17 let je bila kmetijska ministrica in predsednica DeSUS Aleksandra Pivec zaposlena v Znanstveno-raziskovalnem središču Bistra Ptuj. Kar nekaj let kot direktorica, 12 let pa kot raziskovalka v okviru njihove skupine za interdisciplinarne raziskave in razvoj. Na prvi pogled nič spornega, saj gre za ustanovo, ki ima kar nekaj raziskovalnih projektov.
A problem je nastal leta 2016, ko je Pivčeva zapustila Ptuj in stopila na politični parket. Kljub zahtevnim funkcijam, ne le ministrice, ampak tudi predsednice vladne stranke, je tam ostala zaposlena. Kaj je vsa ta leta dodatno raziskovala, Pivčeva javnosti ne želi pojasniti.
Pred kamero je njen vložek pojasnil zdajšnji direktor, sicer nekdanji ptujski župan Štefan Čelan. "Tu je celotni pregled, kaj je ona počela v dopolnilnem času, ko torej ni bila več redno zaposlena pri nas. Njena največja naloga je bila ... ko se lotite neke raziskave, morate pregledati svetovno literaturo. Ona je pregledovala vse te baze podatkov."
Nosilec programske skupine, ki je od agencije za raziskovalno dejavnost v treh fazah prejela že skoraj milijon evrov, je sicer Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo. ( * V prispevku smo sicer sprva napačno navajali, da je nosilec programske skupine mariborska Fakulteta za kmetijstvo.) Celotna skupina pa ima, so nas opozorili strokovnjaki, tudi precej slabe rezultate. In kar je najbolj nenavadno – še pred nekaj dnevi je bila v javnem informacijskem sistemu raziskovalcev Pivčeva zavedena, kot da je v zavodu še vedno 100-odstotno zaposlena, čeprav je že štiri leta zaposlena zgolj dopolnilno.
Da je dala odpoved, so Javni agenciji za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije (ARRS) uradno sporočili šele maja letos, podatki pa so se zanimivo spremenili čez noč, potem ko smo vsem poslali novinarska vprašanja. Kot so povedali na zavodu, so spremembe poslali pravočasno. Zakaj je sprememba trajala tako dolgo, jim ni znano, pravijo, saj do te baze podatkov nimajo dostopa.
Ministrica tudi tega dodatnega zaslužka ni prijavila protikorupcijski komisiji. Spomnimo na afero SRIPT, v kateri je KPK ugotovila kršitev zakonodaje, a ji globe na koncu niso izrekli. Tudi v SRIPT je Pivčeva vsa ta leta kot državna sekretarka in ministrica poleg predsedovanja stranki domnevno opravljala raziskovalno dejavnost. V teh letih sicer ni imela niti ene znanstvene objave, kljub temu pa je za to zaslužila dodatnih 21 tisoč evrov, v povprečju na leto slabih 5300 evrov bruto. Po plačanih davkih ji je tako na računu ostalo dodatnih slabih štiri tisoč evrov letno.
* V prispevku smo napačno navajali, da je nosilec programske skupine mariborska Fakulteta za kmetijstvo. Pravilna informacija je: nosilec programske skupine je Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo.
KOMENTARJI (653)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.