Aleksandra Pivec, kot je dejala, želi s svojim odstopom olajšati odločitev tistim poslancem, ki znajo ceniti rezultate njenega dela in so se znašli pred zahtevno odločitvijo, ko bi se morali zaradi političnih preračunavanj odločiti drugače, kot jim narekuje vest. "Ker vas na očeh javnosti ne želim postaviti v položaj, ko morate spregledati dobro delo in se odločiti drugače zaradi političnega dogovora, sem sprejela odločitev, da podam svojo nepreklicno odstopno izjavo z mesta ministrice," je dejala. Po njenih besedah odstopa tudi, ker ne želi, da ji z glasovanjem sodi politika, "ki ne sprejema posameznikov, ki si prizadevajo delati v dobro ljudi in ne političnih elit ali posameznikov".
Svoje delo je ocenila kot dobro, hkrati pa je kot dobro ocenila tudi delo vlade, v kateri je bila ministrica: "To je bilo moje delo v tretji vladi in mirno lahko povem, da je bilo delo te vlade najbolj uspešno in učinkovito, kar dokazujejo tudi naši doseženi rezultati."
Iz DeSUS pa Pivčeva, kot je dejala, odstopa, ker poslanski skupini stranke ni bil zadosti njen odstop z mesta predsednice stranke in je iskala nadaljnje možnosti za njeno "odstranitev iz političnega prostora z današnjim predlogom za razrešitev, kljub temu da smo v vladi uspešno izpolnjevali koalicijske zaveze".
Še vedno se, kot je dejala, v stranki ukvarjajo tudi s tem, da bi ji onemogočili kandidirati za predsednico na prihodnjem kongresu DeSUS, kljub temu da za njeno kandidaturo "še vedno obstaja podpora terena in kljub temu da so z dosedanjimi dejanji že pripeljali do tega, da so številni odbori in posamezniki že pripravili svoje odstopne izjave iz stranke, kar vodi do njenega popolnega razpada".
"Zdaj se išče tudi možnosti, za mojo izključitev iz DeSUS. Ta trud vam želim, dragi poslanci, prihraniti in vam sama izročam svojo izstopno izjavo iz DeSUS z današnjim dnem," je dejala. S svojim odstopom je Pivčeva želela prehiteti DZ, da bi glasoval o predlogu predsednika vlade za njeno razrešitev, ki so mu sicer v današnji predstavitvi stališč poslanskih skupin napovedale podporo vse stranke v DZ, razen SNS.
Pivčeva se je sicer pred sejo DZ svojim podpornikom oglasila prek Facebooka, kjer je zapisala, da zaključuje priprave na "dan, ki predstavlja pomembno prelomnico ne samo za mene osebno, ampak je pomemben mejnik v političnem prostoru Slovenije". Ponovno je poudarila, da je za njo dolgo obdobje "medijskih in političnih diskreditacij" in da je "očitno postala moteč element slovenskega političnega prostora".
Svojim podpornikom se je zahvalila. "Tistim, ki me boste na moji poti na zadnjo 'sodbo' pospremili v Državni zbor, naj povem, da mi boste s tem dali še dodaten pogum in moč, da svoje zadnje dejanje opravim odločno in pokončno, kot zmorem in znam," je zapisala in dodala, da bo ta dan "pomenil zgolj konec ene od mojih življenjskih poti".
Pivčeva pa, kot še lahko sklepamo iz njenega zapisa, namerava ostati v politiki: "Moj umik ne pomeni konca mojega političnega delovanja, ampak predstavlja zgolj izziv za nov začetek." Pred državnim zborom so jo pričakali podporniki.
Pivčeva se je morala poleti soočiti z očitki zaradi prepletanja službenih in zasebnih obveznosti ob njenih obiskih na Krasu in v Izoli. Ker je izgubila podporo poslanske skupine in sveta stranke, je odstopila kot predsednica DeSUS, a ostala podpredsednica vlade in kmetijska ministrica.
Sama s te funkcije sprva ni želela odstopiti, zato je svet stranke na pobudo predvsem poslancev DeSUS premierju Janezu Janši predlagal njeno razrešitev. Pivčeva je na drugi strani ocenila, da gre za njeno "diskreditacijo in likvidacijo" z vseh funkcij mimo vseh političnih in demokratičnih standardov.
Najverjetnejši naslednik Pivčeve je državni sekretar na kmetijskem ministrstvu Jože Podgoršek, ki je za sobotno Delo potrdil, da se je že sestal z Janšo.
Ministre imenuje in razrešuje DZ na predlog predsednika vlade. Minister je razrešen, če predlog za razrešitev podpre večina poslancev, ki so glasovali. DZ je do zdaj ministre razrešil v šestih primerih, in sicer štirikrat na predlog predsednika vlade, dvakrat pa po interpelaciji.
Sejo so na predlog poslanca NSi Jožefa Horvata prekinili, a le do 18. ure. Čakali so namreč na obvestilo o odstopu ministrice, ki ga mora podati predsednik vlade. Podpredsednica DZ Tina Heferle (LMŠ) namreč točke ni želela dokončno prekiniti, dokler DZ ne bo prejel tega obvestila. Njeno strogo sledenje poslovniku DZ je, kot kaže, posledica nezaupanja ob nedavnem odstopu ministra za notranje zadeve Aleša Hojsa, o katerem DZ nikoli ni bil obveščen. Janša je po prekinitvi seje DZ obvestil o odstopu ministrice. Državni zbor se je tako tudi uradno seznanil z odstopom ministrice za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Aleksandre Pivec, nato pa zaključil današnjo sejo.
'Gre za najbolj pritlehno rušenje politika v zgodovini Slovenije'
Aleksandra Pivec je sicer ob začetku seje povedala, da "primer tako načrtnega in pritlehnega rušenja posameznega politika v zgodovini samostojne Slovenije težko najdemo". Poudarila je, da to ni konec njenega političnega delovanja, temveč "zgolj izziv za nov začetek".
Kot je dejala, današnji dan predstavlja zaključek dolgega obdobja "medijskih in političnih diskreditacij Aleksandre Pivec, ki je očitno postala moteči element slovenskega političnega prostora". Rušenje se je po njenih besedah stopnjevalo vse od njene kandidature za predsednico DeSUS.
Poudarila je, da je pri delu niso vodili interesi stranke in političnih elit: "Od mene ste pričakovali več bonitet za posameznike v stranki in ostale politične elite. Moje nasprotovanje temu je očitno prepoznano kot napaka, vendar bi to po mojem prepričanju moralo postati model delovanja vsakega resnega politika."
"Nekaj rezin pršuta, kozarec terana in naša nočitev so postali največji korupcijski škandal v Sloveniji," je dejala in opozorila na številne druge primere korupcije v državi, ki so po njenih besedah bistveno bolj problematični, a očitno ne za širšo javnost. "Tukaj si ne zatiskajmo oči. Ravno moj boj proti korupciji v slovenskih gozdovih in razkritje kraj lesa iz njih je eden glavnih vzrokov, zakaj zahtevate mojo razrešitev. Namen razrešitve je, da se zadevi ne pride do konca," je dejala in poudarila, da je ministrstvo pod njenim vodstvom doseglo nekatere dobre rezultate.
Poslanci DeSUS so sicer po predstavitvi stališča poslanske skupine zapustili dvorano in razprave ob razrešitvi ministrice ne bodo poslušali.
Poslanec LMŠ Robert Pavšič je povedal, da je predsednik vlade dobro vedel, kam ta saga pelje. "Vedel je, kako bo to vplivalo na DeSUS in da bo s tem preusmerjal pozornost od bistvenih težav. Tudi od tega, da njegova vlada Slovenije ni v zadostni meri pripravila na drugi val epidemije." Ob tem je dodal, da ministrica zagotovo ne bi bila razrešena, če bi bila Pivčeva članica stranke SDS. Pavšič je ob tem dodal, da Pivčeva še vedno misli, da ni storila ničesar narobe.
KOMENTARJI (2063)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.