Kot smo poročali, je Sara Štiglic, članica Mladinskega posvetovalnega odbora pri predsednici države Nataši Pirc Musar, na Pohodu za življenje, ki je potekal v središču Ljubljane, odstranila postavljene zastavice organizatorjev in s tem sprožila številne odzive podpore in nasprotovanja.
Iz kabineta predsednice so po dogodku sporočili, da so Štigličevo razrešili in kot razlog navedli "neprimerno komunikacijo" članice. Pirc Musarjeva je v izjavi dejala, da je odločitev sprejela zgolj zaradi načina, "kako je članica posegla v komunikacijo drugega", in da sama podpira pravico do splava. Štigličeva pa pravi, da argument razume, a se z njim ne strinja.
In ni bila edina, ki je negativno presenečena na odzivom predsednice. Njena odločitev je namreč naletela na številne kritike. Odzval se je celo predsednik vlade dr. Robert Golob, ki je zapisal: "Postaviti se za temeljne svoboščine, kot je odločanje o rojstvih svojih otrok, je dejanje poguma in odraz razumevanja demokratičnih vrednot v naši družbi. Mladi imajo svoje načine izražanja stališč in prav je, da jih pri tem podpremo."
V podporo Štigličevi sta sicer iz štiričlanske skupine odstopila še dva člana.
Tudi sociologinja Metka Mencin je od predsednice pričakovala podporo aktivistki, "ki jo je prav zaradi njene državljanske drže povabila v svojo posvetovalno skupino". Po njenem mnenju izključitev Štigličeve iz skupine sporoča tudi, da predsednica v svoji skupini ne želi mladih, ki javno branijo ustavno zajamčene pravice takrat, kadar gre za družbeno konfliktne teme.
Pirc Musarjeva: "Svoboda izražanja ne pozna 'naših' in 'njihovih'"
Pirc Musarjeva danes na družbeno omrežje X zapisala, da je plaz kritik na njeno odločitev prekomeren. Citirala je angleško pisateljico Evelyn Beatrice Hall: "I disapprove of what you say, but I will defend to the death your right to say it", kar bi prevedli v: "Ne strinjam se s tem kar govoriš, ampak do smrti bom branila tvojo pravico, da to poveš."
"Če bi pri nas razumeli Evelyn Beatrice Hall, potem bi bil "aktivizem" gdč. Štiglic in tistih na drugi strani, ko zažigajo denimo mavrične zastave, splošno nesprejemljiv. Svoboda izražanja pač ne pozna "naših" in "njihovih"," je zapisala.
Že ob prvem odzivu je sicer predsednica poudarila, da že vse življenje neomajno podpira pravico do splava in da bo tako tudi v prihodnje.
Kot so sporočili z urada predsednice, je Pirc Musarjeva tudi prva predsednica v zgodovini Slovenije, ki je vzpostavila neformalno posvetovalno telo, v katerem so zastopani mladi. "Mladinski posvetovalni odbor predstavlja neposreden komunikacijski kanal med predsednico in mladimi, člani pa lahko vedno popolnoma svobodno izražajo svoje mnenje. Predsednica pa od njih pričakuje, da bodo z njo delili tudi skrb za kulturen dialog," so zapisali.
"Ko bo predsednica sprejela odločitev glede morebitnega nadaljnjega delovanja Mladinskega posvetovalnega odbora bomo javnost o tem obvestili," so še zapisali in dodali, da je bilo sicer dosedanje sodelovanje v odboru zelo dobro. "Zastavljenih je bilo več konkretnih projektov, eden izmed njih je 3. Predsedničin forum na temo medvrstniškega nasilja in spoštljive komunikacije, ki je bil za izvedbo načrtovan v prihodnjem letu," so dodali.
Inštitut 8. marec: "Predsednica enači odmikanje zastavic in sežiganje mavričnih zastavic"
Na predsedničine besede so se odzvali v Inštitutu 8. marec. "Napaka, ki jo dela predsednica države, je, da enači odmikanje zastavic na Kongresnem trgu in sežiganje mavričnih zastav. Logika je obratna. Zastave na Kongresnem trgu so oblika izvajanja pritiska na odločitev o rojstvu otrok. So nasilje. Nasilje, ki ga lahko primerjamo z zažiganjem mavričnih zastavic," so zapisali.
Po njihovem mnenju je odstranjevanje zastavic namreč odstranjevanje tihega nasilja, ki ženske sili v odločitev glede rojstva otrok. "Razlika je velika. Vaš zapis pa kaže, da žal tega ne želite razumeti," sporočajo predsednici in dodajo še, da ko zažigajo mavrične zastave, teptajo pravice manjšine. "Vaš zapis kaže na jasno nerazumevanje človekovih pravic ter vzvišeno in arogantno držo," so bili ostri.
KOMENTARJI (1212)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.