"Naša želja je, da se letos v naši občini pirotehnike ne uporablja," so v sporočilu, namenjenemu prebivalcem in obiskovalcem, zapisali na kranjskogorski občini.
Kot so poudarili, pirotehnična sredstva povzročajo močan hrup, ki je izjemno moteč za otroke, bolne, starejše in živali. "Poleg tega živimo v bližini zaščitenega Triglavskega narodnega parka, obkroženi smo z gozdovi in okoljem, kjer prebivajo številne prostoživeče živali in divjad. Pokanje pri njih povzroča močan stres, ki lahko vodi do poškodb, begov in celo poginov," opozarjajo.
Poleg hrupa pirotehnika prispeva k svetlobnemu onesnaževanju, sprošča škodljive delce v zrak in za seboj pušča odpadke, so dodali. Nepravilna uporaba prav tako predstavlja tveganje za požare, telesne poškodbe in poškodbe na premoženju.
"Sobodajalce zato naprošamo, da vnaprej obvestite svoje goste o neprimernosti uporabe pirotehnike na območju naše občine, tudi v zakonsko dovoljenem času. Verjamemo, da lahko gostom ponudimo praznike v harmoniji z naravo in lokalnim okoljem, kar bo tudi njim omogočilo bolj prijetno izkušnjo," so zapisali.
V začetku leta je sicer županja Henrika Zupan ob podpori županov zgornje Gorenjske na ministrstvo za notranje zadeve naslovila pobudo za spremembo zakona o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih. Predlog je vključeval možnost, da bi občine lahko s predpisom na svojem območju prepovedale ali omejile uporabo pirotehničnih sredstev. "Žal bo naš predlog preučen ob naslednjih spremembah zakona," pravijo na občini.
Kot smo poročali, je poslanka SD Meira Hot včeraj vložila poslansko pobudo ministru za notranje zadeve, s katero predlaga okrepitev policijskih patrulj in prepoved uporabe pirotehnike.
KOMENTARJI (146)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.