeva s tem, ko pravi, da se bo borila do konca, kupuje čas, pa Janši pred pestro politično jesenjo, ko so na sporedu najmanj interpelacija Hojsa, rebalans proračuna in drugo, gotovo ne diši vsakokratno preštevanje poslanskih glasov.
KOMENTARJI (270)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.