Predsednico Natašo Pirc Musar sta pred stavbo mejnega prehoda Obrežje/Bregana pričakala hrvaški premier Andrej Plenković in Ursula von der Leyen. Pirc Musarjevo na slovesnosti spremlja zunanja ministrica Tanja Fajon.
Sledilo je trilateralno srečanje Slovenije, Hrvaške in Evropske komisije, Pirc Musarjeva pa je ob koncu obiska opravila tudi pogovor s predsednico Evropske komisije. To je bilo njuno prvo srečanje, odkar je Pirc Musarjeva prevzela dolžnosti predsednice republike.
Slovenska predsednica je povedala, da gre za darilo Evropi. "To je moj prvi obisk v vlogi predsednice Slovenije. To je darilo Evropi, naši sosedi, evropskemu povezovanju in sodelovanju, Čestitala bi vsem državljanom Republike Hrvaške za vstop v schengen in evroombočje," je povedala. "Vaši državljani so lahko ponosni na pot, ki jo je prehodila Hrvaška." Pirc Musarjeva je še poudarila, da verjame v združeno Evropo in da je integracija edina možna pot, tudi za države članice Zahodnega Balkana.
Von der Leynova pa je dejala, da je navdušena, ker se je lahko udeležila slovesnosti. "To je dan za zgodovino, dan za slavje in ponos za Hrvate ter vse državljane Evrope," je povedala. "Turisti bodo potovali brez mejnega nadzora. Še en dosežek je uvedba skupne valute, evra. Hrvati si bodo za vedno zapomnili dan, ko so prvič plačali v evrih, ko je bil prvič skovan vaš evrokovanec. Gre za kombinacijo vaše nacionalne identitete in vaše evropske poti. Pridružujete se skupnosti 347 milijonov Evropejcev, ki vsak dan uporabljajo evro. Evro nas dela močnejše, omogoča lažje naložbe in čezmejno poslovanje, daje življenje našemu gospodarstvu, ustvarja delovna mesta. Je druga najpomembnejša svetovna valuta. Evro je eden naših največjih skupnih dosežkov. Je simbol enotnosti," je dejala. "Andrej, to je neverjeten dosežek za Hrvaško," je pohvalila hrvaškega premierja Plenkovića.
Kot zgodovinskega je današnji dan označil tudi Plenković. "Če obstajajo trenutki, ki jih lahko imenujemo zgodovinski, je to zagotovo današnji dan. 1. januar 2023 je dan, ko je Hrvaška uresničila svoje strateške državne in politične cilje," je dejal. Ob tem je izpostavil, da je Hrvaška prva država, ki je integracijo v schengen in območje evra uresničila na isti dan.
Tudi Fajonova je ob tem vstop v schengensko območje in v območje evra označila za najlepše novoletno darilo Hrvaški. Ob tej priložnosti je poudarila, da je Slovenija ves čas podpirala hrvaška prizadevanja na teh področjih, so sporočili z MZZ. "Gre za zgodovinski trenutek in pomembno prelomnico, ki bo pozitivno spremenila življenje ljudi ob meji, ki se bodo lahko odslej prosto gibali in potovali," je povedala ministrica.
Dejala je, da je Slovenija, ki je pred dnevi tudi sama praznovala 15. obletnico vstopa v schengen, ves čas podpirala hrvaška prizadevanja. "Slovenija ne varuje več zunanje meje Evropske unije, vendar verjamem, da s tem varnost povezave ne bo nič manjša," je dodala.
Fajonova je kljub slavju sicer opozorila, da schengen po njenem prepričanju ne deluje v celoti in potrebuje revizijo, so sporočili z zunanjega ministrstva.
Hrvaška je ob polnoči vstopila v schengensko območje, s čimer je odpravljen nadzor na meji s Slovenijo. Vstop Hrvaške v schengen sta z dvigom zapornic na mejnem prehodu Obrežje in prižigom zelene luči na semaforju, ki dovoljuje prehod meje, simbolično oznanila pristojna ministra Slovenije in Hrvaške, Sanja Ajanović Hovnik in Davor Božinović.
Od danes imata Slovenija in Hrvaška po 31 letih spet imeli isto valuto, na meji med njima pa ni več nadzora.
KOMENTARJI (500)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.