Ustavno sodišče je začasno zadržalo določbo vladnega odloka, ki omejuje potovanja v države na rdečem seznamu.
Kaj takšna odločitev pomeni v praksi in kdaj začne veljati, je sinoči v oddaji 24UR ZVEČER razložil predstojnik Katedre za upravno pravo na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani Rajko Pirnat. Po njegovih besedah to pomeni, da ni več omejitve pri izstopu iz države za osebe, ki imajo stalno prebivališče v Republiki Sloveniji. "Do zdaj so bile namreč določene omejitve, ki pa so ob polnoči prenehale veljati," je pojasnil.
Kaj pa pomeni dejstvo, da je ustavno sodišče zadržalo izvajanje prepovedi izstopa iz države, še preden je presojalo o njeni ustavnosti? Kot pravi pravnik, to zlasti pomeni, da je presodilo, da ima to zelo hude škodljive posledice in da te posledice pretehtajo nad posledicami, ki jih pravzaprav povzroča sam odlok. "Jedro obrazložitve je pravzaprav v ugotovitvi, da izhod iz države zelo malo ali skoraj nič ne prispeva k onemogočanju vnosa virusa oziroma bolezni v Slovenijo in da je zato ta ukrep v bistvu malo koristen in zelo škodljiv, ker močno posega v tudi pravico do družinskega življenja, v svobodno gospodarsko pobudo in seveda v samo svobodo gibanja – pravica zapustiti državo je namreč del splošne svobode gibanja."
Kaj pa po njegovem ta odločitev ustavnega sodišča sporoča vladi? "Vladi sporoča, da je treba ukrepe pretehtati. Ta ukrep je bil očitno zelo škodljiv in malo koristen. In seveda se je takim nedvomno treba izogibati," razlaga profesor z ljubljanske pravne fakultete. Po njegovem pa je vse skupaj pravzaprav slika tega vladanja z odloki. "Mislim, da je glavni problem sporočilo tega. Ustavno sodišče seveda ne more vseh odlokov obravnavati, ampak to urejanje pogojev bi moralo biti stabilnejše, bolj premišljeno. Eno je seveda na hitro vpeljevati omejitve, drugo pa je sprotno kontroliranje, ali so še potrebne. Ampak vidimo, da zlasti hitro pride do novih omejitev, včasih res nesorazmernih, medtem ko je njihovo opuščanje potem lahko problematično," je še izpostavil.
Hojs: Ustavni sodniki so nesposobni odločanja
Notranji minister Aleš Hojs se je medtem na odločitev ustavnega sodišča odzval z besedami, da se še ne bomo kmalu znebili virusa. Za STA je dodal, da žal ustavni sodniki za nič ne odgovarjajo, pa tudi sicer so nesposobni odločanja, začasno zadržujejo pravne akte, odločajo pa se ne. "Ob taki sestavi je težko drugače," je ocenil.
Na vprašanje, ali je možna kakšna prilagoditev odloka, je Hojs odgovoril, da bodo zadeve zaostrili drugače in bodo ljudje lahko, kot pravi ustavno sodišče, prosto odhajali iz države, vstop pa ne bo več tako preprost.
Za odziv na Hojsove besede smo prosili tudi Ministrstvo RS za pravosodje.
"Uvodoma izpostavljamo, da si Vlada RS zelo prizadeva zajeziti epidemijo covida-19, ki traja že zelo dolgo in zato tudi sprejema ukrepe, s katerimi želi zavarovati zdravje in življenje ljudi. V nadaljevanju pojasnjujemo, da je Ustavno sodišče RS seveda tisto, ki na koncu presoja, katera človekova pravica je bolj ogrožena. Ustavno sodišče RS je namenjeno temu, da varuje ustavnost in zakonitost ter temeljne človekove pravice," so nam v pisnem odgovoru sporočili iz kabineta pravosodne ministrice Lilijane Kozlovič.
Razglašena epidemija covida-19 predstavlja višjo silo, zato narekuje hitro in fleksibilno prilagajanje epidemiološkim razmeram ter sprejemanje interventne zakonodaje za blaženje posledic, nadaljujejo. "Vsled temu je pomembno, in k temu so zavezana vsa sodišča, še posebej pa Ustavno sodišče RS, da se o vloženih zahtevah in pobudah odloča prioritetno."
"Ustavno sodišče nadzira vse tri veje oblasti – zakonodajno, izvršno in pa tudi sodno oblast. Posledično na Ustavno sodišče pride izredno veliko število ustavnih pritožb, ki onemogočajo odločanje v roku, ki je potreben, da se zagotovijo mehanizmi nadzora in pa zavor in ravnovesij. Na to je opozorila tudi Evropska komisija v svojih izsledkih poročila. Med drugim je bila v izsledkih poročila izpostavljena obremenitev Ustavnega sodišča RS."
Kot so še poudarili, s ciljem, da osvetlijo izzive izpostavljene v poročilu Evropske komisije, so na Ministrstvu za pravosodje ustanovili delovno skupino. "Ustavno sodišče RS je pri tem že opozorilo na potrebo po sprejemu ukrepov na normativni in organizacijski ravni."
V zaključku pa so še izpostavili, da si kot družba moramo vsi skupaj prizadevati za krepitev in spodbujanja primarne vloge pravosodnega sistema, to je zaščita ljudi. "Bolj kot ga krepimo, bolje opravlja svojo funkcijo," so dodali.
Pri prestopu meje omejitve, ki so veljale pred velikonočnim zaprtjem
Potem ko je ustavno sodišče v četrtek zadržalo izvrševanje vladnega odloka, ki do vključno nedelje omejuje potovanja v države na rdečem seznamu, je minister za zdravje Janez Poklukar danes pojasnil, da to pomeni, da pri prestopu meje veljajo omejitve, ki so veljale pred velikonočnim zaprtjem.
Za prehod meje je tako potreben negativen test PCR, opravljen v članicah Evropske unije, izjema so dnevni migranti ter otroci, ki obiskujejo dvojezične šole, in pripadniki narodne manjšine, je dejal Poklukar. Vlada bo sicer danes na dopisni seji sprejela nov odlok glede prehajanja meje in drugih ukrepov.
Vodja svetovalne skupine pri ministrstvu za zdravje Mateja Logar pa je na novinarsko vprašanje pojasnila, da svetovalna skupina ni predlagala ukrepa, ki ga je ustavno sodišče zadržalo. Dejala je, da se še vedno zavzemajo za sistem, ki bi omogočil, da bi že na meji napotili ljudi v karanteno.
KOMENTARJI (475)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.