Tretji dan obiska v Italiji je predsednica Nataša Pirc Musar začela s pogovorom na štiri oči z upokojenim kardinalom Francem Rodetom. "Toliko enega znanja, ki sem ga v teh dveh dneh dobila od ljudi, ki delujejo v Vatikanu, ga že dolgo nisem," je dejala Pirc Musarjeva.
Druga postaja je bila v Neaplju, temperamentnem mestu novih italijanskih nogometnih prvakov, kjer službujejo pripadniki slovenske vojske. Obiskala pa je tudi univerzo, kjer lahko študentje že več kot stoletje študirajo slovenščino. "Izjemno sem bila vesela obiska lektorice oziroma profesorice Marije Bidovec. Naslednje leto praznujemo 110 let, odkar se na tej univerzi poučuje tudi slovenski jezik," je ob priložnosti povedala Pirc Musarjeva.
Čeprav so v ospredju predsedničine mini italijanske turneje prijateljski meddržavni odnosi, pa je zamejske Slovence istočasno zmotila že tradicionalna komemoracija tržaških skrajnih desničarjev s sicer v Italiji prepovedanimi, a nikoli sankcioniranimi gestami. Neofašističnemu salutiranju je s prisotnostjo veljavo dvignil celo vpliven predstavnik deželne vlade.
Slovenska predsednica je ocenila, da gre za dogodek, ki nima mesta na skupni evropski poti obeh držav. "To kar se je zgodilo včeraj, ta pozdrav, je nek negativen simbol negativnega časa, ki je povzročil veliko trpljenja, nasilja in nespoštovanja," je dogodek komentirala Pirc Musarjeva.
Predsednica republike bo obiskala še sveti sedež, kjer jo bo v avdienco sprejel papež Frančišek, srečala pa se bo tudi z vatikanskim državnim tajnikom kardinalom Pietrom Parolinom.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.