V politični stranki Vesna so se za odprto pismo vladni koaliciji odločili zato, ker so bili presenečeni nad neodzivom koalicijskih strank glede problematike ogljičnega odtisa, ki ga je povzročila pot s falconom, s katerim je predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič odšla iz Ljubljane do Dunaja.
"Preseneča nas, da se kljub več vprašanjem o tej temi niste jasno opredelile vse vladne stranke. Pričakovali bi vsaj odziv, ne glede na to, ali odločitev podpirate ali ji nasprotujete, predvsem pa jasne zaveze za ravnanje v podobnih primerih v prihodnje," so zapisali v odprtem pismu, s katerim so koalicijo želeli spomniti na okoljske zaveze koalicijskega dogovora ter "spodbuditi k okoljsko odgovornejšemu načrtovanju službenih in protokolarnih poti v prihodnje" piše v pismu stranke Vesna.
Četudi v Vesni razumejo pojasnila, da so bili ob izvedbi poti s falconom iz Ljubljane do Dunaja upoštevani zakonski in podzakonski predpisi ter sklepi in navodila Vlade za uporabnega vladnega letala, pa se v stranki sprašujejo predvsem o "smotrnosti načina potovanja, glede na to, da je šlo na kratko razdaljo, pod 500 kilometrov". Zato so v Vesni koalicijo pozvali, da oblikuje načrt za sprejetje posodobljenih navodil za rabo vladnega letala, pri čemer se jasno določi, da se za poti, krajše od 500 km, uporablja kopenski promet.
V Vesni dodajajo, da prav tako razumejo, da je bilo letalo falcon že v preteklosti uporabljeno za izvedbo podobno dolgih poti, a menijo, da to ne more biti opravičilo, da se s takim ravnanjem nadaljuje – predvsem zato, ker se trenutno spopadamo s hudo podnebno krizo, ker se spopadamo z energetsko krizo in zato, ker je "ravno vaša vlada, tako v času predvolilnih obljub kot tudi s koalicijskim dogovorom obljubila, da bo delala drugače tudi na področju varovanja narave oziroma okolja," so zapisali v odprtem pismu.
V njem so vladno koalicijo spomnili tudi na nekaj zavez iz Programskega dela koalicijskega dogovora 2022–2026, v katerem se je vlada zavezala k boljšemu varovanju narave; konkretno na področju prometa in mobilnosti pa, da bo spodbujala rabo alternativnih goriv in dosledno izvajala strategije trajnostnega razvoja prometa, da bo podpirala razvoj trajnostne mobilnosti ter rabo javnega potniškega prometa in spodbujala uporabo okolju bolj prijaznih prevoznih sredstev. Pri tem so v dodali, da so te "pohvalne zaveze", a da jih v koaliciji "ne živijo v praksi" ter da s tem izgubljajo tudi dragoceno priložnost biti vzor državljanom.
V pismu so kot primer okoljsko odgovornega ravnanja državnega vrha podali ravno Avstrijo, kjer se politiki poslužujejo ne le kopenskega, ampak vse pogosteje kar javnega potniškega prometa.
KOMENTARJI (81)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.