Tržna vrednost nelegalnih namestitev programske opreme je v preteklem letu v Sloveniji znašala 47 milijonov dolarjev, saj je bilo 47 odstotkov nameščene programske opreme piratske. Na globalni ravni je vrednost ukradene programske opreme narasla na rekordnih 59 milijard dolarjev, kar je skoraj dvakrat več kot ob prvi raziskavi leta 2003.
Takšni so izsledki globalne raziskave piratstva programske opreme za leto 2010, v kateri organizacija Business Software Alliance (BSA) ocenjuje stanje piratstva programske opreme po svetu.
Kot je ob tem povedal pravni svetovalec BSA v Sloveniji Rok Koren, rezultati raziskave kažejo, da se stopnja uporabe nelegalne programske opreme v Sloveniji ne znižuje, zato bo treba vložiti mnogo več truda, da se stanje popravi.
Raziskava temelji na metodologiji zbiranja 182 različnih podatkov v 116 državah in regijah po svetu. Letošnja raziskava je pridobila novo razsežnost z anketiranjem uporabnikov osebnih računalnikov glede družbenih odnosov in vedenj, povezanih s piratstvom programske opreme, ki ga je izvedlo podjetje Ipsos Public Affairs.
Za zaščito pravic intelektualne lastnine
Raziskava javnega mnenja je pokazala močno podporo zaščiti pravic intelektualne lastnine, saj se sedem od desetih vprašanih strinja, da morajo biti izumitelji za svoje kreacije plačani, s čimer se spodbuja tehnološki razvoj.
Preseneča pa dejstvo, da je bila največja podpora zaščiti pravic intelektualne lastnine izražena na trgih, na katerih je stopnja piratstva najvišja, so še sporočili iz BSA.
Med izsledki raziskave je zaznati tudi zelo razširjeno zavedanje, da je legalna programska oprema boljša od nelegalne, saj je po mnenju uporabnikov varnejša in zanesljivejša.
Težava pa je v tem, da mnogi uporabniki osebnih računalnikov nimajo ustreznega znanja, da bi ločili med legalnim in nelegalnim početjem, kot je na primer uporaba programske opreme z eno samo kupljeno licenco na več različnih računalnikih ali nalaganje programov z omrežij za izmenjavo datotek.
Letošnja novost je sodelovanje podjetja Ipsos Public Affairs, ki je izvedlo anketo med več kot 15.000 poslovnimi in domačimi uporabniki osebnih računalnikov. Anketiranje se je izvajalo prek spleta ali osebno na 32 trgih, ki predstavljajo reprezentativen vzorec geografskega porekla, stopnje napredka informacijske tehnologije in kulturne raznolikosti.
KOMENTARJI (63)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.