Nataša Pirc Musar je poudarila, da takšnega obračunavanja z nekom, ki na področju boja za človekove pravice premika gore in ga sama izjemno ceni in spoštuje, ne more dopustiti. "Zato odločno obsojam pozive k njeni 'odstranitvi' in celo primerjanje z nacističnimi metodami, kar je skregano z vsako logiko ter popolnoma neprimerno in do konca zavržno. Gre za brutalno sovražne besede v režiji nekoga, ki ima s tovrstnim početjem sicer že dolgo zgodovino. Tudi pravnomočno dokazano," je zapisala.
Ob tem je poudarila, da napadov na sodelavce in sam institut predsednika republike ne bo dovolila, saj imajo ti bistveno širšo in nevarno sliko. Po njenem mnenju gre namreč za ustrahovalno sporočilo vsem v Sloveniji, da naj pazijo, kaj govorijo in kakšna stališča zastopajo, saj se bo z njimi v nasprotnem primeru in ob določenem volilnem razpletu obračunalo. "Pričakovala bi, da bi se ob današnjem grobem napadu oglasile tudi nekatere druge državne institucije in posamezniki," je ob tem pozvala predsednica republike.
Dodala je še, da sama podpira omenjeni zakon, pravica do končanja lastnega življenja pa je po njenem mnenju v tej luči integralen del pravice vsake osebe, da avtonomno vodi svoje življenje v skladu s svojimi ideali in prepričanji, del katerih je tudi ocena o lastnem zdravju in stopnji dostojanstva, ki mu jo zdravje, ko to začenja pešati, še pušča. "Zato pozivam vse, da preden odidejo na ulico, kar je seveda legitimna pravica, preberejo stvari in se o njih podučijo," je še zapisala Pirc Musarjeva.
Klakočar Zupančičeva odpovedala srečanje z Ruparjem
V središču Ljubljane je namreč danes potekal shod ljudske iniciative Glas upokojencev in Inštituta 1. oktober, na katerem so zahtevali dvig pokojnin.
Med drugim so izrazili nasprotovanje predlogu Zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, predsednik Inštituta 1. oktober Rupar pa je ob tem ostro kritiko namenil tudi svetovalki predsednice republike Biserki Marolt Meden, sicer nekdanji predsednici društva Srebrna nit, ki je sodelovalo pri pripravi omenjenega zakona.
Rupar je na današnjem shodu spomnil, da se je kot predstavnik Inštituta 1. oktober prejšnji mesec prvič sestal s premierjem Robertom Golobom, in napovedal, da se bo maja sestal tudi s predsednico DZ-ja Urško Klakočar Zupančič ter jo seznanil s položajem upokojencev. Po njegovih izjavah o Biserki Marolt Meden pa je ta sporočila, da se ne bo sestala z njim.
"Draga Biserka in draga Nataša, izjemno vaju obe spoštujem in ostro obsojam zavržne izjave Pavla Ruparja na današnjem shodu pred Državnim zborom. Niso samo zavržne, po mojem mnenju imajo tudi znake kaznivega dejanja, vsekakor pa predstavljajo hud prekršek in so globoko posegle v človekovo dostojanstvo. Gospod Pavle Rupar, na tem mestu odpovedujem srečanje z vami, ki je bilo predvideno za 16. maja. Jutri bo sestavljen tudi uradni dopis," je v četrtek zvečer napisala na Facebooku.
KOMENTARJI (443)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.