Uporaba pirotehničnih izdelkov je številnim pogosto v zabavo, medtem ko je mnogim takšno početje neprijetno, vzbuja strah in občutek ogroženosti. Nepremišljena, neprevidna ali objestna uporaba pirotehničnih izdelkov namreč pogosto povzroči telesne poškodbe, kot so opekline, raztrganine rok in poškodbe oči; moti živali, ki ob pokanju preživljajo hud stres; onesnažuje okolje ter povzroči materialno škodo.
Policisti opozarjajo, da je prepovedana predelava, uporaba v drugih predmetih, lastna izdelava ter preprodaja pirotehničnih izdelkov. Pirotehniko, ki povzroča hrup, je prepovedano uporabljati v strnjenih stanovanjskih naseljih, zgradbah in vseh zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic, v prevoznih sredstvih za potniški promet in na površinah, na katerih potekajo javni shodi in javne prireditve. Goran Maršič z Generalne policijske uprave pa staršem svetuje, naj "z zdravo pametjo kupujejo pirotehniko in naj bodo zraven otrok, ko jo uporabljajo".
Lani oskrbeli 25 poškodovancev s pirotehniko
Kljub vsem opozorilom in strožji zakonodaji na tem področju od leta 2008 pa so poškodbe s pirotehniko še vedno stalnica dežurnih ekip v bolnišnicah okoli novega leta.
Tako so lani v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana obravnavali 25 poškodovancev s pirotehniko. V teh nesrečah si posamezniki največkrat (v 75 odstotkih) poškodujejo obraz in oči ter roke. Predstojnik kliničnega oddelka za plastično, rekonstrukcijsko, estetsko kirurgijo in opekline kirurške klinike v UKC Ljubljana Uroš Ahčan poudarja, da hude poškodbe s pirotehniko zaznamujejo človeka za vse življenje. 80 odstotkov poškodovancev pa je starih manj kot 20 let.
Simon Herman iz Kliničnega oddelka za travmatologijo UKC Ljubljana pa opozarja, da je pri uporabi pirotehnike potrebna podobna zbranost in odsotnost psihoaktivnih snovi – enako kot pri vožnji. Oba oddelka skupaj v prazničnih dneh odigrata ključno vlogo pri reševanju življenj in oskrbi poškodovancev ter poškodb, ki so posledica nepremišljenega ravnanja s pirotehničnimi sredstvi.
KOMENTARJI (67)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.