Odmevne afere Izola, Vinakras in še prej SRIPT so le vrh ledene gore zadnjih očitkov predsednici DeSUS Aleksandri Pivec. Člani pomurskega pokrajinskega odbora naj bi jo v kratkem kazensko ovadili, ker naj bi marca letos mimo statuta stranke za 3300 evrov bruto zaposlila takrat generalno sekretarko Nino Stankovič, ki po statutu ne more biti zaposlena, ampak lahko dobi samo nagrado, pojasnjuje predsednik občinskega odbora DeSUS Radenci Drago Kocbek.
Čez nekaj mesecev jo je odpustila in ji izplačala odpravnino v višini treh plač, na podlagi tega pa je bilo ugotovljeno, da je predsednica stranke povzročila finančno škodo stranki, ki skupno znaša blizu 20.000 evrov, še dodaja Kocbek.
Pivčeva kljub izgubljeni podpori ne namerava priznati poraza
Na dnevnem redu torkovega sveta stranke DeSUS pa bo prva točka glasovanje o nezaupnici. Po nekaterih izračunih znotraj stranke, kjer ji je polovica večjih pokrajinskih odborov že pokazala vrata, se prvi dami napoveduje nezaupnica s prepričljivo večino. Kljub temu Pivčeva ni tako zelo prepričana o porazu, saj sama namreč meni, da bo glasovanje o njeni nezaupnici stranko razdvojilo.
Morebitne nezaupnice sveta stranke, ki pravno še ne bi pomenila avtomatične razrešitve, temveč pomembno politično sporočilo, Pivčeva kot kaže ne namerava priznati z odstopom. Po njenem jo lahko razreši le izredni kongres, ki bo najhitreje konec oktobra, s čimer pa se Franc Jurša, vodja poslanske skupine DeSUS, ne strinja: ''Ne mislimo, da bi bilo možno, da nekdo, ki bi dobil nezaupnico, stranko vodi še do kongresa."
Sploh ker bi v tem primeru predlagali glasovanje o začasnem vodstvu, so enotni poslanci DeSUS, ki so na petkovem sestanku premierju Janši dali jasno vedeti, da je zanje Pivčeva zgodovina, premier pa jim je obljubil, da se ne bo vtikal v razmere znotraj stranke.
Poslanci DeSUS razmišljajo tudi o izstopu iz koalicije in odločanje po svoji vesti
V koaliciji Desusovo poslansko peterico namreč še kako potrebujejo. Ne le da pet poslancev ne bi podprlo njenega kandidata za ministra novega demografskega urada, pa da lahko v primeru interpelacije Pivčeva pozabi na njihovo podporo, če bi na vrhu stranke vztrajala ali če nezaupnica ne bi uspela, bi se z vlade lahko poslovil zdravstveni minister Tomaž Gantar, poslanska skupina DeSUS pa bi šla samostojno pot in delovala po svoji vesti, kot pojasnjuje Jurša: ''Tega si mi ne želimo, ampak če nas bo Aleksandra Pivec prisilila v to, bomo to morali tudi storiti.''
Svoj plan B bodo predstavili na seji sveta, kjer pričakujejo, da bodo s Pivčevo odstopili še vsi podpredsedniki stranke ter da se do kongresa določi začasno vodstvo. Že zdaj pa je jasno, če je bil januarski kongres, na katerem je kmetijska ministrica prepričljivo premagala prej večnega Karla Erjavca zgodovinski, bo torkov svet stranke nedvomno prelomen za nadaljnji obstoj upokojenske stranke, morda pa celo trenutne vlade.
KOMENTARJI (1081)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.