Aleksandra Pivec se je pred začetkom današnjega koalicijskega srečanja pogovorila s premierjem Janezom Janšo. Začasni zastopnik Desusa Tomaž Gantar je po koalicijskem sestanku povedal, da Pivčeva ne namerava odstopiti z mesta kmetijske ministrice, zato bo premier Janez Janša državnemu zboru predlagal njeno razrešitev. Ta bo na vrsti prihodnji teden. Izglasovati jo bo morala navadna poslanska večina, koalicijski glasovi pa so menda zagotovljeni, poroča novinar 24UR Anže Božič.
Prvi odziv Pivčevih strankarskih kolegov in njenih največjih političnih kritikov je bil, da so takšno pot pričakovali glede na njene dosedanje poteze, a so ob tem prepričani, da bo dobila nezaupnico.
Vodja poslanske skupine DeSUS Franc Jurša je za medije dejal, da je pričakoval, da Pivčeva ne bo odstopila. Kot je dodal, je tudi pri odstopu s funkcije predsednice stranke podobno ravnala, a si je nato vendarle premislila in sama odstopila.
Gantar je v izjavi za medije pojasnil, da se koalicijski partnerji strinjajo z njihovim predlogom in da bodo prispevali glasove za razrešitev Pivčeve. "Koalicijska pogodba je tu dokaj jasna. Ker gre za interne zadeve naše stranke, bodo to podprli," je povedal začasni zastopnik stranke.
Termin seje, na kateri bodo poslanke in poslanci odločali o razrešitvi Pivčeve, bo v petek določil kolegij predsednika DZ. Kot je dodal, premier Pivčevi ne očita nestrokovnega dela na ministrstvu, pač pa bo razrešitev predlagal na podlagi pobude stranke DeSUS.
Da bi Pivčeva odstopila, Gantar tudi sam ni pričakoval. O morebitni izključitvi iz stranke pa je dejal, da se mu to v tem trenutku ne zdi smiselno. Če pa bi se v postopkih, ki tečejo zaradi njenega ravnanja, kaj pokazalo, pa je mogoče odpreti tudi to vprašanje, je povedal.
Prav danes je sicer presenetila novica, da je Pivčeva očitno tik pred odhodom s položaja razpustila celotno službo za odnose z javnostmi na ministrstvu, zaposleni pa naj bi bili prerazporejeni na druga delovna mesta. Vzroka za to ni sporočila, po poročanju časnika Večer pa so zaposleni v šoku na oglasni tabli prebrali, da je njihova služba ukinjena.
Pivčeva: Seja DZ o razrešitvi priložnost, da se pokaže dobro delo
Ministrica za kmetijstvo Aleksandra Pivec vztraja, da svoje delo opravlja kakovostno. Tako bo seja DZ, na kateri bodo razpravljali o njeni razrešitvi, po njenih besedah "priložnost, da se pokaže dobro delo, ki smo ga opravili v preteklih dveh letih". Današnji dan pa je "žalosten dan za slovensko demokracijo", meni.
"Moja popolna politična in medijska diskreditacija, ki prihaja z razrešitvijo s funkcije ministrice, je končni fazi. Gre za zlorabo stranke DeSUS s strani posameznikov, ki se niso želeli sprijazniti z mojo zmago na kongresu in zaradi tega tudi sedaj izvajajo vse skrbno načrtovane poteze, da bi preprečili mojo vnovično kandidaturo," je v odzivu na današnje dogajanje zapisala Pivčeva.
Po besedah Pivčeve pa je "dejstvo, da še vedno obstaja velika podpora v bazi stranke in s tem velika verjetnost za mojo ponovno zmago na kongresu". "Zato je sedaj ključnega pomena, odvzem prisotnosti v političnem in medijskem prostoru," ugotavlja v odzivu.
Ponovila je svoje ocene, da se je že od vstopa v sedanjo koalicijo kovala zarota, ki je vrhunec dosegla s korespondenčno sejo sveta stranke, "kjer je dobrih trideset članov povozilo voljo kongresa z več kot 200 delegati". Prepričana je, da se želi na ta način poleg namere po preprečitvi njenega nadaljnjega obstoja v političnem prostoru, "preusmeriti pozornost od odkrivanja nezakonitih dejanj, ki so se dogajala v državnih podjetjih".
"To je žalosten dan za slovensko demokracijo. Žalostno je, da se politična zahteva zoper delo ministra z namenom rušenja vlade, postavlja pred strokovno delo ministra," je navedla Pivčeva, prepričana, da ji slednjega nihče ne more oporekati.
Bo Pivčevo zamenjal Podgoršek?
Na ministrskem mestu bi sicer lahko Pivčevo nadomestil dosedanji državni sekretar Jože Podgoršek. "Enostavno ne verjamem, da ne bi bil primeren. Gre za strokovnjaka, doktorja znanosti s tega področja, nenazadnje aktivnega državnega sekretarja, ki pozna razmere," je o Podgoršku dejal Gantar. Ocenjuje, da je poznavanje trenutnih razmer ključno za to, da bo delo na ministrstvu potekalo normalno in nemoteno.
Kot so poročali v oddaji 24UR, je Podgoršek član DeSUS dobri dve leti, pred tem pa je na lokalnih volitvah kandidiral na listi stranke NSi. Neuradno Janša ni navdušen nad menjavo, a bodo v vladajoči stranki spoštovali voljo koalicijske partnerice.
Koalicija je o razmerah v stranki DeSUS razpravljala že na rednem ponedeljkovem srečanju, a odločitev ni sprejemala. Pivčeva je bila namreč v tujini in se premierju z njo takrat ni uspelo pogovoriti.
Nekdanja predsednica DeSUS Pivčeva je na poziv sveta stranke k njeni razrešitvi z vladne funkcije ocenila, da gre za njeno "diskreditacijo in likvidacijo" z vseh funkcij mimo vseh političnih in demokratičnih standardov. Gantar pa vztraja, da je bil postopek v skladu z vsemi pravili, ki veljajo v stranki in so bila sprejeta demokratično.
Dogajanje v stranki DeSUS je vidneje na očeh javnosti vse od sredine poletja, ko se je Pivčeva znašla pod očitki javnosti zaradi prepletanja službenih in zasebnih obveznosti ob njenih obiskih na Krasu in v Izoli. Ker je izgubila podporo poslanske skupine in sveta stranke, je odstopila kot predsednica DeSUS, a do zdaj ostala podpredsednica vlade in kmetijska ministrica.
KOMENTARJI (1236)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.