"Moldavija je dokaz, kako nevaren je pojav dezinformacij in kibernetskih napadov, ki spremljajo vojno v Ukrajini. Ukrajina ne sme pozabiti na države, ki so deležne načrtnih pritiskov, več pri zaustavitvi širjenja tega pojava pa morajo narediti tudi digitalne korporacije," je na bilateralnem srečanju z moldavsko predsednico Maio Sandu poudarila Nataša Pirc Musar.
Predsednici sta se strinjali, da je treba ta izziv bolj odločno nasloviti, predvsem v sodelovanju z baltskimi državami. Slovenija pa bo Moldaviji še naprej pomagala prek ITF – Ustanove za krepitev človekove varnosti, ki v Moldaviji izvaja projekte psihosocialne pomoči ukrajinskim beguncem.

Pirc Musarjeva se je na bilateralnem srečanju sestala tudi s kosovsko predsednico Vjoso Osmani-Sadriu in poudarila slovensko podporo kosovski poti približevanja članstvu v Evropski uniji. Pozornost pa sta namenili tudi nadaljevanju procesa Brdo-Brioni in ideji predsednice Pirc Musar, da se na prihodnjem srečanju pozornosti nameni področju izseljevanja mladih iz regije ter podnebnim spremembam.

Pred zaključkom udeležbe na konferenci se je Pirc Musarjeva na bilateralnem srečanju sestala še z belorusko opozicijsko voditeljico Svetlano Tihanovsko. Pozornost sta namenili predvsem aktualni situaciji v Belorusiji, ki je seveda prepletena z vojno v Ukrajini.

V luči tega se je predsednica udeležila tudi razprave, kjer je bila osrednja govorka ameriška podpredsednica Kamala Harris. V svojem govoru je poudarila, da je čezatlantsko zavezništvo močnejše kot kadarkoli prej in da duh ukrajinskega ljudstva še vedno vztraja. Pirc Musarjeva je sicer že prvi dan konference izpostavila, da je Slovenija enotna pri nadaljnji podpori Ukrajini.
Ob zaključku konference se je predsednica skupaj z ministrico za zunanje in evropske zadeve Tanjo Fajon udeležila še razprave o evropski prihodnosti regije Zahodnega Balkana.
KOMENTARJI (66)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.