Šolski minister Žiga Turk poziva sindikate, naj bodo vrtci in šole v sredo, na dan stavke, vendarle odprti. A sindikati so neomajni. Pravnik Rajko Pirnat je v oddaji SVET povedal, da zakon o stavki določa zagotovitev minimalnega dela v javnih službah, a v področna zakona o otroškem varstvu tega ni zapisano, tako da je to področje neurejeno, kar tudi pomeni, da so šole in vrtci v času stavke dejansko lahko zaprti. Vendar je tudi Pirnat pozval, naj v izjemnih primerih vendarle poskrbijo za otroke, kar pa so sindikati tudi že obljubili.
Na drugi strani pa je vlada 'obljubila', da stavka ne bo plačana. Pirnat je pojasnil, da zakon ne zagotavlja pravice do nadomestila plače v času stavke, razen če je tako določeno v kolektivni pogodbi, vendar so tudi tu določeni pogoji. O tem, kot meni Pirnat, bodo morala odločati sodišča.
''Regres je individualna pravica delavca''
Vlada se je v duhu varčevanja odločila poseči tudi v regrese družb, kjer je država več kot četrtinski lastnik. Ministri so predlagali, da se zaposlenim v finančnih in nefinančnih družbah letos regres izplača največ v višini minimalne plače. Pirnat se sicer strinja, da so regresi ponekod previsoki, ampak so individualna pravica delavca, ki jo pridobi s pravico do letnega dopusta. To pa po njegovih besedah pomeni, da delodajalec vanjo sredi leta ne more posegati. Predlagane sprememba zakona v omenjeno pravico posegajo za nazaj, kar pa je kršitev ustave, ki prepoveduje uveljavljenje predpisov za nazaj.
''Zlato fiskalno pravilo ne prepoveduje referendumov''
Zlato fiskalno pravilo, ki ga bo politika zapisala v slovensko ustavo, bo od Slovenije zahtevalo uravnotežene javne finance. Z vnosom zlatega pravila v ustavo bi ustavno sodišče pri vsakem referendumskem vprašanju na zahtevo državnega zbora odločalo, ali morda odločitev, ki bi jo na referendumu sprejeli ljudje, ne bi povzročila protiustavnega stanja, in posledično bi referendum lahko prepovedalo. Sindikati so zato prepričani, da se vlada boji ljudi in se bo na takšen način zaščitila pred njihovim mnenjem. Sindikati zato že namigujejo na referendum o zlatem pravilu.
Pravnik Pirnat je v oddaji SVET povedal, da vpis zlatega pravila v ustavo ne pomeni preprečitev referendumov. ''Omejitev pravice do referenduma mora biti izrecna in zapisana v ustavi. Samo splošna določitev, da mora biti proračun uravnotežen, po mojem za prepoved nobenega referenduma ne bo zadoščala,'' je poudaril in dodal, da je po njegovem mnenju ureditev referenduma preveč odprta in da se Slovenija spreminja v neupravljivo državo. A o tem se mora poenotiti politika in spremeniti ustavo, je še dejal. Za konec pa dodal: ''Sindikalisti naj premislijo, zaradi česa gredo na ceste, ker drugače bomo itak vsi na cesti.''
KOMENTARJI (270)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.