Urad informacijske pooblaščenke je po pritožbi novinarja, ki mu ministrstvo za zdravje ni želelo razkriti pogodbo s farmacevtskim podjetjem GlaxoSmithKline (GSK) o nakupu cepiva proti virusu nove gripe, začela postopek. Kot je povedala pooblaščenka Nataša Pirc Musar, trenutno čakajo pojasnila GSK, zakaj so zahtevali, da je pogodba tajna. Rok za odgovor imajo do srede, potem pa se bodo v uradu informacijske pooblaščenke o pritožbi novinarja odločali predvidoma v naslednjem tednu.
Pirc Musarjeva je še povedala, da zagotovo ne bo dopustila, da bo pogodba v celoti ostala tajna. Tako bo ministrstvo moralo pogodbo vsaj delno razkriti javnosti. Zagotovilo, da bo to storil, če bo takšna odločba informacijskega pooblaščenca, pa naj bi minister za zdravje Borut Miklavčič že dal.
Bo Svet Evrope začel s preiskavo o lažni pandemiji?
Sicer pa te dni v medijih odmeva tudi zahteva za sklic nujne seje parlamentarne skupščine Sveta Evrope na temo lažne pandemije: grožnja zdravju. Sklic seje je predlagalo 13 delegatov skupščine s prvopodpisanim Wolfgangom Wodargom. Podpisani namreč menijo, da so farmacevtska podjetja vplivala na to, da so svetovne zdravstvene organizacije pretiravale ob razglasitvi pandemije zato, da bi prodale več cepiva. Opozorili so, da je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) malo pred izbruhom virusa nove gripe v Mehiki spremenila pravila za razglasitev pandemije, tako da so znižali standarde za razglasitev.
Delagati so poleg nujne seje predlagali tudi sklep, da Svet Evrope državam članicam naloži, da naredijo tudi preiskave na nacionalnem in evropskem nivoju, ki bi razjasnile okoliščine za razglasitev pandemije virusa nove gripe.
Parlamentarna skupščina Sveta Evrope bo o sklicu razprave odločala 25. januarja.
WHO: Proti vplivu parcialnih interesov se borimo
Vodja pisarne WHO v Sloveniji Marijan Ivanuša pa je dejal, da je organizacija spomladi 2009 res spremenila kriterije za razglasitev pandemije, vendar pa da je posvetovalni proces za spremembo teh kriterijev z državami članicami trajal več let.
Spomnil je, da je generalna direktorica WHO Margaret Chan pandemijo nove gripe razglasila 11. junija 2009, ko je bilo v 74 državah članicah potrjenih skoraj 30.000 okužb z virusom nove gripe H1N1. Kot je še poudaril, pa pandemija sama po sebi še ne omenja resnosti bolezni, "gre le za to, da je neka epidemija razširjena po vsem svetu“.
Glede predloga Sveta Evrope pa je dejal, da je WHO v tesnem stiku s Svetom Evrope in da v celoti podpirajo vse legitimne procese, ki lahko dodatno izboljšajo delo.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.