Pred jutrišnjo parlamentarno razpravo ostaja le še ena neznanka. Ali bo nekdanja predsednica stranke DeSUS Aleksandra Pivec povedala svoje, nato pa odstopila sama, tako kot je nekoč to že storil Karl Erjavec, ali pa bo počakala na glasovanje, kjer bi jo poslanci z večino zanesljivo razrešili.
Za razpravo o odstavitvi ministrice je predvidenih le pet ur. Stranka SDS ima rezerviranih le 20 minut debate, Desusovi poslanci pa po predstavitvi svojega že dolgo znanega stališča pri razpravi ne bodo sodelovali in nameravajo dvorano tudi zapustiti.
V stranki upokojencev pa se medtem ogrevajo celo za postopek izključitve Pivčeve iz Desusa zaradi domnevnih finančnih nepravilnosti. To bi nekdanji predsednici stranke onemogočilo kandidaturo na strankinem kongresu 28. novembra. Po tem datumu pa lahko po nekaterih interpretacijah pričakujemo tudi morebitno rekonstrukcijo vlade, če bo premier Janez Janša vztrajal, da morajo v vladi sedeti predstavniki vseh koalicijskih partneric.
Pivčeva se je pod očitki javnosti zaradi prepletanja službenih in zasebnih obveznosti ob obiskih na Krasu in v Izoli znašla sredi poletja. Očitke je zanikala, a v stranki izgubila podporo, zato je odstopila kot predsednica stranke DeSUS, a ostala podpredsednica vlade in kmetijska ministrica. Sama s te funkcije ni želela odstopiti, zato je svet stranke na pobudo predvsem poslancev DeSUS premierju Janši predlagal njeno razrešitev. Pivčeva je ocenila, da gre za njeno "diskreditacijo in likvidacijo" z vseh funkcij mimo vseh političnih in demokratičnih standardov.
KOMENTARJI (142)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.